St. Cassien – a bojlisok francia Mekkája
2005. április 15.
2 olvasó 10-ből 8.5 pontra értékelte az írást.
Egyre több magyar bojlistól hallom, hogy túrát tervez a világhírű St. Cassien tározóra. A tavalyi évben már jártak néhányan közülünk a Cassien-en. Ács Józsiék nullázásáról lehetett néhány sort olvasni a Sporthorgászban, mivel azonban nem volt hal, így méltatlanul keveset írtak a túráról. Bujáki Géza és Siba Zsolt tavaly decemberben (mikulás táján) járt a tározón. Ők ha minden igaz fogtak egy 20 kg feletti pontyot, de ez volt az egyetlen haluk.2 olvasó 10-ből 8.5 pontra értékelte az írást.
Írásomban minél több információt szeretnék átadni a Cassienről. Én magam még soha nem jártam ott, így nem a saját tapasztalataim írom le. Beszámolóm alapját a Big Water Carping – Cassien c. film jelenti, melyet három olyan nagyság jegyez, mint Frank Warwick, Steve Briggs és Simon Crow. (A filmet kb. 5x láttam már :] ) Természetesen az interneten elolvastam egy rakat beszámolót a Cassienről. A használható források listáját írásom végén találjátok.
<b>A tározó</b>
{KEP::1896::79::left::}A tó maga egy kb. 600 hektáros tározó, amely nem messze fekszik a francia Riviérától. Cannes-tól való távolsága mindössze 12 km. A Cassien völgyzárógátas tározó, melyet a 60-as években létesítettek. A cél a vízi energia termelés volt. A tó három nagy részből áll (déli rész, északi rész, nyugati rész). Az északi rész a legnagyobb és a legmélyebb. Nem ritka a 40 méteres mélység. Ez a rész a horgászok körében a legnépszerűbb, mivel itt fogják a legnagyobb halakat. Nagyon nehéz pálya, mivel a tározó elárasztásakor a fák a völgyben maradtak, így a terep rendkívül tuskós. Erről a néhány évvel ezelőtti nagy szárazság idején meg is bizonyosodhattak a horgászok. A vízállás akkor 2 méterrel volt alacsonyabb, mint manapság.
A nyugati rész a legkeskenyebb és legkisebb, ezért itt lehet a legtöbb halmozgásra utaló jelet látni. Tavasszal a nyugati sekélyebb részbe húzódnak a pontyok. Ha itt horgászik az ember, akkor vigyázni kell, hogy a védett részt elkerüljük, mert ezt a csendőrök és a halőrök nem szeretik. A büntetés drága és a teljes horgászfelszerelés is elkobzásra kerül.
{KEP::1898::79::center::}
{KEP::1899::79::center::}
Zsolt azt mesélte, hogy a kíméleti részen tavasszal böszme nagy pontyokat lehet látni, de elvileg még a partra sem szabad menni. Ezt ő is csak hallomásból tudja, de feltételezhetően igaz az információ.
A déli részt egy közúti híd szeli ketté. A fényképfelvételek által a híd a Cassien jellegzetessége lett. A híd környéke egyébként híresen jó haltartó hely.
{KEP::1903::79::center::}
{KEP::1897::79::center::}
<b>Hallállomány</b>
A tóba 1964-ben telepítettek először pontyokat. Jelenleg már nincsen telepítés, és mivel a halak csak korlátozott számban ívnak le a mély vízben, ezért az átlagsúly rendkívül magas. Egyes források szerint a Cassien-nen nehéz 10 kg alatti pontyot fogni! A tározó híres pontyállományát egyébként Paul Regent fedezte fel, aki a 80-as években számos sikeres túrát bonyolított a tavon, és ezzel megteremtette a Cassien legendáját. A legnagyobb hivatalosan mérlegelt Cassien ponty valamivel 35 kg felett volt, de szólnak történetek ennél is hatalmasabb óriásokról.
Aki az eddig információk alapján azt hiszi, hogy a Cassien könnyű pálya, az téved. A tavon az adott területre eső halsűrűség híresen alacsony. Gyakorlatilag csak az ős állomány él a tóban, melyet a helyi francia bojlis baráti kör rendkívül nagy becsben tart. Minden kihágást keménye megtorolnak, akár fizikai erőszak árán is. Jajj annak a horgásznak, aki próbálja rabolni a halat (Persze egy ekkora víz mellé nem lehet mindenhova őröket állítani)
{KEP::1904::79::center::}
A kezdő Cassien túrázók számolhatnak azzal, hogy első alkalommal semmit sem fognak. Rengeteg nagy Cassien-i pontyról lehet beszámolót olvasni, de ugyanilyen sok hír szól a nullázásról. Még az ún. profik sem lehetnek biztosak a fogásban.
A fórumok böngészése során azt tapasztaltam, hogy a horgászok fele nullázik, a másik fele fogogat. A fogások nagy része a „mid 30”-as kategóriától a „40 plus-ig” terjed, ami azt jelenti, hogy 15-20 kg közeli halakat fognak a horgászok. A 30 feletti ponty nagyon ritka. Ha fognak egyet, annak hamar híre megy, itt senki sem titkolja az álomfogást.
Az alacsony halsűrűség, a folyamatos C&R horgászat, a hatalmas terhelés, a rengeteg rák, az akadós terep mind a sikeres horgászat ellen szól. Mégis vannak olyan emberek, akik teljesen a Cassien rabjává válnak. Siba Zsolt mesélt olyan horgászokról, akik egy éven keresztül folyamatosan a parton éltek, és a család csak akkor látta őket, ha kimentek a sátorhoz. Voltak olyanok, akiket a legenda szerint a mentő vitt el, olyan mértékben legyengültek a hosszú horgászattól. Ez persze lehet, hogy legenda, de Franciaországban és Angliában neve van azoknak, akik 30 feletti Cassien pontyot fognak.
Van olyan angol horgász, akiről helyet neveztek el a tavon. Kevin Ellisről például a Kevin Ellis fokot nevezték el. :]
{KEP::1895::79::center::}
<b><center>Itt éppen ő pózol egy 34,45-ös ponttyal, amit még 1986-ban fogott a St.Cassien-nen</b></center>
<b>Időjárás</b>
A tó Franciaország déli részén fekszik, így szinte egész évben horgászható. Siba Zsolt mesélte, hogy tavaly decemberben napközben kb. 16-18 fok volt a hőmérséklet, bár éjszaka kemény mínuszok voltak. Jörg Schaffner írása alapján karácsonykor nem ritka a plusz 15 fokos hőmérséklet sem.
A speciális időjárás miatt a főszezon különbözik a kontinentális éghajlaton megszokottól. Nálunk ugye a késő tavasz és a kora ősz a legjobb időszak. A Cassien-nen a kora tavasz és a késő ősz, és a tél eleje az igazán eredményes.
A tó állandóan zsúfolt, de a főszezonban még inkább. A legcsendesebb hónap a január-február, de az a szélsőséges téli időjárás miatt veszélyes lehet.
{KEP::1900::79::center::}
A fent említett Jörg Schaffner ír egy speciális időjárási helyzetről. Néha erős déli szél támad a Földközi tenger felől, ezt ő Mistrálként írja le. Ilyenkor a viharos szélben előfordul, hogy rod-podok borulnak, esetleg elszállnak (!), sőt a szél sátrakat szaggat szét és a csónakokat is elsodorja, ha nincsenek atombiztosan kikötve.
Azért sem szerencsés nyárra túrát szervezni a Cassienre, mert a mediterrán nyár nagyon meleg, valamint nyáron a rákok nagyon intenzíven táplálkoznak és mindenfajta kaját megrágnak.
<b>Biztonság</b>
A Cassien nem a biztonságáról híres. A vízen rengetegen horgásznak az év minden szakában, így előfordulnak lopások, amire érdemes odafigyelni. Autóval csak a kávézóknál található őrzött parkolókban érdemes megállni, ahol ingyen lehet parkolni, ha fogyasztunk a kávézóban. Jörg azt írja, hogy nem akarja a francia népeket befeketíteni, de a tény az, hogy rengeteg horgásztól lehet hallani, hogy az autójukat feltörték, míg ők horgásztak.
Jó lesz tehát figyelni arra, hogy hova állunk és ki járkál a sátor közelében éjszaka. Zsolték csónakját az egyik éjszaka elkötötték, bár az inkább finom figyelmeztetés volt, mert feleslegesen foglaltak le egy táborhelyet, amit végül nem horgásztak meg.
<b>Árak</b>
Gondolom mindenki azt hiszi, hogy a Cassien területi engedély nagyon drága. Nos az éves jegy tavaly 60 Euroba került. Ezért jogunk van 4 bottal horgászni, behordani, de minden halat vissza kell engedni. A jegyet a környező kávézókba lehet megvenni. Elvileg van olyan kávézó, ahol beszélnek angolul. A tóval kapcsolatos információkat is ilyen helyeken lehet begyűjteni. (Chez Pierre's Café, Girard’s Cafe)
Érdemes odafigyelni, hogy milyen engedélyt veszünk. Nem teljesen világos számomra a francia szöveg, de valami olyasmit olvastam, hogy külön pontyhorgász engedélyt vegyünk és a csónakos horgászat lehetőségét is bele kell pecsételtetni az engedélybe. Sajnos mérvadó forrást nem találtam, de pont ezért érdemes a kávéházakba bemenni.
A túra magas költségét tehát nem az engedélyár, hanem a francia árszínvonal, és a nagy távolság indukálja. Egyébként nem szükséges tengernyi ételt és italt vinni, hiszen St.Cassientől kb. 10 kilométerre van egy Le Clerk áruház, ahol minden lehet kapni. (francia árakon) Ez persze csak akkor lehetséges, ha olyan helyen horgászunk, ahonnan viszonylag könnyen ki tudunk csónakázni az autóhoz, és közben marad valaki a táborban.
{KEP::1908::79::center::}
A csónakhasználat nagyon ajánlott, de érdemes gumicsónakot vinni motorral, mert a bérlés nagyon drága, főleg ha a 2-3 hetes túra minden napjára akarunk csónakot bérelni.
<b>Módszer</b>
Feljebb már írtam néhány információt, amiből ki lehet találni, hogy milyen módszer lehet a nyerő. A végszerelék kérdést nem feszegetném, nem nagyon ismerem a pályát. Egy biztos. A Cassien a bojlis horgászok mekkája, állandóan rengeteg ember horgászik, többnyire 4 bottal. Ez azt jelenti, hogy a pontyok iszonyú nyomás alatt vannak, így a speckó szerelékeket is érdemes bevetni. Francia horgászok a combi rig-eket ajánlják. Ez azt jelenti, hogy érdemes flourocarbon előkéket használni, és line aligner csöveket is érdemes alkalmazni.
Akik már jártak a Cassien-nen, azok 3-3,5 librás botokat ajánlanak, és nagy kapacitású orsókat. A hagyományos 0.30 körüli zsinórokat nyugodtan lehet használni, de kagylóálló shockleadert is érdemes feltenni.
A rengeteg rák miatt csak nagyon kemény bojlival szabad horgászni, de idővel ezt is kikezdik a rákok. Ezért nagyon sokan tigrissel horgásznak, főleg nyáron ez az egyetlen csali, amit a rákok nem szednek szét néhány óra alatt. A pontyok főleg kagylóval és rákkal táplálkoznak, ha mégis a bojli mellett döntünk, ezt figyelembe vehetjük.
{KEP::1902::79::center::}
A halak meglepő módon a mélyebb rétegekben is táplálkoznak, de Frank Warwick szerint érdemesebb inkább a sekélyebb részeket, illetve a platókat keresni. (Mint egy kavicsbányán, bár itt lényegesen kevesebb plató van, mert nem kotorták a feneket). Frank a filmen valami olyasmit mondott, hogy a főszezonban és télen a max. 8-12 méter mély vizeket ajánlja. A fenék elég változatos, radar nélkül el se induljunk!
Az etetés legyen szolíd, mert a halak nagy nyomás alatt vannak és félnek azoktól a helyekről, ahol sok a kaja. Kerüljük a PVA eszközök használatát, inkább kézzel szórjunk a horog köré bojlit. Így nem koncentrálódik túl sok kaja egy helyre és a pontyok sem fognak megijedni a terített asztaltól.
A víz tele van akadókkal, melyeket vastagon borítanak a kagyló telepek. Steve Briggs egy olyan hungarocell szerű dolgot is használ az akadók miatt, ami elemeli az ólomelőkés shockleader feletti zsinórrészt a fenéktől. Ez persze a pontyok számára gyanús lehet. Az akadók és a nagy halak miatt a fárasztás nagyon nehéz, főleg ha nem csónakból végezzük. A csónak használata egyébként is szinte kötelező a néha nagy távolságra történő behordás miatt.
Ne essünk túlzásba. Egy angol Cassien horgásztól olvastam, hogy a túrájukon ők kb 20-30 yardra horgásztak a parttól. A horgász hozzászólásában megjegyezte, hogy nem a szokásos sablonokat érdemes alkalmazni (pl nagy víz- távolra történő behordás). Ezt a túraeredményük is igazolta, számos 20 feletti pontyot fogtak, míg a környezetükben sokan nulláztak.
A legtöbb Cassien horgász csónakkal közelíti meg a helyet. A robbanó motor használata tilos, csak elektromos motort lehet használni. Mivel nagy távolságra is elmehetünk a semmi közepébe, ezért érdemes solar panelt vinnünk, amivel a csónakmotort feltölthetjük.
Ha egy adott helyen 1 napig nincs kapás, akkor érdemes új hely után nézni. A Cassien-nen a nagy vízterület miatt a halak várhatóan nem jönnek meg az etetésre (egyébként is volt szó róla, hogy nem érdemes sokat etetni) ezért nekünk kell megkeresni őket. A tapasztalt Cassien horgászok azt javasolják, hogy 24 óra csend után váltsunk helyet, de vannak olyanok, akik csak 12 órát várnak. A helyváltással egy probléma van, a vízen nagyon sokan horgásznak és szezonban nem igen találni jó helyet.
Ha többen megyünk a túrára, akkor kettesével üljünk le, ne tömörüljünk. Így nagyobb területet tudunk meghorgászni. Vigyünk magunkkal walkie-talkie-t és így tudjuk egymással tartani a kapcsolatot.
<b>Szabályok</b>
A szabályok évről évre változnak. A horgászok azt írják, hogy a fórumokban lehet találni információt az érvényes szabályokról, de ez nekem nem sikerült. Néhány szabályban azonban biztos vagyok, ezek évek óta nem változtak:
<li>4 bot engedélyezett
<li>a behordás engedélyezett
<li>minden halat vissza kell engedni
<li>tilos a gázfőző, melegítő használata
<li>bizonyos időszakokban (nyáron) tilos az éjszakai horgászat
<li>egy angol horgászi írásában olvastam, hogy a legtöbb francia vízen lehet radart használni, de ha horgászbot is van a csónakban (tehát ha csónakból behordasz, vagy horgászol), akkor nem lehet nálad a radar. (Tehát radar csak helykeresésre használható) Ez elvileg a St.Cassien-re is igaz.
Siba Zsolt megjegyezte, hogy a szabályok szigorúak, de a halőrök jóindulatát könnyű megnyerni egy kis tokaji borral. :]
<b>Nyelvismeret</b>
Franciaországban nehéz boldogulni az angol nyelvvel. A „békazabáló franciák” ugyanis utálják a „hideg angolokat”, így még ha tudnak is angolul, akkor sem szeretnek megszólalni az ellenség nyelvén. :] Érdemes néhány francia mondatot megtanulni, mert a franciák imádják, ha egy külföldi kínlódik a nyelvükkel. Így a kényes helyzeteket fel lehet oldani és meg lehet törni a jeget.
<b>Egyéb</b>
Ha külföldre megyünk horgászni, akkor ne felejtsünk el utazási biztosítást kötni. A horgászat veszélyes üzem és egy horog orvosi kiszabadítása elég drága lehet, ha nem rendelkezünk biztosítással. Vannak olyan EU országok, ahol nekünk is jár a TB ellátás, de ezt csak előre lehet elintézni Magyarországon. Tehát ha nem viszünk magunkkal igazolást, utólag nem pótolhatjuk azt.
Néhány fogás a régmúltból (Lehet, hogy ezek a halak még mindig a Cassienben úszkálnak?)
{KEP::1911::79::center::}
<b><center>Leo van der Gugten (Hollandia) 34,3-as fogása 1987-ből</b></center>
{KEP::1905::79::center::}
{KEP::1906::79::center::}
<b><center>Dave Walker 35,2 kg</b></center>
{KEP::1907::79::center::}
<b>Forrás:</b>
<li>Big Water Carping – Cassien 1-2. DVD kiadás
<li><a href="http://members.rott.chello.nl/tmarapengopie/cassien.htm" target=_blank>St.Cassien!</a>
<li><a href="http://www.carp.com/article71.html" target=_blank>Carp Fishing in France - Lake Cassien</a> (regisztráció szükséges)
<li><a href="http://www.fishingwarehouse.co.uk/section/articles/articleinfo.asp?articleid=1285" target=_blank>World News December 2001/January 2002</a>