<b>A fenekező horgászat, különösen a bojlizás során problémát jelent az etetett helyre való visszadobás, ha az nincs megjelölve, pedig a siker pedig néha csak fél méteren múlik. Ezért ha módunkban áll, akkor bója használatával jelöljük meg az etetést.</b>
A nehezékre kötött flakon már a múlté. Több jól használató bójatípust ismerünk, írásom első részében a "dőlő bója" elkészítését fogom bemutatni.
A dőlő bója egy merev falú mindkét végén zárt, alján súlyozott cső. Előnye, hogy ha fárasztás közben a hal megkerüli a bójánkat, akkor a bója eldől és a zsinór egyszerűen lecsúszik róla, majd ezek után visszaáll eredeti helyzetébe. Sokan már itt elkövetik a legnagyobb hibát, a műanyag csövet egyszerűen leszúrják az iszapba. Ilyenkor a bója sima karóként üzemel és a halunk örömmel fogja magát az általunk létesített vízi akadályra tekerni. :P
A bójához való csövet villanyszerelési boltban tudjuk beszerezni. Válasszuk a tizenhármas átmérőjű, merevfalú, kültéri változatot. Szükségtelen ennél nagyobb átmérőjűt vásárolni, mivel a nagy bójára irdatlan nehezéket kell szerelni, hogy ne másszon el a helyéről. Ez a mászás főleg a nagy vizeken figyelhető meg (Balaton, Velencei tó), ahol a szél nagy hullámokat kelt.
A bója elkészítéséhez szükségünk lesz még egy csőtágítóra, némi szigetelő szalagra, egy darab vas rúdra, és egy műanyag vagy parafa dugóra.
A bója alja mindig sötét színű legyen, így nem lesz zavaró a fenéken táplálkozó halak számára. Ha csak világos színű van a boltban tekerjük be az alsó egy métert fekete szigetelő szalaggal.
{KEP::1706::56::center::}
Annyi súlyt tegyünk az aljába, hogy stabilan megálljon a fenéken, egy erősebb szél vagy hullámzás ne tudja elsodorni. A súly tehetjük kívülre vagy belülre is.
{KEP::1707::56::center::}
A bója tetejét zárjuk le. A dugót elkészíthetjük teflonból, parafából. Fúrjunk a tetejébe furatot (ne átmenőt), ebbe éjszakára világító patront tehetünk. Tipikus hiba, ha a bója tetejét nem dugózzuk le. Ilyenkor dőlő bójánk egyszer használatossá válik, mivel az eldőlés után megtelik vízzel és lesüllyed a fenékre. :]
{KEP::1705::56::center::}
A vízből kilógó részt tegyük könnyen láthatóvá szigetelő szalag, vagy festék segítségével. Legjobb, ha fényvisszaverő matricát, csíkot ragasztunk a felső egy méterre. A fényvisszaverővel ellátott bójánkat erős fényű lámpával akár a 80-100 méter távolságból is megvilágíthatjuk. Ez az éjszakai dobásokhoz nagyon jó támpontot jelent. (A szerelék vízbe érkezését úgy is hallani fogjuk és így pontosan tudni fogjuk, hogy milyen irányba dobtunk.)
{KEP::1708::56::center::}
Mivel a műanyag csövet két-három méteres szálakban lehet kapni, ezért érdemes egy