Vásároljunk olcsóbban! - 2. rész - Ebay
2005. március 20.
0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
Írásom elõzõ részében általánosságban beszéltem az internetes külföldi vásárlás elõnyeirõl, hátrányairól. Most az egyik legnépszerûbb internetes licitoldalt, az ebay-t fogom górcsõ alá venni.0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
<b>Árverés</b>
Az eladó számára fontos, hogy az általa kínált terméket minél drágábban adja el, a vevõ számára pedig az a fontos, hogy minél kevesebbet kelljen kifizetnie. Logikusnak tûnik tehát az eladó részérõl, hogy próbálja megversenyeztetni a vevõket, a magasabb eladási ár reményében.
Az árveréseknek pontosan ez a célja. Nem akarok most kitérni az elméleti mikroökonómiára (amúgy is csak 3-as voltam belõle a fõiskolán :]), de az könnyen belátható, hogy az eladó akkor jár a legjobban, ha mindenkitõl pontosan annyit kér egy termékért, amennyit az hajlandó adni érte. Ez persze a valóságban nem így mûködik, mert általában tilos az árat szegmentálni a vevõk fizetési hajlandósága függvényében. (A piac azért megtalálja a módját, hogy a profitját maximalizálja, ezért készítenek a szolgáltató cégek testre szabott ajánlatokat (magyarul: kibõl mennyi pénzt néznek ki).) Az árverések is pontosan ilyen céllal jöttek létre.
Az árveréseknek két típusa létezik: az árlejtéses és a hagyományos licitálós árverés. Az árlejtéses árverés lényege, hogy egy maximum árból indul ki az eladó, majd folyamatosan csökkenti az árat. Az nyer, aki legelõször jelzi, hogy a kimondott áron hajlandó megvásárolni a terméket. Ez kevésbé elterjed árverési mód, mivel az a kockázata, hogy az eladó rosszul határozza meg a kiinduló árat és lenne olyan vevõ, aki még ennél is többet adna a kívánt termékért.
A licitálásos árverés lényege, hogy az eladó csak az induló árat adja meg, majd a vevõk egymással versengve egyre nagyobb árat mondanak. Végül az nyer, aki a legmagasabb árat mondja be egy adott idõszak alatt, vagy egyedül marad és senki sem akar ráígérni.
Az ebay pontosan ilyen elven mûködik. A harckocsitól kezdve a fiatal lányok szüzességéig sok mindenre lehet az ebay-en licitálni, így horgászfelszerelésre is. Igazából két nagy ebay oldal létezik, az amerikai és a német (vagyis európai). Számunkra a német oldal érdekesebb, mivel az USA-ban inkább a pergetõ horgászat a népszerû és nem fogunk kapni pontyozó botokat, de vannak olyan termékek, amelyek az USA-ban jelentõsen olcsóbbak.
<b>Regisztráció</b>
A két oldal címe: <a href="http://www.ebay.com">ebay.com</a> és <a href="http://www.ebay.de">ebay.de</a>
Elég ha az egyik oldalon regisztráljuk magunkat, hiszen ezeket a site-okat egy cég kezelni, így a regisztrációnk mindkét oldalon érvényes. A regisztrációnál egyébként érdemes vigyázni, hogy a bankkártya számunkat ne adjuk meg, mert valószínû, hogy nem fogjuk használni. Errõl majd késõbb lesz szó.
Az adatokat megadásánál ügyeljünk arra, hogy a külföldön használatos formátumot használjuk, mert a csomag csak így talál meg bennünket.
<b>Nyelvismeret</b>
Általánosságban igaz, hogy ha nem beszélünk idegen nyelveket, akkor nem érdemes regisztrálnunk. Az árveréssel minimális nyelvismerettel is elboldogulunk, de ha nyerünk, akkor az eladóval való kapcsolattartásnál szükségünk lesz az idegen nyelv ismeretre.
Vannak kiskapuk, amiket ki lehet használni. Én pl nem beszélek németül, de a legtöbb engem érdeklõ horgászcucc a német oldalon található. Ezért ha a német oldalon jelentkezek be, akkor gyorsan átváltok angol nyelvre.
Az oldal készítõi gondoltak rá, hogy az oldal felépítése a tengerentúlon és a kontinensen is azonos legyen, ezért van lehetõség a német oldalt angol nyelvre átváltani, de az eladó által beírt terméktulajdonságokat már nem fordították le. Ez érhetõ, hiszen hatalmas mennyiségû információról van szó. Összefoglalva: mindkét oldalt tudjuk kezelni akkor is, ha csak egy nyelven beszélünk.
<b>Mit érdemes vásárolni?</b>
Az ebay-en szinte mindenféle horgászcikket megvásárolhatunk, sõt nem is csak használt termékeket. Az eladók gyakran vadi új termékeket hirdetnek meg, ezt minden esetben a termék nevében vagy esetleg a tulajdonság leíró oldalon jelzik.
Mint korábban már írtam, a bojlisok elsõsorban az ebay.de oldalon nézelõdjenek. Bizonyos termékek esetében érdemes kikukkantani a tengerentúlra, tehát ha pergetõ felszerelésre, mûcsalikra, angol nyelvû videókra, vagy egy új halradarra vágyunk, akkor az ebay.com oldalon nézelõdjünk.
{KEP::1950::86::center::}
Az ebay-en nem csak magánszemélyek hirdetnek. Ha gyakorlottak vagyunk, akkor már a terméklistázó oldalon kiszúrhatjuk, hogy ki a kereskedõ. A gyakran megjelenõ, azonos tartalmú licitek kereskedõre utalnak, illetve az is, ha az eladó használja a Buy it Now/Sofort Kaufen funkciót és a belépõ licitár szinte megegyezik a Buy it Now árral. (errõl a Licit részben lesz szó)
{KEP::1951::86::center::}
A fenti képen bekarikáztam a lényeget. Látszik, hogy a meghirdetett radart 145 font áron tették ki, és a buy it now ár 149 font. Ez arra utal, hogy egy kereskedõ ajánlatát látjuk. Ahol nem látjuk a buy it now árat, az valószínûleg egy magánszemély.
A kereskedõket egyébként nem kell kerülni, mivel csak új dolgokat árulnak és sokszor a hagyományos bolti ár alatt.
<b>Licit</b>
Ha az ebay-en az eladó fel akar tenni egy terméket, akkor meg kell adnia a termék leírását, a belépõ árát és a licit idõtartamát. A licitek általában néhány napig tartanak, de a legdivatosabb a 7 napos licit. Ez idõ alatt bárki bármennyi licitet elhelyezhet a termékre.
A licitálás mértéke függ a termék árától, tehát egy 100 dolláros radarnál lehet 1 dollárral emelni a licitet. Ha egy drágább termékrõl van szó, akkor általában 2-5-10 dollárral lehet minimálisan emelni a licitet.
A termékleíró oldal mindig mutatja, hogy az adott árucikkre hány licit érkezett és mi a legnagyobb összeg. Ha rá akarunk erre pakolni, akkor a program tájékoztat minket, hogy mennyivel emelhetünk minimálisan.
Ha megtetszik egy termék, akkor ne licitáljunk rá! Fõleg ne akkor, ha nagyon sok idõ van még a lejáratig. Ha túl sokan licitálnak egy termékre, akkor az jó az eladónak, de nem jó nekünk.
Ilyenkor tegyük be a terméket a megfigyelt elemek közé, majd visszanézünk, ha közeleg a licit vége.
Ha az ebay.com-on licitáltok, akkor készüljetek fel, hogy éjszakázni fogtok. :] Mivel a termékek nagy részét nappal teszik fel, ezért a lejárat is mindig nappalra esik. Tehát ha valaki hétfõ délben feltesz egy terméket, az 99%-ban a jövõ héten hétfõn délben jár le.
Sajnos az USA minimum 6 órával korábban jár, mint Magyarország, ezért ami náluk 12 óra, az nálunk este 18 óra. Tehát ha valaki volt olyan szemét és este 20 órakor tett fel egy halradart, akkor az hajnali 2-kor fog nálunk lejárni. :] Ciki… Ha jó áron akarunk vásárolni, akkor a licit lejárata elõtti fél órában ott kell ülnünk a gép elõtt és figyelnünk kell az eseményeket. Itt már látszik, ha valaki érdeklõdik a termék iránt, ez alapján pedig eldönthetjük, hogy megér-e nekünk plusz 10-20 dollárt, hogy nyerjünk.
Én általában úgy szoktam csinálni, hogy a licit utolsó perceiben rápakolok a tétre, és ha van egy másik vevõ, aki szintén ott ül a gép elõtt, akkor õ is tenni fog. A lényeg, hogy az utolsó fél percben néhány dollárral meg kell nyomni a termék árát. Nem csak egy lépcsõvel, mert arra még más is rápakolhat. 100 dollárnál kb. 4-5 dollár elég szokott lenni. Az idõzítés nagyon fontos!
Cseles mi? :]
Így jutottam a Magyarországon 100.000 Ft-os radaromhoz 111 USD áron. Nyertem egy másik radart is, de ott az eladóval gondok voltak, pedig azt hiszem 150 USD körül nyertem el egy Eagle Fishmark 480-at.
<b>Kitõl vásároljunk?</b>
Látatlan vásárolni merész dolog. Az ebay-en a nyertes köteles kifizetni az árucikket és az eladó csak ez után küldi a csomagot. Ugye nem szeretnénk egy csomó pénzt bukni?
Az ebay erre is megtalálta a majdnem tökéletes megoldást. A felhasználók tevékenységét a regisztrációig vissza lehet követni, mivel a partnerek az egyes tranzakciók után értékelik egymást. Tehát ha én veszek valamit, akkor lehetõségem van arra, hogy a tranzakció után kifejezzem a megelégedettségem, vagy porig alázzam az eladót, ha nem volt elég fair.Tehát ha egy régi ebay felhasználótól vásárolunk, esetleg egy olyan bolttól, akinek sok tranzakciója van, akkor könnyen eldönthetjük, hogy megéri-e az adott személytõl/bolttól vásárolni.
A boltok különösen ügyelnek rá, hogy makulátlan legyen a múltjuk, mivel sorozatos rossz visszajelzés esetén nem vásárolnak tõlük és egy új regisztráció kezdetben még nem túl bizalomgerjesztõ az ügyfeleknek.
Általánosságban igaz, hogy 98% feletti megbízhatóság esetén érdemes egy eladótól vásárolni. A következõ képen lehet látni, hogy az eladó 98,8%-os arányban volt megbízható. Ez kiváló eredmény, fõleg egy kereskedõtõl, akinek a jelek szerint 1416 tranzakciója volt. Ez borzalmasan sok, és arra utál, hogy kipróbált ebayezõrõl van szó.
{KEP::1952::86::center::}
<b>Fizetés</b>
Az ebay-en érdemes vásárolni, mert sokszor töredék áron jutunk hozzá a rég áhított felszereléshez. Egy gond azonban van, hogyan fizessünk egy tõlünk 10.000 km-re élõ embernek.
Az ebay-es fizetési forgalom döntõ többsége az ún PayPal rendszeren keresztül történik. Ez nem más, mint egy biztonságos internetes fizetési megoldás. A tranzakcióban részt vevõ felek nem rendelkeznek egymás bankszámla és kártya adataival, hanem az ebay, illetve a paypal rendszer automatikusan elintézi, hogy az általunk kifizetett összeg eljusson a címzetthez. Tranzakciós díj vevõként nincsen.
Egy gond van ezzel a Paypal rendszerrel, Magyarország nem tagja, így a magyar bankok által kibocsátott kártyát nem fogadják el. Én ezért hagytam abba az ebay-ezést, mert innentõl három lehetõségünk van a vásárlásra.
<li>Olyan kereskedõnél vásárolunk, aki minden VISA vagy a korábbiakban felsorolt kártyát elfogad (még a magyarokat is). Az ilyen kereskedõk lehet, hogy hirdetnek az ebay-en is, de az biztos, hogy az ebay-en kívül kell vásárolnunk tõlük, mert az ebay csak a PayPal-t engedi. Ebay felhasználó magánszemélynél nem fogunk tudni fizetni magyar kártyával.
<li>EU állampolgárként nyitunk Ausztriában egy bankszámlát és innentõl az osztrák kártyánkat elfogadja a Paypal is.
<li>Kiküldjük a pénzt Western Unionnal. Ezzel egy gond van, a fenti lehetõségekkel szemben ennek komoly költsége van. 100 dolláros összegnél kb. 20 dollár a tranzakciós díj és az ebay sem vállal felelõsséget a fizetésért, mert nincs nyoma a tranzakciónak. (Így a vevõ letagadhatja, hogy kifizette az összeget)
<b>Szállítás</b>
Még egy sarkalatos pont. Korábban írtam róla, hogy ha külföldön vásárolunk, akkor milyen lehetõségünk van a szállításra. Az ebay-en az eladó már a licit megindításakor meghatározhatja, hogy hova hajlandó szállítani. Ha az USA-ban vásárolunk, akkor azt fogjuk észrevenni, hogy a licitek legalább felén az eladó nem hajlandó kiküldeni a csomagot az USA-n és Kanadán kívül más országba. A következõ képen az látszik, hogy az eladó hajlandó bárhova szállítani. Ilyen eladókat keressünk!
{KEP::1953::86::center::}
Ha olyan termékre licitálunk, ahol az eladó nem hajlandó az országon kívül küldeni az árut, akkor licitálhtunk, de ha nyerünk, akkor nem biztos, hogy az eladót meg tudjuk gyõzni, hogy foglalkozzon a nemzetközi szállítás nehézségeivel.
Akkor járunk a legjobban, ha az eladó hajlandó segíteni nekünk bizonyos dolgokban. Nem mindegy, hogy mennyit hajlandó utána járni a mi csomagunknak. Lehet, hogy mi egy légitársasággal szeretnék elhozatni a megnyert árut, de ha a környéken nincsen reptér, vagy az adott légitársaságnak nincs arra járata, akkor az eladón múlik mit tud kideríteni.
Ennek persze ára van, hiszen ha nekünk légiposta kell, akkor annak az árát nekünk kell kifizetni. Ha futárszolgálattal hozatjuk el a cuccot, akkor is rajtunk csattan az ostor. Általánosságban azt mondhatom, hogy a tengerentúlról történõ szállítást 20-25 dollárnál olcsóbban nem fogjuk megúszni, de egy nemzetközi futárszolgálatnál ez akár a duplája is lehet.
Ha a kontinensrõl rendelünk, akkor érdemes egy osztrák vagy német címre postáztatni a cuccot és onnan csak hazajut majd valahogyan. :]
Ezen összefoglaló alapján látszik, hogy jó dolog az ebay, de nekünk magyaroknak egyelõre nem a legjobb megoldás. Ha nagyon szükségünk van valami ritkaságra, vagy nagyon olcsón jutunk hozzá valamihez, akkor érdemes próbálkozni, mert a járulékos költségekkel együtt is olcsóbban jöhetünk ki a buliból, mintha itt Magyarországon mennénk be egy boltba.
Az internetes vásárlás azonban nem fenékig tejfel, és a két rész alapján látható, hogy a fizetés és szállítás kritikus momentum. Ha azonban ügyesen választunk terméket és szerencsésen licitálunk, akkor jól is járhatunk.