Stég horgásztalálkozó. Harsány, 2010. június 13.
2010. július 23.
2 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.
2 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.
Címkék: Harsányi horgásztó , Horgásztalálkozó , Trabucco , Star Baits , Hot Demon , Chub Vantage
Stég horgásztalálkozó. Harsány, 2010. június 13.Elöljáróban had hívjam fel a tisztelt olvasó figyelmét, hogy bár azt hiheti, csak egy szimpla horgász-összejöveteles beszámolót olvashat, ez nem egészen így van. Ahol soktucatnyi horgászkészség van bevetve kapás reményében, ott bármikor bármi megtörténhet, és igazán érdekes meglepetésekben, hasznos új tudás első kézből való megtapasztalásában lehet részük az egybegyűlteknek. Ez történt velünk is.
Szerencsére kishazánkban igen népszerű passzió a horgászat. Ennek köszönhetően nincs olyan élethelyzet, ahol ne futhatnának össze horgászemberek, és nincs olyan „polgári” foglalatosság, mely művelői közt ne lennének megtalálhatóak a horgászsport szerelmesei. Ám, ezek csak apró szigetek, természetes az igény, hogy azok, akik internetes portálokon keresztül már ismerik egymást, jóbarátokká váltak, azok a vízparton is szeretnének összefutni.
{KEP::19928::520::center::Sátrainkkal megtelt a part}
És ha már sikerül összefutni, akkor egy sör mellett van miről beszélni. Úgy tartja a mondás, ha férfiak összejönnek, akkor három téma mentén szokás folynia a társalgásnak. Nők, autók, foci. El kell hogy áruljam, horgászoknál egy kicsit másképpen alakul e felsorolás. Felsorolást mondok, mert azért természetes, hogy a sorrend prioritási igényektől függően változik. Tehát a dobogós három téma: horgászat, nők, autó, és bizony, a foci az kiszorul a negyedik helyre. Úgy vélem, ez így is van helyén. Hiszen passziónk azért vált érdeklődésünk egyik középpontjává, mert még erősen él bennünk a küzdelem, a zsákmányszerzés ősi ösztöne, vágya, a természet közelségének és szépségeinek vágyása.
No, de hagyom a filozofálgatást másra, és inkább elregélem a horgásztalálkozó történéseit, kalandjait, megpróbáltatásait.
A mostani 2010-es horgásztalálkozó immár harmadik a sorban, és a második itt Harsányban. Úgy vélem, nagyon el lett találva a helyszín. Csodaszép környezetben fekszik a tó, fantasztikusan komoly halállománnyal rendelkezik, és kifejezetten alkalmas a bojlis pontyhorgászatra.
{KEP::19929::520::center::Volt sár rendesen, de igazándiból senkit sem zavart...}
Hogy teljes legyen az öröm, minden évben igyekszünk egy-egy gyártó/forgalmazó újdonságait kivinni a vízpartra, hogy had nézegethessük, próbálgathassuk ki azokat, mely kit-kit érdekel. Idén két különböző, pontyhorgászatban és bojlizásban érdekelt forgalmazó termékeit is láthattuk.
{KEP::19930::520::center::A szortiment}
Pankotay Gellért jóvoltából Trabucco és K-Karp bojlis, szörf, spod, markerező, feeder, picker és match botok, különféle orsók, zsinórok, és teljesen újfejlesztésű pontymatrac került ki a Harsányi tó partjára. A feeder, picker és matchbotokról, illetve ezekre való orsókról lesz még szó az újság következő számában, mert ezeket aztán gyerekeim kezébe adva tovább teszteljük a nyár folyamán mi is. Szavam ne feledjem, a pontymatrac kelltette fel a legjobban az érdeklődést, úgy vélem, azt is tovább tesztelgetjük majd. Ebből többen is be kívánnak szerezni maguknak. A másik termékcsoport, amit láthattunk, próbálhattunk a Star Baits bojli termékcsalád, melyet Kucsma István barátunk hozott ki a vízpartra, s melynek idei újdonságait azonnal hajszálelőkére is fűzhettük. Köztünk legyen szólva, nem véletlenül a HOT DEMON-nal fogta a Laci barátunk a túra két legnagyobb halát… Nagyon jó bojli!
{KEP::19931::520::center::Sár itt...}
{KEP::19932::520::center::sár ott...}
Sajnos az első két napon az időjárás nem, igazán akart kegyes lenni hozzánk. A két nap alatt összesen talán ha 3-4 órát felejtett el esni az eső, a többiben szemerkélt, szakadt, ömlött, cseperészett, ippeg mikor milyen kedve volt néki. De mi nem hagytuk magunkat elriasztani! Csütörtök délre már jelentős sátortábor állt a víz partján, közel kétszázötven méter hosszan elnyújtózva. Nagyon sokan jöttek el most is!
{KEP::19933::520::center::A csapat hol itt, hol ott gyült össze...}
{KEP::19934::520::center::De küzdöttünk ellene deszkával...}
{KEP::19935::520::center:: ...és lapáttal}
Rossz idő ide, rossz idő oda, fittyet hányva az esőre, szélre, nagy társaságok verődtek össze hol egyik sátornál, hol másiknál, mindig jó volt valahol egy kicsit megállni. Természetesen ahol ippeg valami fárasztás zajlott, oda még inkább vonzódott mindenki. Legtöbbet természetesen Laciék köves, kavicsos helyén táboroztunk. És ha valaki azt gondolja, hogy páncélos ételeken tengődtünk, annak elmondom, hogy isteni étkek kerültek napról napra tányérjainkba. Az első napon egy helyre kis marhapörköltet késztettek Durda Feriék, és így ha már első napon ily finomságnak örülhettünk, sejtettük, későbbiekben sem lesz okunk panaszra. Hát nem is lett! Talabér Gáborék pénteken egy fantasztikus csülkös babot rittyentettek össze (óóó, de jó lenne most ebből újra repetázni!), majd pénteken egy Csülkös körömpörköltet a Norbi ápdéjt tízezer jegyében, elvégre vigyázni köll az alakunkra, majd vasárnap egy fájintos csirkepörköltet. Akkor, és most is csak hálát rebeghetünk a kiváló szakácsok mesterműveihez! Köszönet nékik!
{KEP::19936::520::center::Patak az erdőből}
{KEP::19937::520::center::Az eső elől a többség nem bújt el...}
{KEP::19938::520::center::sőt, még mókázás is volt számolatlanul}
A folyamatos esőzéstől már a talaj nem volt képes beinni több vizet, ezért a hegyoldalról leömlő víz kis patakokként árkot vájt magának, és úgy szaladt le a tóig. Tette ezt néha a sátrak közt és alatt, de horgászembert az ilyetén apróság nem zavarja. Volt, akinek a sátra alatt úgy felázott a talaj, hogy amikor belépett a sátoraljra, olyat én érzése lett, mint ha szivacsszőnyegen járt volna. Kedves feleim, hasznos találmány az a gumicsizma! Használtuk is serényen.Szerencsére szombat reggeltől beköszöntött a drága napsütéses szép idő, némi széllel megkörítve.
{KEP::19939::520::center:: Itt a jó idő!}
Valljuk meg, jó jó esőben is horgászni, de azért még kellemesebb szépidőben ücsörögni a botok mellett. Mint ha a halak is érezték volna, hogy most aztán jöhetnek, egyre több mindenki élvezhette ki a fárasztások izgalmát.
{KEP::19940::520::center::Már nem kellett esőkabátban fárasztani!}
{KEP::19941::520::center::De egyszer-egyszer még jött egy kis borongó...}
Vasárnap délutánra már igencsak szép eredmény könyvelhettünk el összességében. Négy vagy öt darab 15 kiló feletti pontyot fogott a Stég találkozó közönsége, nagyjából 30 darab 10 kiló felettit, és sok száz kilónyi tíz kiló alatti bajszost. A keszegekről nem is beszélve… majd akkor térjünk reájuk vissza, ha én is visszatérek csak feederbotokkal felszerelkezve.
{KEP::19942::520::center::Laci TOP-pontyja}
{KEP::19943::520::center::És a teljesség igénye nélkül a sok szép fogás...}
{KEP::19944::520::center::}
{KEP::19945::520::center::}
{KEP::19947::520::center::}
{KEP::19948::520::center::}
{KEP::19949::520::center::}
{KEP::19950::520::center::}
{KEP::19951::520::center::}
{KEP::19952::520::center::}
{KEP::19953::520::center::}
{KEP::19954::520::center::Természetesen minden kifogott hallal kíméletesen bántunk!}
Még a bevezetőnél beharangoztam, hogy bizony, jó pár érdekességeket és tanulságos dolgokat tapasztaltunk meg e négy nap alatt. No, ha ígértem, azt illik betartani, mesélek, miket…
A függőlegesen szálló Szarvasbogár legendája
Ki tudta azt, hogy a Szarvas-bogár védett? Neeem az? Pedig az. És ami a csodálatos, hogy ebből a különleges bogárból vagy közel tucatnyit volt szerencsénk látni. Sajnos kettő darabot a vízben láttunk megfulladva, de többet röptében csodálhattunk meg. Ha valaki meséli, hogyan is repül egy ilyen bogár, megmosolygom az orrom alatt, hogy hát persze, függőlegesen repül. Na persze. És menyit ittál? Aztán láttam többet is repülni. És tényleg! Valami hihetetlen furcsa módon, tényleg szarvval fölfelé, közel függőleges testhelyzetben repül. Döbbenetes! Azt mondjátok drága barátaim, hogy én ittam, és azért láttam így a dolgokat? Neem, ez aljas rágalom! Jó, jó, nem az, hogy nem ittam, mert természetesen ha horgászemberek összejönnek, illik áldomás inni a halakra, pertut egymással, párat Fortuna asszonyság egészségére, párat az otthon lévők egészségére, egyet-kettőt csak mert szomjas az ember. Szóval azért láttam a Szarvas-bogarat függőleges pozitúrában a levegőben közlekedni, mondjuk rá, hogy szállni, mert az úgy is volt. Bár, hogy hogyan képes egy ilyen jószág repülve helyt változtatni, az bizony rejtély. Nem is sikerült mindegyiknek, mert volt egy-kettő, akik nagy koppanással vagy a nyakunkba estek, vagy le, elénk a földre. El kell hogy áruljam, az egyik csodaszép pédányt alaposan és természetfotósokat megszégyenítő alapossággal fotóztuk, miközben szegény jószág a talajhoz csapódás stresszén próbálta túltenni magát. Úgy érezhette magát, mint Bruce Willis az Oscar díj átadón. Csak úgy kattogtak a fényképezőgépek.
{KEP::19955::520::center::Kattogtak a fényképezőgépek...}
{KEP::19956::520::center:: ... és csodás fotók születtek...}
{KEP::19957::520::center:: ... melyeket évek múlva is érdemes megmutatni a jóbarátoknak!}
Ő meg élvezte a hirtelen jött népszerűséget. Ám, a siker múlandó, ezt meg is tapasztalhatta, mert miután sok száz fotót készítettünk róla, a bokrok közt rátettem egy fa törzsére, had térjen vissza megszokott hétköznapjaiba. Ezt elégedetlen, morcos fejingatással vette tudomásul, és amikor rájött, hogy kiesett a pixisből, eddig tartott a nagy siker, inkább sértődötten felmászott a lombkoronába. Remélhetőleg nem azért, hogy újra mélybe vesse magát…
Távdobás, amit csak gyakorolni kell
Tudtam, hogy nem vagyok egy távdobó bajnok, bár azért az átlagosnál talán jobban dobok, de amikor a véletlen Halász Attila mellé sodort minket Csirmaz Gábor barátommal, úgy állítotttuk fel podjainkat, sátrainkat, és jött a szerelékek bedobása, akkor rádöbbenhettem, hogy van még hova fejlődni. Attila valami olyan hihetetlen dobástechnikával rendelkezik, hogy az valami fantasztikus. Többen a kezébe adtuk horgászbotjainkat, hogy dobjon véle, és hihetetlen volt azt látni, hogy amit mi a felszerelésből kihozható maximumnak gondoltunk, az köszönőviszonyban sincs az igazi maximummal.
{KEP::19958::520::center::Hát minek nevezzelek, hisz mondom, oda be, jó messzire kívánlak...}
Az én új YAD Springhilljeimmel amin Trabucco MAXXIS Surf orsók vannak, hát bizony 150 méter feletti dobásokat eresztett meg, Csiga barátom Chub Vantage botjaival detto. Aztán egyre többen kérték meg Attilát, hogy dobjon már be a botjukkal. Úgy vélem, sokan csodálkoztak rá arra, mit is lehet kihozni horgászfelszerelésükből. Attila tesztelte a K-Karp Fusion 360 4 lb-s Spod botot parittyázáshoz is, hát, neki és gombócainak nem volt elérhetetlen a 130-140 méteres távolság sem.Nem győztem árgus szemekkel figyelni, mit hogyan csinál. Azt hiszem, mér ebből sokat tanultam. Attila sem így született, hogy jól megy neki a dobás, hanem kell hozzá a jó fizikum, ám ekkora dobásokhoz még ez sem lenne elegendő, hanem nagyon sokat gyakorol. Gyakran megteszi, ha van szabadideje, akkor pár órát csak dobál, gyakorlásképpen. Úgy vélem, itt az ideje nékem is nekifeküdni a dobás-gyakorlásoknak.
A véletlen csodacsali
Bátran kijelenthetjük, hogy darabra a legtöbb halat talán Attiláék és mi fogtuk. Mondjuk mi pontykomák mellett bosszantó mód sok keszeget is kézbe vehettünk horogszabaditáskor. Mit beszélek itt bosszantó módról? Most kapcsolok! Azért annyira nem volt az bosszantó… Nagyjából 40-50 keszeget fogtunk, többségében egy kiló és két kiló közötti súlyban. Ha ezt mind feederbottal sikerült volna megfogni, csodás élményt jelentett volna. De hát én nagy halat szerettem volna fogni. Csak és kizárólag. Oké, sok pontyot fogtunk, de sok keszeget is. Mi lehet ennek az oka? A Harsányi horgásztónak nagyon komoly keszegállománya van. Ha nem elég nagy vagy keszegálló a csali, akkor hamar felhörpintik csalinkat. Mi is így jártunk. Kisméretű fűszeres oldódó bojlit használtunk. Ezt bár imádják még a nagyobb pontyok is, de a keszegnépség legalább annyira. Természetesen Attilláékkal elkezdtük kitárgyalgatni, hogy ők milyen bojlit használnak, és mi milyet. Aztán jött a meglepetés. Mindkettőnk házi készítésű bojlija beltartalma hozzávetőlegesen 80-85 százalékban, a kikevert aromája és annak százalékaránya majd 95 százalékban megegyezik! Hihetetlen véletlenek vannak. És hogy nem csak a helynek volt köszönhető a halfogás, ezért amikor mi is, és Attiláék is adtak másoknak a bojlijaikból, aki felrakta, azok is fogtak vélük halakat.
Két nap alatt kétszer ugyanazt a halat
Tóth Laci a túra halát már csütörtök délután megfogta. Ez 17.70 kg súlyú volt. Legalábbis mi úgy hittük, hogy ezt nehéz lesz überelni. Aztán szombat délután ugyancsak 32 mm-es Stair Baits Hot Demon bojlival megint fogott egy 18.32 kg-os szép töves pontyot.
{KEP::19959::520::center:: És így mutat a szájában a 32-es HOT Demon!}
Eddig semmi különleges nincs ebben, gondolhatnánk. Már akkor azt néztük, hogy mennyire hasonlít az előzőre, aztán jön a telefon. Alapos elemzést követően, mikor is végignézték, összehasonlították az uszony-hibákat, a pikkelymintázatot, kiderült, hogy a két ponty egy és ugyanaz! Hihetetlen, de igaz! Két nap leforgása alatt, ugyanazt a kapitális méretű halat kétszer, ugyanazzal a csalival, ugyanarról a területről ki sikerült fogni! Olyat már hallottam, és velem is fordult olyan elő, hogy egy héten belül kétszer kifogásra került ugyanaz a hal, de hogy két nap alatt. Gondoljuk végig!Azt feltételezzük, hogy a ponty nem eszik jó darabig kifogását követően. Hát ezt sikerült megcáfolni. Ez a hal kifogását követően visszament az etetésre, és tovább tömte magába a beetetett csalikat. Ezzel magyarázható a nagyjából hatvan dekás súlykülönbség. Egy ekkora hal iszonyatos mennyiséget képes felenni. Nézzük tovább. A „horgász-tudományos” álláspont szerint amelyik halat valami kellemetlen élmény éri egy bizonyos csalival, akkor azt sokáig nem fogyasztja el újra. Hát, ez sem volt igaz. Még az is elképzelhető, hogy ez a ponty egy kivételesen buta vagy mohó egyed volt. De biztos ez? Úgy vélem, érdekes ezen az eseten elgondolkodni…
Ha repül a bot, ki tudja hol áll meg…
A mostani találkozón több repülő botot is volt szerencsénk látni. Volt, ahol a nyeletőfék (talán letapadt, nem volt jól átváltva) nem adagolta a zsinórt, és volt olyan is a Csiga barátomnál, ahol még be sem volt rendesen dobva a bot, csak a végszerelék, az ólom a már alaposan leoldódott bojlival a part elé be lett lógatva, és a bot le volt téve a rod-podra, és eközben a másik bottal foglalkozott. Aztán ekkor jött a meglepetés! A bot kiugrott a rögzítésekből, át az elektromos jelzőn, le a podról, bele a vízbe! Csak a gyors reflexeken múlott, hogy a másik bottal le tudta nyomni a nádhoz menekülő botot. Sajnos a hal nem lett meg, de örültünk annak, hogy a bot és az orsó azonban megmaradt. Ám, ez nagyon elkezdte piszkálni a csőrömet. Hiszen a fáma szerint Harsányban az fog jó halat, aki messzire tud dobni, meg különben is, dobogunk, topogunk, dübörgünk a parton, és mégis van olyan hal, aki közel merészkedik a parthoz. Az egyik szerelékemet kihúztam, és belógattam a part elé két méterrel. Természetesen akkor jött a kapás, amikor a másik bot volt a kezemben, ugyanis egy másik megakaszttott hal összeszedte az én szerlékemet is. Ez a kapás nem volt sem gyengéd, sem óvatos. Először jól megrázta a botot podostól, mire oda léptem a bothoz, jött az újabb, még erősebb ránts, és vitte a hal a komplett végszerelékemet, dobóelőkéstől. Megtépett...
{KEP::19960::520::center::Sajnos hiába vettem elő, talán itt a tóban csak bojlisbot kedvelő halak élnek}
Ezt követően elővettem és bedobtam egy pickerbotot, hiszen érte csak hátra kellett nyúlni a bemutatásra szánt horgászfelszerelések közzé. Nagy sajnálatomra azonban ezzel a bottal csak keszegeket fogtam, közvetlenül a part előtt, újabb „vadállat” már nem tette tiszteletét.
Jövőre megint találkozunk!
Kívánom, hogy így legyen!
{KEP::19961::520::center:: Ám, egyszer minden jó dolog véget ér, eljött az összepakolás ideje...}
{KEP::19962::520::center:: De vigasztalásképpen már ott a parton megbeszéltük, lesz még STÉG buli jövőre is!}
Írta: Nyika Sándor