A következő szereléket a bécsi <a href="http://www.grabmayer.at"><b>Grabmayer horgászbolt</b></a> honlapján találtam. A szereléket a Grabmayer team a román Raduta tározón rendezett Pontyfogó Világkupán használta.
{KEP::1627::39::center::}
Az első képen a szükséges kellékeket láthatjuk. Egy kontinentális típusú bojlishorgot, egy kis acél gyűrűt (pl Pelzer rig, vagy Fox rig), egy 11 kilós szakítószilárdságú Kryston Mantis előkezsinórt.
A képen látható zsinórhoz nem kell szigorúan ragaszkodni, hiszen a Mantis előkezsinórt egy vékony műanyag borítás veszi körül és vannak olyan helyek, ahol ez teljesen felesleges. Az előkezsinór vastagsága biztosan megfelel a Radutára, ahol könnyen foghat az ember 20 kg feletti pontyot. A hazai viszonyok között - egy akadómentes vízen - elég lehet a 15 fontos változat is. (ez kb. 7 kg-nak felel meg)
{KEP::1628::39::center::}
{KEP::1629::39::center::}
{KEP::1630::39::center::}
{KEP::1631::39::center::}
{KEP::1632::39::center::}
A következő képeken a szerelék összeállítását lehet látni. Néhány érdekességre felhívnám a figyelmet:
A bojlit a kis acél gyűrűbe hurkolt szilikon gumival rögzíthetjük. Hasonló szilikon gumit mind FOX, mind Pelzer márkában lehet kapni. Én eddig FOX gumit használtam, mivel ott egy dobozban 3 különböző méretű szilikongumit csomagoltak. A Pelzer gumiból én még csak 1 féle méretet láttam, és az picit vastagabb volt, mint a FOX gumi. Kizárólag az ára miatt vettem meg, nemsokára kipróbálom, hogy a bojli természetesen mozog-e ezzel a gumival.
A szilikongumi lényege, hogy a különböző méretű házi bojlit mindig ugyanolyan pozícióba lehet beállítani. Ez a gumi igen sokat kibír, én magam 80-100 méter körüliket dobáltam vele 100 grammos ólommal és soha nem szakadt el. Volt, hogy 5-6 halat is kibírt egyetlen gumi.
A szerelék nagy újítása a horogra húzott rig-tubeban rejlik. A képen lehet látni, hogy a csövet kb. 45 fokos szögben levágták és jó pár milliméterrel hosszabbra hagyták, mint az indokolt lenne. Ennek a fantasztikus ötletnek az a haszna, hogy a szilikoncső - mint egy egykaros emelő - belehúzza a kontinetális horgot a hal szájába.
Fontos, hogy a csövet ugyanúgy vágjuk le, mint ahogy a képen látszik, hiszen csak akkor érvényesül az a csavaró hatás. Ezt az önakadást a spéci horgoknál (Hayabusa W1, FOX 5-ös széria) az alakkal és a speciális füllel oldanak meg. Az ilyen horgoknál ez a szilikongumi felesleges, hiszen kiküszöböli a specális forma által biztosított önakadást.
A felületes szemlélő azt hiheti, hogy az átlászó szilikon gubancgátló azonos azokkal a csövekkel, amiket a világító patronokkal kapunk. Ez tévedés, mivel az a cső nagyon merev és túl nagy az átmérője. Ezért ennél finomabb szilikon-csövet kell keresnünk, ami nem lesz egyszerű, mert én még olyan csövet nem találtam, ami pontosan megfelelne az elgondolásomnak.
(A Gramayer.at-n nem találtam szöveget a szerelék mellé, tehát előfordulhat, hogy ők másként gondolták a felhasználást és tévedtem pár állításomban. Ez azért nem nagyon valószínű :]