Cikkek

Combi rig készítése Starbaits módra. 2010. október 02.
4 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.

Combi rig készítése Starbaits módra





Az utóbbi időben sokat foglalkoztatott a gondolat, hogy miként finomíthatnám hatékonyan a végszerelék egyik legfontosabb elemét, az előkét. A Starbatis.com-ot olvasgatva felfigyeltem pár eszközre, és végszerelék kialakításra, amik számomra eddig ismeretlenek voltak, viszont akik kipróbálták, több szép pontyot is köszönhettek már a szerelék fogósságának. Elhatároztam, hogy az ősz folyamán, mikor a pontyok már óvatosabbak, kipróbálom ezt a végszereléket. Miután beszereztem a szükséges kellékeket, már csak egy vizet kellett keresnem, ahol kényelmesen elkészíthettem, és esetleg kipróbálhattam a szerelékeket. Egynapos horgászatot terveztem, ezért egy közeli Tisza holtágra esett a választásom, ahol kevesen bojliznak, így a kihívás is nagyobb.

Korán indultam, hogy kényelmesen ki tudjak pakolni, és megfelelő horgászállást is kellett találnom a vízparton. A hajnali derengésben a megszokott kép tárult elém, de volt valami változás az eddigiekhez képest.



adamrig1.jpg




A víz tetején jelentős mennyiségű összefüggő békalencse úszott, megnehezítve a horgászatot. Megpróbáltam egy olyan helyen letelepedni, ahol viszonylag kevés békalencse volt, de tudtam, ez csak rövid ideig maradhat így, hiszen az apró növények folyamatos mozgásban voltak. Gyors kipakolást követően bedobócsöveztem pár marék Hot Demon 20mm-es bojlit a túlparton a vízbe nyúló fák elé, majd bevetettem a felcsalizott végszerelékeimet, egyelőre még a „régi”, általam már használt horogkötéssel és előkével. Miután mindent elrendeztem magam körül, nekikezdhettem a szerelék elkészítésének, melyet a következőkben képekkel próbálok meg illusztrálni.



adamrig2.jpg



A munkaterület és a szükséges kellékek



adamrig5.jpg



A horgot a GRANITY előkezsinórral kötöm meg. A 25lbs erősségű változatot választottam, akadómentes terepre ez is bőven elég, de még mindig marad elég erőtartalékunk egy esetleges elakadásnál. A GRANITY egy világos színű fonott zsinór, magas kopásállósággal.



adamrig6.jpg

A combi rig másik alkotóelemét a Starbaits SHADOW fluorocarbon alkotja. A vízben szinte láthatatlan fluorocarbon zsinór biztosítja a megfelelő merevséget, jelen esetben a teljes előke hossz kb. 70%-ában. Ez a merevség elősegíti a biztosabb akadást, illetve a dobásoknál kevésbé gubancolódik előkénk.



A horognak az SB 100-as szériához tartozó D-RIG-et választottam 4-es méretben. Ez egy gyárilag elkészített D-RIG, természetesen tökéletesen elkészített kivitelben. A horog alakja kontinentális jellegű, így akár fekvő csalikhoz is eredményesen alkalmazható. Esetünkben balanszírozott csalival illetve pop up bojlival kívántam horgászni, mivel a meder alján az ősz beálltával egyre több ág, gally, illetve falevél gyűlik össze. Egy fenékről elemelt csalival tapasztalataim szerint ilyen körülmények között eredményesebbek lehetünk.





adamrig7.jpg


SB 100 D-RIG horog





adamrig8.jpg



Combi ring, azaz dupla karika


A két zsinórt egy egyszerű dupla karikával kötöttem össze. A duplakarika előnye, hogy a lágyabb GRANITY és a merevebb SHADOW között szabadabb mozgást engedélyez, mint a kötés, így a csalink természetesebben mozoghat a fenék felett.



adamrig9.jpg



Első lépésként kezdjük a horogkötéssel. A horgot palomar csomókötéssel kötöttem fel.




adamrig10.jpg



Fűzzük át a fonott zsinór végét a horog fülén, majd fűzzük vissza, így kapunk egy hurkot. Ezt a hurkot hagyjuk tágra, később még jól fog jönni a tartalék.



adamrig11.jpg



A horog fülén visszahúzott zsinórt fogjuk hozzá az előkénkhez, majd a horog mellett kössünk egy egyszerű csomót.




adamrig12.jpg




Ezután a megfelelően tágra hagyott hurkon bújtassuk át a horgot, és húzzuk szorosra a csomót a horogfül mögött. A felesleges zsinórt vágjuk le egy éles ollóval, ezzel végeztünk is az első lépéssel.




adamrig18.jpg




adamrig13.jpg



A következő lépésben fogjuk a dupla karikát, és kössük hozzá a GRANITY fonott zsinórral megkötött horgunkat. Forgók, karikák felkötésére Clinch csomót szoktam használni, még nem hagyott cserben egyszer sem. Az előke e részét tetszőleges hosszra köthetjük, de 10 cm-nél hosszabbat csak kivételes esetekben szoktak alkalmazni.



adamrig14.jpg



Így néz ki az előkénk lágyabb része





adamrig3.jpg


A harmadik lépésben egy Carp Crimp nevű kis fémkapcsot használtam. Ezt a kis kapcsot a merev és vastag damilok rögzítéséhez használhatjuk. Bizonyára többen tapasztalták már, hogy egy 0,50-0,65mm átmérőjű damilt nem olyan egyszerű megkötni úgy, hogy a kötés menetei rendesen össze is szoruljanak. Elvileg a kis kapocsból létezik több méretben is, így a damilunk vastagságához ki tudjuk választani a megfelelő méretet. A 0.8x8mm-es mérethez véleményem szerint legalább 0,55mm-es damil szükséges. Ehhez képest nálam 0,45mm átmérőjű damil volt, de sikerült azt is megfelelően rögzítenem, igaz többször rá kellett szorítanom a fogóval.



adamrig4.jpg


Szükségünk lesz a kapocs összeszorításához alkalmas fogóra is



adamrig15.jpg



A karika szabad fülébe fűzzük bele a damilunkat, de előtte bújtassuk át a carp crimps kapcsot. Ezután fűzzük át a damil végét a kapcson, így mindkét szál rögzíthető. Nincs más dolgunk, mint beállítani a fül méretét, és a fogóval összepréselni a fémkapcsot.



adamrig16.jpg




Vágjuk le a felesleges damilt, ezzel elkészült a végszerelékünk. A levágás után megmaradt kis darabot öngyújtóval megolvaszthatjuk, ezzel egy kis gömböt képezve a végén, így 100% biztonsággal bonthatatlan lesz a kapcsolat. Ha megfelelően préseltük össze a carp crimps-et, akkor a damilunkat többé nem bírjuk megmozdítani benne.

Természetesen, ha valaki úgy tárolja az előkéit, hogy előre ráhelyezi a forgót, akkor ez a művelet a forgónál is elvégezhető.




adamrig17.jpg



Összepréselve



adamrig19.jpg



A kész végszerelék…




adamrig20.jpg



… és a szükséges hozzávalók



Sajnos a szereléket nem sikerült élesben még kipróbálnom, melynek okát a következő írásomban megmutatom, de a következő túrám alkalmával mindenképpen egyik botomat egy ilyen combi rig-el fogom felcsalizni.

Mindenkinek eredményes horgászatot kívánok és „feszüljenek a damilok”.


Vágó Ádám – Starbaits Team



teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 24 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések