Tartós teszt – Carp Sounder CS-5
2005. április 26.
0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
A tavalyi évben indítottuk „Tartós teszt” sorozatunkat. A sorozatnak eddig két része jelent meg a Stég Magazin oldalain. Az írásokkal az a célunk, hogy a vásárlás előtt információt szolgáltassunk az adott termékről, így a leendő vásárló már az előtt el tudja dönteni, hogy az adott eszköz kell neki vagy sem, mielőtt súlyos pénzeket kifizetne érte.0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
Sajnos megfelelő számú tesztet nem tudunk elvégezni, mivel a forgalmazók nem érdekeltek abban, hogy egy adott terméket akár hónapokig is a rendelkezésünkre bocsássanak, így leginkább az általunk használt termékekkel kapcsolatos tapasztalatok leírására korlátozódik az ismertetők sora.
<b>Tehát ha valakinek van kedve és affinitása hozzá, akkor nyugodtan írjon az általa használt bojlis felszerelésekről (bot, orsó, kapásjelző, ágy, sátor, stb.) Jöhet bármilyen pozitív és természetesen negatív élmény is.</b>
Tavaly év végén írtam az általam akkoriban használt Carp Sounder Super EX jelzőkről. Azóta átálltam ugyanezen cég CS-5 nevű jelzőjére, mely a CS család egyik legtöbb szolgáltatást kínáló modellje.
{KEP::2028::92::center::}
<center><b>Ez itt a CS-5</center></b>
{KEP::2029::92::center::}
<center><b>Ez meg a Super EX</center></b>
A CS-5-öt árban és szolgáltatásban csak az F1 fantázianevű jelző előzi meg. A két jelző között annyi a különbség, hogy az F1-be egy rádiós távjelző is be van építve, így ha a gyári Carp Sounder Funkbox-ot vesszük meg, akkor kábelek nélküli távjelzős kapcsolatunk lesz. Minden egyéb paraméter teljesen azonos a két jelző esetében.
A CS-5 a hagyományos Carp Sounder vonalat viszi tovább. Alakja tipikus „Carp Sounderes”, de a CS-5 sokkal konzervatívabb külsőt kapott, mint a Super EX.
Alapesetben a CS-5 bottartó fülei egyszínű feketék, de ha szerencsénk van, akkor tudunk színes füleket is vásárolni hozzá. A füleknek az esztétikai megjelenésen kívül más szerepe is van. A botunk vastagságától és a szélerősségtől függően a fül dőlésszöge állítható, így a képen látható dőlésszögnél egy szűkebb és egy tágabb beállítás is választható. Ennek az a szerepe, hogy az erős szél a botot ne emelje ki a jelzőből. A cseréhez a jelzőt sajnos szét kell csavarozni, így én ezt a műveletet csak hallomásból ismerem.
A CS-5-nek két állítható gombja van. A jobb oldali gombbal a jelző hangjának tónusát állíthatjuk. A bal oldali gombnak több funkciója is van. Ha csak néhány millimétert tekerjük el az óramutató járásával egy irányban, akkor a jelző az ún. nightguard üzemmódba kerül.
Ez azt jelenti, hogy alaphelyzetben a led-ek gyengén világítanak. A led-ek fényerőssége ilyenkor bőven elmarad a kapáskor tapasztalható fényerőtől, így a kapásjelző nem fogyaszt jelentős mennyiségű áramot.
A Carp Sounder szerint a jelző két évig eldöcög ugyanazzal az elemmel. A CS-5 jelzőimet tavaly ősszel használtam először és azóta voltam már néhány túrán, de érezhetően nem túl sokat merültek.
A led-ek 8 óra standy by üzemmód után maguktól elalszanak. Ilyenkor a jelző „hibernálja” magát, de kapás esetén azonnal bekapcsol.
A bal oldali gombbal a jelzőt csendes üzemmódba lehet kapcsolni. Ha az első osztás előtti állapotba állítjuk a jelzőt, akkor már üzemképes, de a jellegzetes Carp Sounder hang helyett csak kettő diszkrét kattanást hallunk kapáskor. Ez akkor hasznos, ha nem akarjuk a szomszédok tudomására hozni, hogy kapásunk van, vagy ott ülünk a bot mellett napközben.
Egy zsúfolt tavon általában így használom a jelzőmet, de ilyenkor a távjelzőt is bekapcsolom. Ha kapás van, akkor a jelző csak a távjelzőnek ad jelet és az a sátorban szól a fejem mellett. Ugye nem kell tudnia a teljes partnak, hogy kapásom van...
Ha a bal oldali gombot az első osztáson túl tekerjük, akkor a jelzőnek megjön a hangja. A bal oldali multifunkciós gomb fő feladat a húzás érzékenységének állítása. Minél jobban eltekerjük a gombot, annál kevésbé érzékeny a jelző a húzásra. Ez hullámos, szeles pályán nagyon hasznos, mert ilyenkor az érzékenyebb jelzők egész éjszaka csipognak. A CS-5 húzásérzékenysége 1 és 12 cm között állíható.
A húzásnál tényleg van jelentősége az érzékenység állításnak, de ejtésnél nincsen. (Ugye az ejtésnél sokkal rövidebb a zsinór útja). A CS-5 esetében a húzásérzékenység állítása az ejtésre nincs hatással, akár fél centit mozdul a zsinór, már hallani fogjuk, miközben húzáskor esetleg csak 12 cm után halljuk az első csippanást.
A CS-5 extra szolgáltatása, hogy húzásra teljesen normális egytónusú hangja van (mint a Super EX), de ejtéskor bitónusú hangjelzést ad. Így ha kapás van, akkor már a sátorban tudjuk, hogy ejtős vagy kihúzós kapásunk van. Ez akadós pályán nagyon nagy segítség, mert tudjuk, hogy rohannunk kell, vagy ráérünk felhúzni a cipőt. :]
A számomra egyik legfontosabb pozitív tulajdonság a Carp Sounder által egyedüliként alkalmazott görgő blokkoló gomb. A legtöbb jelzőt úgy tudjuk kikapcsolni, hogy a hangerősség állító potmétert teljesen eltekerjük ütközésig. Így tényleg elhallgat a jelző, de ha egy dobás után a zsinórt megspannoltuk, akkor újra kell állítani a jelző hangját, ami zajjal jár.
A Carp Soundernél egy kis gomb blokkolja a görgőt, így a jelző állítása nélkül kikapcsolhatjuk annak hangját. Ez számomra nagyon hasznos funkció, ugyanis én soha nem hagyom bekapcsolva a jelzőt, miközben dobás után feszítem a zsinórt.
Ennyit a pozitívumokról. Tartós teszt sorozatunk jellegzetessége, hogy a negatívumokról is őszintén írunk. Szerencsére a CS-5 esetében kevés negatívumról tudok írni.
A CS-5 esetében a legfontosabb negatívum az ára. 25.000 Ft-ért akár egy digitális Fox jelzőt is tudunk vásárolni. Persze egy ilyen Fox jelző nem nyújt több szolgáltatást, de a digitális jeltovábbításnak is megvan az előnye. Sajnos míg csak egyetlen nagyker importálja a CS jelzőket, addig az ár a nyugat európai árak felett marad...
A jelző másik negatív tulajdonságával nem tudok mit kezdeni... A CS-5-ön nincsen hangerőállító gomb. Pontosabban a hangerő állítás nem elektronikus módon történik. Erre a Carp Sounder szerint tökéletesen megfelel a hangszóró membrán előtt lévő kis tárcsa. Igaz, hogy egy ilyen egyszerű megoldás nem tud elromlani (nincsen benne elektronika), de azért mégis zavaró, hogy a jelző hangerejét ilyen fatengelyes megoldással lehet állítani.
Több negatívumról nem tudok írni, tényleg jól megépített jelzővel van dolgunk.
Mindent összetéve a CS-5 az ára miatt nem lesz/lett tömegtermék. Aki viszont 25.000 Ft-ot kiad egy CS-5-ért szinte örökéletű jelzőt vásárol magának. A Carp Sounder az elektromos kapásjelzők Toyotája: drága, de megbízható.
{KEP::2042::92::center::}