Cikkek

Miszlai idénykezdet 2009. április 16.
4 olvasó 10-ből 6.8 pontra értékelte az írást.

Címkék: Big Carp, bojlit, vérliszt, tőponty, tigrismogyorós bojlit, csl pellettel, bojlival,hair rig
Nagyon vártam már az első idei túrát. Akinek szenvedélye a horgászat tudja mit jelent ez. Nem vagyok megszállott menyhal horgász és pergető sem, így 4 hónap marad ki a tavalyi utolsó ecsédi peca óta. A tavasz már februárban bontogatta szárnyait, de később vizeink ismét visszafagytak, ezért aggódva figyeltem március első napjaiban az időjárás jelentést, hogy a hirtelen érkezett 8-10 fokos nappali hőmérséklet kitart-e március 9-ig.

Az idei évben a Big Carp cég felajánlásával élve, az általuk forgalmazott szárazanyagokból, kiegészítőkből és aromákból magunk által készített bojlikat fogjuk próbálgatni, visszajelzésekkel próbálva segíteni a céget a további minőségi fejlesztésben. A túrára 2 fajta bojlit gyúrtam, egy tigrismogyorós jellegűt szúnyog aromával és egy vérliszt-squid, kifejezetten büdös jellegűt kaviár aromával. A részletes receptre a cikk végén még visszatérek. Közben a tóról biztató híreket kaptunk. A jég teljesen eltűnt a vízről. Induláshoz közeledve már csak egy dolog aggasztott bennünket. A folyamatos esőzések miatt kérdésessé vált a bejutás a halőrházig.

A reggeli indulás után útközben társam-Tibi- és a másik csapat is folyamatos kapcsolatban volt a halőrrel, aki azzal biztatott minket: legrosszabb esetben hólánccal biztosan be tudunk jutni. Kicsit lefagyott az arcunkról a mosoly, főleg amikor 50 kilométerrel a cél előtt újra szakadni kezdett az eső. A halőrház előtti utolsó kritikus szakaszhoz érve megnyugodva konstatáltuk, hogy nem olyan vészes a földút mint amire számítottunk. A bejutás is viszonylag simán ment, így a halőrházhoz érve felsóhajthattunk: Végre vízparton vagyunk! Társammal sietve pakoltunk ki a kocsiból. Első körben csak a sátrakat ill egy-két nagyobb csomagot vittünk be a horgászhelyünkhöz, ami az előzetes egyeztetés alapján a gátra esett.
{KEP::11673::393::center::A Tábor}
Eközben fohászkodtunk az égiekhez, hogy amíg a sátrakat fel nem állítjuk, ne kezdjen el újra esni az eső. Imánk meghallgatásra talált . A sátorállítás és a táskák behordása után nem sokkal már a bójázással ügyködtünk. Közben hirtelen feltámadt az északi szél, jobbnak láttuk kimotorozni a partra. Vártuk hogy csendesedjen a szél, de az csak egyre erősödött, esélyt sem hagyva nekünk a vízre szállásra. Végül úgy döntöttünk, hogy a várakozás helyett találomra bedobjuk a szerelékeket, majd ha lecsillapodik a szél csak akkor visszük be a bójákhoz. Csónakunk gyakorlatilag életveszélyes volt ebben a szélben, nem akartunk kockáztatni. Kis hezitálás után a part mentén ki is motoroztunk vele a halőrházhoz és kicseréltük egy jóval masszívabb darabra.
{KEP::11674::393::center::Cserecsónakunk már biztonságos volt}
A folyamatos erős szél sötétedésre kissé elcsendesült és a rövid szomszédolásból visszaérve meglepődve láttuk hogy két boton sem úgy állnak a swingerek mint amikor elmentünk. Társam megemelte botját, ami után néhány perccel már meg is szákolhattuk első miszlai halunkat ami egy 4-5 kiló közötti tőponty volt. Ezután én tekerhettem ki egy másfél kilós kispontyot. Biztató kezdet-állapodtunk meg, majd most már a lerakott bójákhoz vittük vissza a szerelékeinket. Mire minden bottal végeztünk jócskán benne jártunk az estében, így gyorsan behúzódtunk sátrainkba és nyugovóra tértünk. Kb fél óra múlva Tibi jelzőjének a hangjára riadtam fel. Nem irigyeltem, mikor megláttam fárasztás közben jégeralsóban a viharos szélben. Ez is olyan 4-5 kiló közötti példány lehetett. Nem sokkal később ismét társamnak volt kapása-gyönyörűen működött az általa kiszemelt sekély partközeli hely. Hajnali kettőkor viszont már nálam is megérkezett az első jelentkező, 12.5 kg súllyal. A tigrismogyorós bojlit vette fel.
{KEP::11675::393::center::Hibátlan hal}
Reggelig már más esemény nem történt, így kipihenve ülhettünk neki a reggeli elfogyasztásának, ami az erős szembeszélben nem volt egyszerű feladat. Napközben nem történt említésre méltó esemény, így délután már a bóják áthelyezésén filóztunk. Az előző napi 7,5 fokos víz is visszahűlt 4,5 fokra, köszönhetően az éjszakai 2-3 foknak és erős szélnek. Lehet hogy ez lenne az oka, hogy így leálltak a kapások, vagy a nappali időszak lehet ennyivel rosszabb? Egy rövid telefonálás után kiderült, hogy a stégen horgászó csapatnak is jobban ment az éjszaka a hal, de nekik jutott néhány kapás nappalra is. Én mindenesetre a délutáni újrahúzásnál már csak minimális mennyiséget etettem. 10 szem felezett bojli és 3 marék tigrismogyoró került a bóják köré. Az este beköszöntével végre ismét halnak örülhettünk. Egy nagyon jó erőben lévő 11 kilós tükröst sikerült fognom ugyan arról a bójáról, ugyanazzal a csalival. Ismét bizakodóan feküdtünk le.

