Tavaink kiolvadtak, és a bojlisok egy része már el is indult a csatába. Nehéz kenyérkereset ilyenkor a bojlihorgászat, a pontyok jobban kedvelik az állati eredetű csalikat, a zsenge csemegekukoricát, mint a kemény bojlit vagy pelletet. Az előke vastagsága, a horog mérete sem mindegy, így előfordulhat, hogy mi a bojlis szerelékünkkel betlizünk, míg mellettünk egy finom feederszerelékkel egymás után fogják az őszi telepítésű pontyokat.
Valamikor a tavasz folyamán azonban fordul a kocka és egyre nagyobb pontyok, egyre gyakrabban jelentkeznek bojlis szerelékünkön. Ebben csak akkor lehet részünk, ha ott vagyunk a vízparton és kitartóan próbálkozunk.
Eddig minden évben áprilisban kezdtem a bojlis ipart, és ekkor már általában 10 fok felett van sekélyebb tavaink vízhőmérséklete. Nem vagyok tehát tapasztalt hidegvizi horgász, de vannak elképzeléseim, hogy milyen egy használható hidegvizi bojli.
Ilyenkor tavasszal még ne vegyük elő a tavalyról megmaradt bojlikat, mivel a hideg vízben a nyári bojli másképpen viselkedik, mint ami kívánatos lenne. Leírok néhány alapvetést, amit érdemes figyelme venni akkor is, ha az általam írt receptet használjátok és akkor is, ha saját recept szerint gyúrtok:
Válasszunk tehát olyan olajat, ami hideg vízben sem dermed meg. Nem csak a kimondottan téli olajokat használhatjuk (mint pl a Starbaits Winterised Fish Oil), hanem azokat, is, melyek hidegvizi halakból készülnek (lazac, hering, szardínia). Az olajok hidegállóságát könnyen ellenőrizhetjük, ha betesszük őket a hűtőbe. Ha a hideg hatására a kiválasztott olaj megkocsonyásodik, akkor nyárig tegyük félre azt.
Természetesen nem szükséges, hogy a mélyhűtőben teszteljük az olajokat, de én ezt is megtettem :] A Starbaits Winterised Fish Oil-t tettem ki a -18 fokos hőmérsékletnek. Azt nem állítom, hogy az olaj teljesen folyós maradt, de áttetsző sárgás színe megmaradt és nem képződtek benne szilárd darabok. A Nutrabaits Herring oil is jól bírta a fagyasztást.
Fehér hallisztnek hívják azt a hallisztet, amely kevesebb halolajat tartalmaz. A liszt színe � neve ellenére - egyáltalán nem fehér, hanem világosbarna. Egy halliszt olajtartalma tapintással jól meghatározható, hiszen ha elmorzsoljuk az anyagot ujjaink között, akkor megérezhetjük annak olajtartalmát. A szín és illat is sok mindenről árulkodik. Minél sötétebb egy halliszt, annál nagyobb az olajtartama. A zsírosabb lisztek illata is sokkal erősebb, mint a sovány változatoké.
A tejporokról is könnyű kideríteni, hogy mennyi olajat tartalmaznak. A száraz tejpor ropog, mint a frissen esett hó. A szójalisztek esetében szintén a tapintás segít rajtunk, és a zacskó felirata :] Bátran ajánlom a békéscsabai István malom Zsírtalan szójaliszt nevű termékét. Évek óta használom és soha nem volt rá panaszom.
A Starbaits kínálatában többféle madáreledel szerepel. A Birdy Mix zsírosabb, egész mazsolákat és ismeretlen fekete bogyókat is tartalmaz. A Bird Seed másfajta magok száraz, darabos őrleménye. Ilyenkor tavasszal inkább ezt használjuk.
Emulgátor, emulgeálás: segédanyag (v. adalék), amely az emulzió állandóságát növeli és jellegét befolyásolja. Az olaj-víz emulziós rendszerekhez gyakran használt emulgátorok a fémszappanok, bizonyos állati és növényi olajok, s általában olyan vegyületek, amelyek molekuláikban rövid, vízoldható, poláris, hidrofil csoportot és hosszú, olajoldható, apoláris, oleofil csoportot tartalmaznak. Az emulgátorok a két folyadék határfelületén irányítottan helyezkednek el, ott abszorbeálódnak, orientált adszorpció, csökkentik a felületi feszültséget és ezzel segítik, hogy a diszpergált részecskék a közegben való szétoszlatott állapotban stabilan megmaradjanak. Forrás: mol.hu - kenőanyag lexikon
A két cég emulgátora egyébként nagyon hasonlít egymásra. Mindkettőt kóstoltam: víz állagú, jellegtelen-, egyhén édes ízüek. Idén tettem először emulgátort a bojlimba, kíváncsi vagyok az eredményre.
A gyári mixek hátránya, hogy soha nem fogjuk megtudni pontosan milyen összetevőkből állnak. Ez melegebb víznél nem okoz gondot, de a hidegvízi bojlinál kerülnünk kell minden olajos összetevőt. Ezért ha gyári mixet akarunk használni, akkor figyeljünk oda rá, hogy mennyire zsíros a kész mix. Ha olyan mixeket választunk, melyek gyümölcsös, vagy tejes bojlihoz készültek, akkor valószínűleg a halliszt arány alacsony, vagy nulla és nem kell tartanunk tőle, hogy a mixben lévő olaj megdermeszti a bojlit.
Nos átrágtuk magunkat az elméleti alapokon, lássuk végre a recepteket. Összesen két receptet állítottam össze. Az első receptet le is gyúrtam március 15-én. A második recept többféle szárazanyagot igényel, de ha egészen biztosan tudni akarjuk, hogy mit használunk, akkor a mixeket helyett nekünk kell kevernünk az összetevőket.
Néhány megjegyzés az egyes összetevőkhöz:
A második recepthez már nem fűzök kommentárt. A korábban leírt tanácsok fényében szerintem nincs is szükség rá: