A házi bojlikészítés buktatói - a bojli állaga
2005. május 05.
2 olvasó 10-ből 9 pontra értékelte az írást.
Amikor kézbe veszek egy idegen bojlit, akkor általában megszagolom, majd kettétöröm, esetleg ha megbízható forrásból származik akkor meg is kóstolom. De ezzel nem fejeződik be a bojlis minőségügyi vizsgálatom, mivel engem az az amúgy lényegtelennek tűnő részlet is érdekel, hogy az adott bojli mennyi idő alatt ázik le az előkéről.2 olvasó 10-ből 9 pontra értékelte az írást.
A megkérdezett horgásztársak a legtöbbször azt válaszolják, hogy a kérdéses golyó akár 1 napot is kibír a vízben. Természetesen én is tudok olyan bojlit csinálni, ami kis túlzással akár egy hetet is kibír a vízben, de tényleg szükség van ennyire kemény bojlira?
Vannak olyan vízek, ahol nem vitás, hogy a legkeményebb bojlira van szükség. Ilyen a francia Cassien, mivel ott a rákok hamar kikezdik a puha bojlit, de nem kell ennyire messzire mennünk, mert pl a Balatonon sem árt, ha a temérdek keszeg nem tudja szétverni a csaliként feltett golyót néhány óra alatt.
Nálam a bojli állagának beállítása mindig komoly próbát jelent. Általában 2-3 kiló bojlinál többet nem szoktam egy alkalommal csinálni, mivel azt vallom, hogy a bojli frissessége - az összetétel mellett - az egyik legfontosabb tulajdonsága.
Mivel ennyi bojlit készítek, így 3-4 hétnél több időre nem elég az elkészített mennyiség és meg tudom tervezni, hogy milyen vízre milyen bojlit viszek magammal. Ha olyan vízre megyek, ahol sok 2-3 kg-os ponty van, akkor nem készítek beton keménységű bojlit, mivel 2-6 óra alatt úgy is elcsattan a bot és lehet újra csalizni. Ha pl Palotáson horgászom, ahol a bojli akár 24 órát is ázhat egyfolytában, ott olyan kemény bojlit készítek, ami kibírja ezt az igénybevételt.
Ez számomra azért fontos, mert ha egy bojlit nagyon megkeményítünk, akkor az aromák nem oldódnak ki a bojliból és a pontyok csak akkor veszik észre a csalit, ha már szinte rajta fekszenek... Ha túl lágy a bojli, akkor a vízben először teljes keresztmetszetében felpuhul és megdagad, majd az első lökésre leesik az előkéről és akkor várhatjuk a kapást...
Számos kudarc ért a múltban az állandó kísérletezésem miatt. Többször előfordult, hogy kellemesen lágy bojlit akartam csinálni, de annyira nem tettem nehezítő és kötőanyagot a bojliba, hogy 2-3 órát sem bírt ki a horgon. Általában azok követnek el ilyen hibákat, akik először készítenek bojlit, de mentségemre szolgáljon, hogy én inkább mindig alulról próbálom megközelíteni a kérdést. Mennyi kötöanyagot MUSZÁLY beletennem, hogy az adott vízen használható legyen a bojli.
Írásom célja, hogy segítséget nyújtsak egy olyan bojli elkészítésében, amely az adott vízhez, szinte „testreszabva” készül.
A következőkben felsorolom, hogy mely anyagok használatánál kell vigyázni. A felsorolásban szereplő anyagok a bojli kötését nem javítják, sőt esetenként az egész bojli fajsúlyát csökkentik:
Keményítik, megkötik a bojlit
Ha jó bojlit akarunk csinálni, akkor arra kell törekednünk, hogy a lehető legoptimálisabb összetételt használjuk. Ha nincs szükség a hosszú zsinóráztatásra, akkor használjunk oldékonyabb bojlit! Ez a fogási esélyeinket megsokszorozza.
Arra is figyeljünk, hogy az egy csoportba tartozó anyagok helyettesítik egymást. Felesleges lenne 10% rozslisztet és 10% keményítőt beleraknunk egy mixbe, mert így olyan masszát kapunk, melyet gyúrni sem, rollerozni sem lehet. A megfelelő arányokat tapasztalati úton találjuk ki. Ezért sem érdemes a kezdőknek 2-3 kiló száraz anyaggal kezdeni.
A bojlikészítésnél ne alkalmazzuk ha ló nincs, jó a szamár elvét! Ha eddig keményítőt használtunk és most valamiért nem kapunk, akkor ne használjunk helyette más anyagot, mert egészen más lehet bojlink karaktere.