Társamnak az éjjel volt egy lemaradt hala, nekem pedig hajnali fél 5-kor jött egy bő 10-es tőponty. Ez most a másik bójáról jött a vérliszt-squides bojlira. Reggel fél 6-kor egy nagyon fontos ügyben átmenetileg meg kellett szakítanom a túrát, de kora délutánra már terveztem a visszatérést. 400 km vezetés után délután kettőkor már ismét a vízparton voltam, de Tibi nem sok jó hírről számolt be. Egy 3-4 közötti tükröst fogott még délelőtt, azóta semmi. Délután ismét átmentünk a stégen horgászó ismerős csapathoz beszélgetni. Az első két napban ők is nagyon szépen fogták a halakat, de azóta náluk is alábbhagyott kissé a halak kapókedve. Táborunkba visszatérve, bízva az utolsó éjszakában újrahúztuk a szerelékeket, majd elég korán ismét nyugovóra tértünk. Sajnos az éjjel nem történt már esemény, így reggel 10-kor egy rövid jégeső zápor után elkezdtük a tábor lebontását, kipakoltunk a partra és összességében jó érzésekkel búcsút vettünk a tótól. A nem egészen 3 napos horgászat számomra ismét szolgált néhány tanulsággal. Nem igazán vagyok amennyiségi etetés híve, most itt is a kevesebb etetés tűnt a jó taktikának.

Mivel a túra alatt végig 4,5-7,5 fok között volt a víz, talán esztelenség is lett volna sokat szórni ,nem is tettük. A legjobban működő bója a tigrismogyóróval és csl pellettel szórt bója volt, amin végig a tigrismogyorós bojlival horgásztam. 3 féle golyót próbáltam a túrán. Egy neves angol cég borsos-tintahalas bojliját 15-ös méretben és a két házilag készítettet 20-asban. A borsos-tintahalas egy kispontyot hozott és egy idő után nem is erőltettem, helyére a jobban muzsikáló házi tigrismogyorós került. Egy bóján végig erőltettem a vérliszt-squides golyót. Ez a csali is hozott egy halat, de nem volt olyan eredményes mint a másik. A túrán összesen 8 halat sikerült fognunk igazságos 4-4 elosztásban, igaz Tibinek inkább a kisebbek jöttek, nekem a 4 halamból egy volt 10 alatti, bár az nagyon.

Tudom hogy ez a fogott mennyiség nem mondható soknak, de figyelembe kell vennünk azt is hogy március elejét írtunk és a hideg vízben a halak még elég finoman táplálkoztak, ezt mutatja a néhány lemaradt hal is. A horogkötésekről is ejtenék még néhány szót. Minden évben kitartóan tesztelem a különböző kötéseket. Tavalyelőtt csak kontinentális típusú horgokkal horgásztam, tavaly csak hosszúszárúakkal különböző kötésvariációkat próbálgatva. Idén visszatérek az alapokhoz és ismét rövidszárú horgokat fogok használni, kizárólag hair rig kötéssel. Kíváncsian várom az év végi megérzéseimet, mert ez inkább csak megérzésen alapuló teszt lehet, mivel két különböző horogkötésnek nem lehet pontosan egyenlő körülményeket teremteni.
{KEP::11676::393::center::A használt végszerelék}
A receptekkel kapcsolatban is lenne néhány megjegyzésem. Őszintén megvallva nem igazán vagyok az édes jellegű bojlik híve, de a március elejei időpont és az alacsony vízhőfok miatt indokoltnak tartottam készíteni. Talán sokan legyintenek a szúnyog aroma használatára, hogy az már lejárt lemez. Egy dolgot viszont ne felejtsünk el! A ponty természetes táplálékai közé tartozik, ezért nagy vonzerővel bír kiváltképp tavaszi-koranyári időszakban. A másik recept elkészítése közben joggal érezhettem magamat disznóvágáson. A vérliszt átható szaga minden más aromát elnyomott, ezért én személy szerint 10%-nál nem fogok belőle többet használni receptjeimbe. Végezetül leírom az általam használt 2 receptet.

Squid-Vérliszt-Kaviár

Fehér Halliszt 20%
Quid Liszt 10%
Kazein 10%
Lactalbumin 5%
Kukoricaglutén 10%
Sztárszója 10%
Sörélesztő 10%
Vérliszt 10%
Nectarblend 5%
Bogármix 5%
Kenderliszt 5%
Lazacolaj 50 ml/kg
Under counter special Caviar aroma 25 ml/kg
Vitamino PPC 15 doboz ml/kg
Esszenciális feketebors olaj 15 csepp /kg
Betain 20 gr/kg

Tigrismogyoró-Szúnyog

Fehér halliszt 20%
Squid liszt 5%
Kukoricaglutén 10%
Kazein 10%
Lactalbumin 5%
Tigrismogyoró liszt őrlemény 15%
Nectar Blend 10%
Sztárszója 10%
Vitamelo extra 10%
Sörélsztő 5%
Amino Total komplex tigrismogyorós 1/3 doboz/kg
XXl double aroma-bloodworm 15 ml/kg
Betain 20 gr/kg



Bali Gábor(Gaben)





teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 16 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések