Cikkek

Házi gyártmányú kapásjelzõ 2005. február 17.
3 olvasó 10-ből 5.3 pontra értékelte az írást.

A cikkben leírt házi gyártmányú kapásjelzõt évek óta használom, nagy megelégedéssel. Nagyon megbízható, és több egyedi igénynek is megfelel. Azt be kell vallanom, hogy az eredeti ötlet nem az enyém, de évek alatt sokat csiszolgattam és módosítottam mire a jelenlegi változat kialakult.

A kapásjelzõt az alábbi elvárások hívták életre:

<li>Megbízható, es&otilde;álló legyen
<li>Távjelzésre is használható legyen, pl. nyaralóban, sátorban, kocsiban aludva, akár 30-40 m-re is
<li>Hangosan jelezzen
<li>Ne legyen túl érzékeny, tehát csak akkor szólaljon meg, amikor biztosan hal van a horgon
<li>Olcsó legyen

Az els&otilde; 3 feltételt egy csomó gyári jelz&otilde; teljesíti, viszont ezek a 4. pontnak nem felelnek meg, s mivel kiegészít&otilde;r&otilde;l van szó, a legszívesebben ezen spórolok, nem a boton vagy a csalin.

Egy 2 botos jelz&otilde; összköltége nagyságrenddel kisebb, mint az 1-3 feltételnek megfelel&otilde; gyári jelz&otilde;ké!

A m&ucirc;ködés alapja egy áramkör, melyen a kapcsoló maga a kapásjelz&otilde;, vagyis egy függ&otilde;leges síkban mozgó sárgaréz pálca, melyet egy szintén sárgaréz keret vesz körül.

{KEP::1927::82::center::}
{KEP::1928::82::center::}

A pálca egyik vége egy vízszintes tengelyre (3.kép) van rögzítve, míg a másik végén egy csipesz van elhelyezve. Az egyik pólus a keretre a másik a pálca tengelyére van kötve, amikor ezek összeérnek, akkor zárul az áramkör.

{KEP::1929::82::center::}

Az áramköri elemek egy kapcsolódobozban vannak elhelyezve, botonként önálló áramkörrel, de több botnál lehet közös áramköröket is kialakítani.

{KEP::1930::82::center::}
{KEP::1931::82::center::}

A vízszintes pálca értelmezhet&otilde; egy swingerként, elhelyezése is hasonló. Botonként külön jelz&otilde;t használok, az enyém 2 botos de lehet 3-4-6 botosat is csinálni. Az elektromos kapcsolódoboz nem a bot ill. a jelz&otilde; alá vannak szerelve, hanem egy 2x2 eres (2 botosnál) hosszabbító zsinórral elvihet&otilde;k tetsz&otilde;leges távolságra mely a vezeték hosszától függ. Így autóban, sátorban, nyaralóban tartózkodáskor, alváskor a közvetlen közelemben, akár a fejem mellé is tehetem, így biztosan nem maradok le a kapásról.

{KEP::1932::82::center::}

Elektronika felépítése: Szappanos dobozban elhelyezve, botonként teljesen önálló áramkörök, melyekben a következ&otilde; áramköri elemek vannak sorbakötve: 9 V-os rádióelem Be/Ki kapcsoló (a doboz tetején) LED dióda (botonként eltér&otilde; szín&ucirc;) Piezzo elektromos zümmer (botonként eltér&otilde; hangú), 6-12 V között üzemel kapásjelz&otilde;, mint pillanatkapcsoló.

Amikor a botokat elhelyezem (nekem villákon állnak, nem használok rod-pod-ot), leszúrom alájuk a jelz&otilde;t, majd rákötöm a hosszabbítót, a dobozt pedig berakom az erny&otilde; alá, vagy sátorba, ahol nem éri a víz, így megbízhatóan jelez.

A két külön szár arra is alkalmas, hogy egymáshoz képest eltér&otilde; szögben helyezzük el a botokat, pl. oldalt lév&otilde; akadóban vagy nádfal elé történ&otilde; horgászatkor.

Még egy érdekesség: nyelet&otilde;fékes orsóval horgászom (a behordás miatt) de nem nyitom ki a nyelet&otilde;féket, mivel Atkán annyi a kagyló, hogy azonnal elvágná a zsinórt, még a fonottat is. Kapáskor a hal az ellenállás hatására a víz fels&otilde;bb rétegeibe ugrik, elkerülve a kagylókkal történ&otilde; érintkezést.Lehet hogy egy kis módosítással (swinger csipesszel)a kapásjelz&otilde;t át lehet alakítani szabadon futóra is.

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 10 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések