Előző írásomban egyből belecsaptunk a lecsóba és az egyik legnehezebb bojlis módszerrel ismerkedtünk. Célszerűbb lett volna, ha egy egyszerűbb megoldással kezdtem volna. Mostani írásomban ezt fogom pótolni.
Ha a Balatonon horgászom, akkor szinte soha nem használok lebegő-bojlit. Ilyenkor a lehető legegyszerűbb szereléket állítom össze, mert a nagy dobásoknál a bonyolult szerelékek könnyen összeakadhatnak és ilyen esetben órákig őrizhetjük a semmit.
Mivel a Balatonban rengeteg keszeg van, ezért szinte mindig két 18-21 mm körüli bojlival csalizok. A nagyobb dévérek sokszor még a két szem 2 centis bojlit is beküzdik a szájukba, de általában nyugodtan lehet tőlük horgászni.
A szerelék összeállításához a következő eszközöket használom:
<li> Ashima C420 horog, esetleg Hayabusa W1 horog a bojli átmérőjének megfelelő méretben (jellemzően 2-es vagy 4-es)
<li> Kryston Merlin előkezsinór 15 lb-s változat
<li> 1 db kb. 3-4 cm hosszú rig-tube, olyan átmérővel, ami a horog füléhez passzol
A horgot kössük meg kedvenc csomónkkal. Használhatunk olyan not-a-knot-ot, ahol nem vágjuk le a felesleges zsinórt, hanem meghagyjuk bojlielőkének. Én egy speciális 4/5 menetes csomót használok, amit a Kryston zsinórok csomagolásában lévő tájékoztatón találtam. :]
Vigyázzunk, hogy legalább 10 cm hosszú előkét hagyjunk, mert az előkének végig kell érnie a horog szárán és azon túl legalább 5 centivel. Ha nagyon rövidre hagyjuk a bojli előkét, akkor problémás lesz rá csomót kötni és kezdhetjük előről a procedúrát.
Ha nem not-a-knot-tal kötöttünk, akkor a horog fülén vezessük keresztül a bojli előkét és utána csomózzuk meg. Mindig alulról felfele húzzuk át a zsinórt. Ekkor fog a bojli előke a horog szárán kívülről futni.
{KEP::1650::43::center::}
Sajnos a kép elég homályos lett, de azért lehet látni rajta a csomót és azt, hogy a bojli előkét alulról felfele húztam át.
Ha készen vagyunk a horogkötéssel, akkor egy kis fület kössünk az előke végére. Ebbe fogjuk a bojlistoppert bebújtatni. A megfelelő hosszúságúra vágott rig tube-ot még akkor tegyük fel a zsinórra, mielőtt a forgókapcsot megkötnénk. Később már macerásan tudjuk csak áthúzni a horog szakállán.
A rig tube-ot erős előke ragasztóval helyettesíthetjük. Sajnos olyan ragasztót még nem találtam, ami egy-egy lendületes dobástól ne engedett volna el, ezért inkább maradok a rig tube-nál.
A lehető legkisebb átmérőjű rig tube-ot használjuk. Sajnos a bojlis horgoknak elég nagy a füle van és szinte lehetetlen az 1 mm-nél kisebb tube-ot áthúzni a horog fülén. Általában 1,5 mm-es csövet használok, abból is kedvencem a Pelzer tube, mivel az kellően lágy és jobban simul a horog szárára..
{KEP::1649::43::center::}
Ha alaposan megnézzük következő képet akkor lehet látni, hogy a csövet kb. olyan hosszúra vágom, hogy a vége nagyjából a horog hegyének magasságáig érjen.
A forgókapocs megkötésével legyünk óvatosak, mivel egész eddigi munkánkat elronthatjuk, ha rosszul állítjuk be a horogelőke hosszát. Ha túl hosszúra hagyjuk az előkét, akkor nagyobb esélye van egy kiadós gubancnak, de az sem jó, ha túl rövid az előke. Hogy miért?
A pontyok, főleg a kapitálisak, nagyon óvatosak (ezért nőttek olyan nagyra). A csali felvétele előtt rendesen körbejárják a témát. A gyakorlottabb példányok a csali mellé állnak és a mellúszójukkal felkavarják a feneket.
Ha a csali természetesen viselkedik, akkor felszippantják, a gyanús golyókat meg otthagyják. Egy 10-15 cm-es előkén lévő csali nem tud annyira elemelkedni a fenéktől, mint amelyik hosszabb pórázon lóg. Ez gyanút kelthet a halban és hoppon maradunk. Az a legrosszabb, hogy az egészből semmit sem veszünk észre, mindössze annyit, hogy nincs kapásunk.
A másik ok, amiért érdemes hosszúra hagyni az előkét az, hogy egy 20 kg-os pontynak tekintélyes pocakja van, tehát a feje akár 20 cm-re is lehet a fenéktől. Étkezés közben a hal kinézi a neki tetszőt bojlit, tótágast áll felette és úgy szippantja fel azt. Ha kicsi az előke, akkor a csali nem jut el a ponty szájába és ismét hoppon maradunk.
Az előkéimet általában 25-28 centisre lövöm be. Akadósabb terepen vagy erős oldalszélben legfeljebb 20 cm-re rövidítek. Fontos, hogy a gubancgátló csövénél hosszabb előkét ne használjunk.
Megszereltük az előkénket, elmentünk horgászni és azon vagyunk, hogy felcsalizzuk a szereléket. Adódik a következő kérdés: mekkora legyen a bojli előke hossza?
Ez az a kérdés, amire nem tudok pontos választ adni. A nagy pontyok olyan erővel szívják meg a bojlit és a horgot, hogy az 1 másodperc alatt a hal torkán van. Mivel a csali egy jó darab zsinórban folytatódik feltámad a hal gyanúja, és megpróbálja kifújni a szereléket. Ha jól dolgoztunk, akkor ilyenkor akad meg a horgunk.
A pontyok szája elől porcos, hátul puha és húsos. Akkor járunk jól (és a hal is), ha a horog a szája porcos részébe akad. Azonban egy nagy pontynak sokkal hosszabb a szája, mint egy kisebbnek. Tehát ha rövidre hagyjuk a bojli előkét, akkor nagy pontyok fogása esetén több lesz a hátsó akadásunk. Ez azt jelenti, hogy a horog vagy rosszul akad, és elveszítjük a halat, vagy végig szakítja a hal száját belülről, míg egy keményebb részhez nem ér.
Ha hosszúra hagyjuk a bojli előkét, akkor a kisebb pontyok kapását ronthatjuk, mert a bojli már a szájban van, de a horog meg odakint.
Én úgy kötöm meg a bojlikat, hogy a felső bojli szinte hozzáérjen a horog öblének alsó részéhez (ha teljesen függőlegesen tartjuk a horgot). Legfeljebb 5 mm lógást engedek. Ezzel a módszerrel a halak jelentős részét sikerül megakasztani, de az is igaz, hogy a 20 kg-os példányok eddig elkerültek. Reméljük idén változik a helyzet.