Cikkek

Carpmania - Spinner Hook 2005. április 01.
0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.

A tavalyi évben már igen sok szereléket bemutattunk a Stég Magazin oldalain. Most egy erõsen újító szerelékrõl lesz szó, melyet a Holland Carpmania csapat fejlesztett ki. Mielõtt legyintetek egy nagyot a képeket nézve, had hívjam fel a figyelmetek, hogy a Carpmania csapat egyik tagja Ardy Veltkamp, aki Dynamite Baits színekben horgászik együtt Frank Warwick-kel és a tavalyi évben fogott 30 kg feletti pontyot is.

A bojlis szerelékeknél mindig kritikus pont, hogy a hal minél kevesebbet vegyen észre a szerelékbõl és az akadás minél biztosabb legyen. Ez a két paraméter igény tökéletesen ellentmond egymásnak, hiszen a biztos akadáshoz és fárasztáshoz viszonylag nagy horog kell, amit a pontyok könnyen észlelnek.

Ezért nem csak a versenyhorgászatban, hanem a bojlis pontyhorgászatban is folyamatosan finomítanak a sorstársak. Egyes erõsen bojlizott magyar vizeken 4-es horognál nem érdemes nagyobbat használni, hiszen nagyobb horognál a fogási esélyeink jelentõsen csökkennek. Angliában már 8-as, 10-es horgokkal is horgásznak, igaz ez utóbbiakkal inkább télen, hideg vízben.

A kis horog nem feltétlenül jelent rossz akadást, fõleg akkor nem, ha a horog megfelelõ szögben kerül a ponty szájába. Itt kerül képbe az a tényezõ, amit egyszerûen lehetetlen kiszámítani. A pontyot nem lehet befolyásolni, hogy milyen szögbõl szívja fel a csalit. Ha "rossz" szöget választ, akkor esély van rá, hogy az önakasztás nem valósul meg, vagy fárasztás közben szabadul meg a hal.

Ezért igazán sikeres a Grabmayer féle World Cup Rig, és a Korda Blow Out Rig (jól-rosszul magyarítva: Korda féle karom szerelék). Ezen szerelékek elõnye, hogy a ponty támadási irányától függetlenül a horog nagy eséllyel öböllel elõre érkezik a ponty szájába. Ezt a problémát legjobban a blow out rig oldotta meg, mivel ott a kis karika miatt a bojli mindig beigazítja a horgot és így az megfelelõ szögben érkezik a hal szájába és így jól akad.

A Carpmania spinner hook szereléke még ennél is tovább megy, hiszen nem csak azt teszi lehetõvé, hogy a horog megfelelõ szögbe álljon be kapás közben, hanem arra is képes, hogy a horog a zsinór tengelye körül elforduljon.

{KEP::1954::87::center::}
{KEP::1955::87::center::}
{KEP::1956::87::center::}

Ha a spinner hook szavakat lefordítjuk magyarra, akkor nagyjából a Forgó (Pörgõ) Horog nevet kapjuk. A szerelék nevét a horog speciális kötési megoldása miatt kapta. Talán nincs másik olyan szerelék, ahol a horog egyáltalán nincsen az elõkére kötve. A spinner hook-nál a horgot egyszerûen felhúzzuk a horogelõkére és két ütközõvel megütköztetjük. A bojlit hair rig módra húzzuk fel a horog alá.

A szereléket alul egy fém karikával biztosítjuk, hiszen a horog fárasztás közben nagy erõhatásnak van kitéve és fennáll a veszély, hogy egy sima ütközõt letépne a zsinórról a hal és így megszabadulna a horogról.

Még egy érdekesség, a spinner hook esetében a horog füle minden esetben kifele áll a horog öbléhez képest. Ha a hagyományos kontinentális horgot használnánk ehhez a szerelékhez, akkor esetleg a horog rossz szögben állna az elõkéhez képest, ami az eredményes akadások számát rontaná. Az Starbaits SB200-as horga pontosan ilyen kialakítású, tehát kiválóan alkalmas a spinner hook-hoz.

{KEP::1957::87::center::}

Egy apróság a végére: bármelyik horgot használjuk, a fül és a horogszár között van egy kisebb-nagyobb rés, ahol vagy átfér az elõkezsinór, vagy nem. Mivel a spinner rig-nél a horog nincsen megkötve, ezért a horog fülét egy apró forrasztással tudjuk fixálni, és akkor az elõke nem fog kibújni a horogfül folytonossági hiánya miatt.

Köszönet [Pelzer]Dokinak, aki felhívta a figyelmem a szerelékre!

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 59 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések