Lebegtessünk c. írásom végén az 1-es szám jelezte, hogy a sorozatnak lesz még folytatása. Mostani írásomban két egyszerűbb lebegtetős szerelékről szeretnék írni.
Az 1 szem bojlival történő lebegtetés hátránya, hogy az előkét meg kell ólmoznunk ahhoz, hogy a lebegő bojli ne emelje el a fenékről a teljes előkét. Ez nem nagy probléma, mert nem durvítjuk vele jelentősen a szereléket, de minden extra szerelék és tartozék gubancot okozhat, főleg ha nagy távolságokra horgászunk és erős oldalszélben kell dobnunk.
A pontyok számára abszolút nem okoz nehézséget, ha egyszerre két bojlit kell felszippantaniuk. Sőt egy olyan vízen, ahol sok fehérhal él, ott érdemes két bojlival csalizni, mert ezzel valamennyire meg tudjuk akadályozni, hogy a keszegek potenciális kajának nézzék bojlinkat.
Ha a már megismert hagyományos bojlis szereléket (idegen szóval "hair rig") nem a megszokott módon két süllyedő bojlival szereljük, hanem egy süllyedővel és egy lebegővel, akkor máris megkapjuk azt a szereléket, amit az angol szakirodalom "hóember"-ként ismer (snowman).
{KEP::1659::46::center::}
A hóember szereléket rendkívül könnyű elkészíteni a kezdők számára is és lebegő szerelék jelentős előnyt biztosíthat nekünk egy iszapos vízen, ahol a hagyományos bojli csúnyán belesüllyedne az iszapba.
A hóember nevet azért érdemelte ki ezt a szerelék, mert ha úgy csalizunk, hogy a süllyedő bojli kerül közelebb a horoghoz és a lebegő távolabb, akkor a lebegő bojli felállítja a csalit, és az úgy néz ki, mint egy hóember. :]
{KEP::1661::46::center::}
Csalizás után és bedobás előtt mindenképpen ellenőrizzük a szereléket a partszéli sekélyebb vízben. Ha túl nagy a lebegő bojli felhajtóereje, akkor az megemelheti a szereléket. Ilyenkor nehezíthetünk egy kis ólompasztával, de inkább válasszunk olyan méretű bojlikat, amelyek harmonizálnak egymással.
Ha nem akarunk ólompasztát használni és a süllyedő bojlink is csak mérsékelten süllyed, akkor a lebegő bojlit akár félbe is vághatjuk. Ennek előnye, hogy az aromák könnyebben oldódnak ki a bojliból, a hátránya viszont az, hogy a kisebb halak kikezdhetik a lebegő bojli puha belsejét és egy fél bojli könnyebben leválik a bojli-előkéről, mint az egész.
A "snowman rig" speciális változata a "reverse snowman", tehát a fordított hóember. Ha a lebegő bojlit húzzuk fel először az előkére, tehát az közelebb kerül a horoghoz, akkor a süllyedő bojli miatt nem fog