Három részes sorozatunk második részéhez érkeztünk. Az elõzõ részben Carpfriend egy kiváló D-rig elkészítési módszert írt le. Most a leghagyományosabb, Korda féle D-rig-et fogom bemutatni. Mivel nem szeretnék idegen tollakkal ékeskedni, elöljáróban leírnám, hogy ezt a szerelési megoldást a <a href="www.grabmayer.at" target=_blank><b>www.grabmayer.at</b></a> oldalon találtam úgy két éve. (Tippek rovat, lap alja)
<center>***</center>
<b>Korda féle D-rig</b>
Az elõzõ részben ismertetett D-rig kötési módszernek az az elõnye, hogy sokkal tartósabb, mint a Korda féle D-rig, a hátránya viszont az, hogy az elkészítése sokkal tovább tart. Saját tapasztalatból tudom, hogy éjszaka, álmosan nem leszünk képesek leszünk rövid idõ alatt elõállítani egy olyan bonyolult horogkötést.
Ezért ha megszorulunk, és kifogytunk az elõre gyártott elõkékbõl, akkor inkább a Korda D-rig-et ajánlom tûzoltásként. Ezt a szereléket töredék idõ alatt össze lehet állítani, de a szilikon csõ miatt nem lesz olyan tartós, mint Carpfriend szereléke. (Elõfordulhat, hogy a szilikoncsõ szétszakad és ilyenkor újra kell kötni a D-rig-et.
Ezt használtam szereléskor:
<li>Korda IQ 20 lb-s szakítószilárdsággal.
<li>Korda Wide Gape 4-es és 6-os méretben.
<li>Kb. 3-4 mm X2 0,75 mm-es gubancgátlõ csõ
<li>Star Baits Montage elõke ragasztó
<li>Pelzer mini karika
{KEP::1882::77::center::}
Vágjunk le kb 20 centi IQ zsinórt, majd fûzzük át a horogszemen. A horgot egy not-a-knot csomóval kössük meg, de arra vigyázzunk, hogy mindkét irányba maradjon bõven zsinór. (Ugye az egyik végén a D formát fogjuk kialakítani a maradék zsinórból a másik végén meg az elõke folytatódik.)
{KEP::1883::77::center::}
{KEP::1884::77::center::}
Vágjunk le egy sötét színû, kellõen strapabíró gubancgátló csõbõl 3-4-5 mm zsinórt. A csõ hossza attól függ, hogy milyen típusú horoggal dolgozunk. Ha egy hosszú szárú longshank típusú horoggal horgászunk, akkor 5-7 mm csõre lesz szükségünk. A 4-es mérítû Wide Gape-hez 3-4 mm-es csövet vágtam. Azt is meg lehet figyelni a képen, hogy a horog szakállán csak egy nagyon picit nyúlik túl a csõ. Ez lehet, hogy felesleges, de erre az apróságra mindenféle szerelési módszernél figyelni szoktam.
A csõ átmérõje attól függ, hogy milyen vastag a horog és a zsinór. Minél szorosabban áll a horogszáron, annál jobb. Persze annál nehezebb áthúzni a horog szakállán.
{KEP::1885::77::center::}
Vékonyan bandázsoljuk le a horogkötést. Ez nem feltétlenül fontos, de úgy vettem észre, hogy a vastagabb mono zsinórokból kötött csomók nem feszülnek olyan jól egymáshoz. A ragasztó ilyenkor biztonságosan rögzíti a kötést. Az utolsó képen jól lehet látni, hogy nagyon vékonyan bántam a ragasztóval.
Mielõtt a zsinórt a horog fülén újra átbújtatjuk, húzzuk fel rá a pici karikát. Mindenképpen olyan karikát válasszunk, ami nem sorjás, mert a sorja kiszálkásíthatja azt a szilikon gumit, amivel a bojlit fogjuk feltenni. Ez ahhoz vezethet, hogy egy dobáskor a centrifugális erõ hatására elszáll a bojlink és ezt esetleg csak másnap vesszük észre.
Végül egy öngyújtóval melegítsük fel a zsinór végét. A képen jól lehet látni, hogy a hõ hatására a monofil zsinór megolvadt és a gömb miatt nem túl visszabújni a horog szemén. Vigyázzunk, hogy az elõkét el ne égessük az öngyújtóval.
{KEP::1886::77::center::}
A figyelmesebb olvasók észrevehették, hogy Carpfriend képein 25 fontos IQ zsinór látható, az enyémeken 20 fontos. Ez azért van így, mert én kisebb horgokkal szeretek horgászni, és ilyen esetben figyelni kell rá, hogy a horog fülén legalább kétszer át tudjuk fûzni a mono zsinórt és ez egy vastagabb elõke és apró horog esetén nem biztos, hogy lehetséges.