A karom szerelékkel (Blow out rig) először a Carp Center által kissé hibásan magyarra fordított Korda szerelék kézikönyvben találkoztam. A könyvben picit homályosan volt leírva, hogyan kell a szereléket kötni és miért érdemes használni. Valószínűleg ezért csak a tavalyi évben próbáltam ki először a szereléket és pozitívan csalódtam benne. Idei első túránkon a tatai Derítő tavon a Korda Blow out rig-et használtam, igaz kissé módosított formában.
A szerelék hatalmas előnye, hogy a ponty bármilyen szögből szívja fel a csalit, az a karikán a horog öbléig csúszik, így a horog a megfelelő szögben jut be a hal szájába. A szerelék 1 vagy 2 szem bojlival is, sőt lebegtetéshez is használható.
A tatai Derítő tó rendkívül akadós, mi is egy masszív akadósor előtt horgásztunk. Mivel kb. 10-12 kg-os szakítószilárdságú 35-ös zsinórt használtam, így hozzá illő előkezsinórt és horgot kellett válasszak. Fish-01 információi alapján - az amúgy általam is használt - Korda Wide Gape és Longshank horgok nem bírják a tuskós pályát, ezért sokkal vastagabb húsú horgot választottam. Kezdetben az Ashima C420-as horgokat használtam, majd mikor kifogytam a készletemből, átálltam a Starbaits SB700-ra, ami 99%-ban hasonló formájú.
A Kryston Supernova zsinórt azért használtam, mert a 25 librás (11,3 kg) változat összhangban van a főzsinórral és az előkezsinór még ilyen vastagság mellett is kellően lágy. A Supernova egyik kedvenc zsinórom, mivel a lágysága mellett - a keresztszövés miatt - erős és strapabíró. Nincs annál rosszabb, amikor 2-3 ponty megfogása után az előke kiszálkásodik... Ez a Supernovánál nem fordul elő.
A túra során a szerelék jelesre vizsgázott. Bár nem túl nagy halakat fogtunk, de a megakasztott pontyokat bátran elhúzhattam az akadósortól, a szerelékben volt tartalék. Az esetek 90%-ban tipikus alsó ajkas akadást értem el. Ez azért szerencsés, mert a hal ilyen akadásnál nem nagyon tud megszabadulni a horogtól fárasztás közben és nem is sérül nagyon a szája. A line aligner szereléknek köszönhetően, félbe maradt kapás talán egy volt.
A szerelékhez szükséges:
{KEP::1912::80::center::}
{KEP::1913::80::center::}
Kössünk egy fület az előkezsinór végére.
{KEP::1914::80::center::}
Egy egyszerű csomóval kössük a karikát az előke zsinórra, úgy hogy közben beállítjuk a bojli előke hosszát, attól függően hogy hány darabot, és milyen méretű bojlit akarunk használni. (Ha később más méretű bojlira állunk át, akkor azt egy vékony bojlielőkével a karikába köthetjük.)
{KEP::1915::80::center::}
Vágjuk le az előkezsinórt a kívánt méretre. Vigyázzunk hogy, némileg hosszabbra vágjuk a zsinórt, mivel a kötések elég sok zsinórt felvesznek. Bújtassuk át a horog fülén az előke zsinórt a horog háta felől. A zsinór hosszát úgy állítsuk be, hogy a kis karika ne tudjon lecsúszni vagy átfordulni a horog öblénél.
{KEP::1916::80::center::}
Csomó nélküli kötéssel (not-a-knot csomó) kössük meg a horgot. Néhány csepp bondage ragasztóval fixáljuk a kötést.
{KEP::1917::80::center::}
{KEP::1918::80::center::}
Itt van az a pont, ahol eltérek a Korda kézikönyvtől. Én az átlátszó zsurogcső helyett egy sötét, kissé merev szilikon csövet választottam.Ezt két ok miatt tettem: A tuskók miatt nagyon sok előkét használtam el, így a Korda féle gubancgátlócső nagyon drága megoldás lett volna. Valamint a folyamatos szerelés miatt nem tudtam állandóan vizet melegíteni, hogy a Korda zsugorcsövet megmelegítsem.
Tehát vágjunk le a szilikon csőből egy darabot. A szilikon csővel húzzuk fel a horogra úgy, hogy a kötésen túlnyúljon néhány milliméterrel. Vigyázzunk, hogy a ferdén levágott rész pontosan úgy álljon, mint a képen. Ennek később még szerepe lesz.
{KEP::1922::80::center::}
{KEP::1919::80::center::}
{KEP::1920::80::center::}
Egy tű segítségével szúrjuk át a csövet és húzzuk át rajta a zsinórt. A zsinórt úgy húzzuk át, hogy a horog öble fele álljon. Ezzel a megoldással egy kis „emelő szerkezetet” hoztunk létre. A 45 fokban levágott szilikon cső és a speciális kötés biztosítja, hogy a cső a horgot beforgassa a hal szájába kapáskor.
{KEP::1921::80::center::}
Kössük meg az előke másik végén a szokásos fület (ha pl Korda féle Kwik Link-et használunk), vagy kössünk egy forgót.
Sok sikert kívánok mindenkinek a szerelék használatához. A megfogott halakkal bánjatok kíméletesen, és engedjétek vissza őket!
C&R!
Carpfriend