Cikkek

Jelöljük meg - 2. rész 2004. augusztus 25.
1 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.

Elõzõ írásomban a dõlõ bója házilagos elkészítését mutattam be. A dõlõ bójának sok elõnye ellenére van egy gyenge pontja is, a mély víz. Öt-hat méternél mélyebb vízben már nagyon körülményes használni, ugyanis a hosszú csõ miatt túl nagy felhajtó erõ keletkezik, amit csak nagyon nagy súllyal lehet biztonságosan a fenéken tartani. Ilyenkor a bója már nem dõl, hanem inkább hajlik. Ezért ha mély bányatavon horgászunk, akkor a "H" bója használata javasolt.

A "H" bója bármilyen vízmélységben használható. A H bója egy hagyományos "zsinóros" bója, egy kis extrával. A "H" bója különlegessége az, hogy saját magának tekeri le a zsinórt, és csak annyit amennyi éppen szükséges. Vízbeérés után a bója elkezd pörögni és egészen addig tekeredik le a zsinór, míg fenékre ér az ólom.

{KEP::1742::61::center::}

Néhány gyakorlati tipp:

1. Elkészíthetjük hungarocellbõl, de ha örök darabot akarunk készíteni, akkor fából csináljuk! Ilyenkor érdemes csónaklakkal lekenni a bóját, hogy ne korhadjon el

2. Lehetõleg vékony perlonkötelet tekerjünk a bójára és ne damilt.

3. Akkora nehezéket tegyünk a bója aljára, hogy az éppen ne másszon el a helyérõl a hullámzás és a szél hatására, de ha rátekeredik a halunk, akkor könnyen a partra tudjuk húzni (A nehezék súlya 20-30 grammtól 100-120 grammig terjedhet)

4. Az elkészítésnél figyeljünk az arányokra! Ha a H alak négy kiálló nyúlványa aránytalanul kicsi, akkor egy gyengébb hullámzás vagy szél letekerheti bójánkról a zsinórt, ami így már nem jelöli pontosan az etetést. A lepörgött bója állandóan változtathatja a helyét, könnyebben bele akadhatunk dobásnál és fárasztás közben is könnyebben megtalálja a hal. Ha túl hosszúra hagyjuk a nyúlványt, lepörgés közben rátekeredhet a zsinór, és máris elbúcsúzhatunk a bójánktól.

5. A bóját könnyedén telepíthetjük etetõhajóról is.

6. Használatánál figyeljünk oda, hogy az etetés mögé - távolságtól függõen - legalább tíz méterrel beljebb kerüljön a bója. Így van esélyünk elkerülni, hogy a hal egy hirtelen kirohanással vagy kapás közben rátekeredjen a bója zsinórjára. Ha H bóját használunk, akkor állítsuk egy picit keményebbre a nyeletõféket, hogy a hal nehezebben tudja húzni a koloncot, így a hal nem tudja annyira megközelíteni a bója zsinórját.

7. A bója oldalára ragaszthatunk fényvisszaverõ matricát, így éjszaka is látni fogjuk bójánkat.

C&R!

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 10 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések