Cikkek

A mindenes - Fox Eclipse podbemutató 2009. szeptember 14.
5 olvasó 10-ből 9.2 pontra értékelte az írást.

Mint mindenki, én is végigjártam a felszerelés beszerzésének rögös útjait. Kezdőként számtalan kétes minőségű felszerelés megfordult a kezemben, sok idő és pénz ment el arra, hogy megtaláljam a minőségben és árban egyaránt vállalható kompromisszumokat.
Rod podokkal először boldogult ifjúkoromban találkoztam, amikor nyálcsorgatva néztem a „nyugati” horgászok futurisztikus felszerelését az akkori (főleg német nyelvű) szaklapokban. Amikor Magyarországon is robbanásszerűen elkezdett terjedni a bojlizás, vele együtt megjelentek a minőségi, de sajnos még nagyobb számban a dizájnos, de mindennapi használatra alkalmatlan bottartó állványok.
Jó néhány év és több pod után úgy éreztem, meg tudom fogalmazni magamban, mire is van szükségem. Az ideális pod: legyen variábilis, mint egy Compact Explorer, Stabil, mint egy Stalker, magasra emelhető, mint egy Sky. Emellett persze legyen könnyű, olcsó, egyszerűen kezelhető és ha lehet márkás is.
Hát igen. Ilyet természetesen nem találta, nem is gondoltam, hogy komolyan összejöhet a dolog. Tudtam, hogy kompromisszumokat kell kötni, ezért hosszas kutakodás után a Fox új, 2009-es megjelenésű középkonzolos podját, az Eclipse-t választottam.
A csomagot kibontva a hagyományos Fox elrendezéssel találkozhatunk:

{KEP::14074::444::center::Gyári csomagolásban}


A pod összeállítása első alkalommal kb. 3 percet vett igénybe: a lábakat be kell tekerni, a buzzbarokba a magasítókat is, minden más a Foxnál hagyományosan megszokott gyorsszorítós megoldással állítható.

{KEP::14075::444::center::Teljes harci díszben}


Néhány dologra azért figyelni kell. Az első láb néhány centivel hosszabb (gondolom, a stabilitás kedvéért), illetve az egyik buzzbar is szélesebb kicsit a másiknál, de ez megszokott dolog. A hátsó bottartók magasabbak, így a jelzőkkel magasítva kb. a hossztengellyel párhuzamosan helyezhetjük el a botokat, de ezeket is lehet magasságban állítani, tehát a precíz beállításra bőven van lehetőségünk.

A pod meglepően stabil. Kompakt mérete ellenére – ha kissé szűken is – elfér rajta három Long Cast, ennél nagyobb orsókkal általában ritkán horgászik az ember. Megfelelően vízszintbe helyezve normál körülmények közt nem kell a borulástól tartani. Erre egy roppant érdekes és filléres eszközt aplikáltak a podba: igen, ez bizony egy vízmérték!
{KEP::14078::444::center::segédeszköz}


Súlya mindössze 3,2 kg, ettől kicsit tartottam, de nagyon kellemes csalódást okozott. Persze az is benne van a dologban, hogy az orsókat gyakorlatilag az alátámasztás pontja fölé toltam, így a forgatónyomatékot minimalizálhatjuk.

{KEP::14079::444::center::így a legstabilabb}


Ezzel a stabilitása kilőve, nekem tökéletes.
Nézzük a variabilitást.
Először is, a tengely körüli dönthetőség tényleg egy mozdulat (na jó, kettő). A gyorszorító karja tömör, masszív, eltörni nem egyszerű, ha valaki erre vetemedne.

{KEP::14080::444::center::nyit-dönt-zár – pár másodperc}


További állítási lehetőségek:
1., A lábakat egyenként állíthatjuk. Ha valami bajuk esne, a hagyományos Fox leszúrók kompatibilisek hozzá.
2., A hossztengely mentén állítható a buzzbarok távolsága. Az alaphelyzethez képest kb. 80%-ot húzhatunk rajta, de teljesen kinyújtva, már a tengely láthatóan hajlik, nem ajánlott. A mellékelt képeken látszik az elérhető távolság, és a deformáció is.
{KEP::14081::444::center::alaphelyzet: hossztengely minimális méreten}

{KEP::14082::444::center::Extrém nagyságra kihúzva}


3., A buzzbarok magassága a magasítók teljes hosszában állíthatók, szintén a gyorsszorítók segítségével.
{KEP::14083::444::center::Maximális…}

{KEP::14084::444::center::…és minimális nagyságban}


4., a buzzbarok a tengely mentén is állíthatók, méghozzá „fokozat nélkül”, a tengely végpontjától az alátámasztási blokkig.
{KEP::14085::444::center::Ez a minimumnál is kisebb már}


Már csak egy kérdésem volt: vajon meddig lehet felemelni (és ezzel együtt persze letolni is) a spicceket, illetve okoz-e ez komoly stabilitási gondot? Nos, ott, ahol kemény nyeletőfék kell magasra állított botokkal, nem veszélyezteti a Sky vagy a Ranger pozícióit, ahol viszont csak a parti növényzet vagy a csónak miatt kell a botokat felemelni, és laza nyeletővel lehet horgászni, megbízhatóan működik.

{KEP::14087::444::center::légvédelmi pozícióban is…}


{KEP::14088::444::center::… stabilan tart}


Összegzésképpen: egy barátságos középkategóriás pod az Eclipse. Mindent tud, amire az átlaghorgásznak szüksége lehet, sőt, talán azon is túlmutat kicsit – és még szép is.
Hordtáska még nincs hozzá (gyári legalábbis), de nekem pl. simán elfér a 3+3 botos bottartómba.
Áráról érdeklődjön a Stég horgászboltban!


Nyáry Mihály

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 17 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések