Cikkek

A D-rigek - 3. rész - Fejkó szerelékei 2005. február 07.
2 olvasó 10-ből 7 pontra értékelte az írást.

Fejkó küldött egy halom képet a kedvenc szerelékeirõl. Elõször azt gondoltam, hogy csak a D-rig-es képeket fogom kitenni, végül meggondoltam magam. Nem mindegyik D-rig, de vannak köztük igen érdekes szerelékek, mindenképpen megéri megnézni õket.

{KEP::1890::78::center::}
{KEP::1887::78::center::}
{KEP::1888::78::center::}
{KEP::1889::78::center::}

A fenti sorozaton egy újabb D-rig szerelési módszert lehet látni. A Carpfriend féle D-rig strapabíró, de a sokmenetes kötés miatt kissé durva. A Korda féle D-riget egyszerû szerelni, de nem túl strapabíró. A szerelék gyenge pontja a szilikon csõ, ami egy termetesebb halnál egyszerûen elszakadhat és akkor újat kell kötni.

A Fejkó féle D-rig (ami egyébként Christian Schlott-tól származik) megfelelõen finom, ugyanis ennél a szereléknél nem használunk széles többmenetes kötést. Az is látszik, hogy a kész D-rig-ek úgy néznek ki, mintha most vették volna ki õket valamelyik nevesebb gyártó dobozából.

Talán sokan vannak, akik a képek láttán felismerik a Sunset cég Amnesia zsinórját. Akik nem ismerik a zsinórt, azoknak elmondom, hogy amerikában nem nagyon bojliznak :], tehát a zsinór eredetileg nem a bojlis horgászathoz készült, a bojlisok mégis felfedezték, hogy jól lehet bojlis szerelék kötéshez használni. A zsinór jellegzetessége, hogy alacsony memória effektussal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy jól bírja a gyûrõdést, mégsem gyûrõdik össze. :] Biztosan mindenki horgászott korábban sima 0.30-as mono elõkével. A harmadik dobás után a zsinór már több helyen töredezett, ami a kapás észlelhetõségét gátolja. Ez az Amnesia-nál nem fordulhat elõ, mert a zsinór meglehetõsen merev és egyben rugalmas is.

A szereléket úgy kell elkészíteni, hogy a horog szárához rögzítjük egy csepp pillanatragasztóval az Amnesia zsinórt és hagyjuk egy kicsit száradni. Amikor a pillanatragasztó megfogta a zsinórt, akkor visszahajtjuk azt és néhány menet fekete cérnával, valamint bondázsragasztóval fixáljuk a kötést. Ezt a fül felöli oldalon is tegyük meg és máris kész a D-rig. A szerelék tartósságáról nem tudok nyilatkozni, nem próbáltam még. (Fejkó szerint a bandázs megfelelõen erõssé teszi a szereléket, így a tartóssággal nem lesz gond.)

{KEP::1891::78::center::}

A következõ szereléket úgy hívják, hogy Das Pusitz Rig. :] Elõször a graymayer.at oldalon olvastam róla. Névadója Peter Pusitz, aki Grabival horgászgat együtt. Kicsit komplikáltnak tartom a szereléket a gumibogyó miatt, de a bojli így biztosan megfelelõ távolságban lesz a horogtól.

Fejkó megjegyzése: Még talán annyi hogy aki használt már hóembert és vizsgálgatta a dolgot akváriumbana akkor sok minden elég idegesítõnek tûnik. Ha a pop up bojlit „ felülre” tesszük akkr az alsó „sima” bojli rácsuszik a horogra, ha fordítva fûzzük fel a bojlikat akkor a lebegõ megemeli a horgot is viszont a sima bojli a földön marad így teljesen kicsavarodik a horog és gyanús lesz a pontyoknak és akár a szippantás elõtt meg is szúrhatja a szájukat! A Pusitz rignél a kis gumi megtartja a bojlit a kívánt távolságban. A szerelék másik elõnye, hogy gyakran horgászat közben változtatok a csalibojli méretén vagy többet vagy kevesebbet fûzök fel, Itt lehetõség van a hajszálelõke méretét változtatni és nem kell új szereléket kötni.

{KEP::1892::78::center::}
{KEP::1893::78::center::}
{KEP::1894::78::center::}

Végül néhány érdekes szerelék, melyek egy része szintén a jenki Amnesia zsinórból készült.

Néhány részlet, amire érdemes figyelni:

<li>Fejkó a Korda féle zsugorcsövet használja
<li>Az egyik szerelék a korábban már bemutatott Grabmayer féle World Cup Rig. Ha Fejkó nem mondta volna, hogy a szerelékeket Schlottitól leste el, akkor is rájöttünk volna a turpisságra :]
<li>A World Cup Rig-nél egy kis gumibogyó akadályozza meg, hogy a vízt&otilde;l megdagadó bojli rácsússzon a karikára és megakadályozza annak szabad mozgását.
<li>A második képen lév&otilde; D-rig ugyan Amnesia zsinórból készült, mégis egy hagyományos Korda féle D-rig. Ha a szereléket végig stiff zsinórból készítjük, akkor ez a legjobb szerelék, hiszen a merev el&otilde;két nagyon nehéz lenne egy grinnerrel vagy clinch-el a horog fülébe kötni.

Képek: Fejko
Szöveg: CrON

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 16 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések