A bojlizás a különösen költségigényes horgászati ágak közé tartozik. Néhány évvel ezelőtt még nem csak pénz kérdése volt, hogy hozzájuthatunk-e a legjobb külföldi bojlis termékekhez, hiszen ezeket senki sem importálta az országba. A 2003-as év ebben a kérdésben áttörést hozott és manapság már minden hasznos és kevésbé hasznos terméket be lehet szerezni nálunk is.
Mivel azonban hazánkban a kisker-nagyker árrés aránya jelentősen eltér az Európában megszokottól, ezért egy határral nyugatabbra bizonyos termékeket olcsóbban lehet beszerezni, mint Magyarországon.
Ugye sokan böngésztétek már a külföldi internetes áruházak kínálatát?! Néha eszméletlen különbségeket láthatunk a hazai és a külföldi árak között. Egyik kedvencem a Daiwa Infinity orsó, amit némethonban akár már 60-70.000 Ft-nak megfelelő EURO-ért is meg lehet venni, de idehaza még a legolcsóbb internetes boltokban is 100.000 Ft körül alakul az ára. (Nem is beszélve róla, hogy egy hagyományos kisker horgászboltban akár 110-120.000 Ft-os elkérnek érte..)
<b>Mi ennek az oka?</b>
Az EU-ban nincsenek vámok, így a hollandok szinte pontosan ugyanannyiért tudják megvenni ugyanazt a Shimano Bigbaitrunner orsót, mint a németek. Ezt a hatást az euro bevezetése erősítette, hiszen az árak összehasonlíthatóvá váltak és ha a német horgász csak drágábban tudta volna megvenni a terméket, akkor megrendelte volna egy holland internetes áruházból és a német kerekedők hoppon maradtak volna.
Magyarország csak 2004. májusában lépett be az EU-ba, de a vám megszűnését csak fokozatosan érezzük. Az importőrök (nagykerek) nem sietnek lemondani az addig megszokott extra bevételről. Persze a könnyebben átjárható határok miatt egyre többen és egyre könnyebben szerezhetik be a német, holland nagykerekből a kurrens termékeket, és így nem biztos, hogy a magyar nagykerestől fogják elvinni azt az orsót, amit ő a német árhoz képest 20-30%-al drágábban árul. Ezért az árcsökkenés bizonyos termékek esetében már érezhető, de vannak olyan termékek, ahol még mindig arcpirítóan magas a különbség.
További problémát okoz, hogy a kiskerek (horgászboltok) nem mernek vagy nem akarnak külföldön vásárolni, ezért a nagykerekre bízzák magukat, akik túl magas árrést tesznek a termékekre. A magas nagykeres árrésre kénytelenül rájön a kisker szintén magas árrése, hiszen minden horgászcikk kereskedőnek ki kell fizetnie az egész Európában egyedül állóan magas közterheket és adókat, tehát mire a magyar horgász kezébe kerül egy termék, addigra simán kialakul az a néhány tízezer forintos különbség a hazai és külföldi ár között.
A határok megnyíltával elvileg minden magyar állampolgárnak könnyebb az EU-ban történő internetes vásárlás, azonban még mindig vannak olyan akadályok, amik hátráltatják ezt a folyamatot:
<li>Hazánkban az internet használók száma sokkal alacsonyabb, mint Nyugat-Euróbában
<li>Nincsen normálisan és olcsón működő postánk, ezért a szállítási költségek magasak és nagy az elvesztési kockázat
<li>A vásárlóerővel rendelkező magyarok kis százaléka beszél idegen nyelvet, a megfelelő nyelvismerettel rendelkező fiatalok pedig MÉG nem rendelkeznek vásárlóerővel
<li>Sokan még soha nem vásároltak az interneten, így fogalmuk sincs, hogy mire érdemes odafigyelni.
<li>Magyarországon még mindig kevés embernek van olyan típusú bankkártyája, amivel lehet interneten keresztül is fizetni.
<li>Nagyon kevesen vannak azok, akik tisztában vannak a vásárlással kapcsolatos jogi szabályozással
<li>Írásomban pont ezeket a problémákat tárgyalom és próbálok segíteni azoknak, akik eddig nem mertek lépni.
<b>Mit vásárolhatunk kedvezőbb áron?</b>
Szinte mindent, de egy kicsit pontosítsunk. Mivel az internetes vásárlásnál a csomaghoz csak postai úton juthatunk hozzá, így nem érdemes olyan termékeket vásárolni, amelyek nagyon terjedelmesek vagy nehezek. Tehát felejtsük el, hogy Angliából fogunk bojlit hozatni magunknak, mivel a postaköltséggel együtt nagyjából aranyáron tudunk vásárolni.
Ha azonban olyan kis súlyú, de viszonylag nagy értékű eszközökről beszélünk, mint az orsók, kapásjelzők, swingerek, horgok, akkor igen jelentős megtakarítást érhetünk el.
Keressünk rá az interneten hegyekben álló internetes boltokban a termékekre és hasonlítsuk össze az árakat. Persze ne csak az árakat nézzük, hanem a megbízhatóságot is. Ha az Askari (német csomagküldő horgászáruház) néhány euroval többet kér egy orsóért, mint egy noname bolt, akkor inkább tőle vásároljunk, mert ott számíthatunk arra, hogy a csomagot rendesen feladják és a bankkártyánk adataival sem fognak visszaélni.
Keressük az akciókat, amiből ilyenkor szezon elején bőven van kínálat. Egy-egy raktártisztító akcióban pont annyi árkedvezményt kaphatunk, ami fedezi a postaköltséget.
<b>Hogyan fizessünk?</b>
Bankkártyával. Az internetes fizetés legolcsóbb és legbiztonságosabb módja. Sokszor hallhattuk már, hogy az internetes fizetés nem biztonságos, mert a gonosz hackerek leveszik a bankkártyánkról a pénzt, sőt még a szerelemes leveleinket is elolvassák. :P Ez persze nem igaz, de van néhány dolog, amire érdemes odafigyelnünk:
<li>Bankkártyánk számát csak megbízható áruházaknak adjuk meg
<li>PIN kódot egyetlen vásárláshoz sem kell megadnunk. Ahol a PIN kódot kérik BÁRMILYEN okból, ott át akarnak verni minket
<li>A kártyára nyomott (általában az aláírás mezőben) 4 jegyű azonosító számot csak konkrét vásárlásnál adjuk meg, adatbázisba soha ne írjuk be
<li>Telepítsünk a gépünkre egy víruskeresőt és egy tűzfal programot, hogy a trójai programokat kivédjük
<li>Ne tároljunk bankkártyánk számát txt file-ban a gépünkön. Ne használjuk a windows jelszó tároló szolgáltatását. <li>Minden jelszót kézzel írjunk be.
<li>Biztosíthatlak benneteket, hogy aki ezeket a szabályokat betartja, egészen biztosan nem szenved kárt.
<b>Az alapvető biztonsági rendszabályok után ismerjük meg a bankkártyák egyes típusait!</b>
Abban az esetben fizethetünk online tranzakcióban a bankkártyánkkal, ha Visa Classic vagy Eurocard/Mastercard típusú kártyával rendelkezünk. (Jó lehet még az American Express és más kártyák is, csak ezekhez viszonylag bonyolult hozzájutni.)
A kizárólag ATM és POS (point of sales - bolti fizetés) tranzakciókhoz használható kártyákat pl. Visa Electron, Cirrus, Cirrus/Maesto kártyákkal nem tudunk az interneten fizetni. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy milyen típusú kártyánk van, akkor nézzük meg a kártyán lévő számokat. Ha a számok dombornyomottak (embosszált kártya), akkor tudunk vele fizetni, ha gravírozottak, akkor nem.
A bankkártyával történő fizetés azért is kellemes, mert a kártyahasználatért nem kell fizetni (nincs tranzakciós díj) és nem kell valutát váltanunk. Ha olyan országokban akarunk vásárolni, ahol az USD a hivatalos pénznem, akkor VISA kártyát válasszunk, az EURO-s országokban a MASTERCARD-ot. Ez nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államokban nem fizethetünk Mastercarddal. Mindössze annyi hátrányunk van, hogy ilyen esetben a bank a dollár-euro keresztárfolyamot fogja használni, ami nem biztos, hogy olyan kedvező, mint a dollár-forint. (Ezt mindig az adott napon érvényes árfolyam határozza meg.)
Ha teljesen biztosak akarunk lenni, hogy nem csapolják meg a kártyánkat, akkor keressünk olyan bankot, ahol virtuális internetes kártyát bocsátanak ki. Ezen kártyák valójában nem is léteznek (csak a kártyaszámot kapjuk meg) és a kártya mögött egy virtuális számla van, ahova mindig csak annyi pénzt tegyünk, amennyit fel is használunk. Ez persze nem biztos, hogy olcsó megoldás, mivel a számlavezetésnek ára van és ha mi egy másik bankban vezettük eddig a számlánkat, akkor innentől két számlát kell fenntartani.
<b>Szállítás</b>
A vásárlás kritikus pontja a szállítás. Mi itt vagyunk Magyarországon, a termék amit már kifizettünk 1.000, de akár 10.000 km-re van tőlünk. Korábban már említettem, hogy olyan terméket érdemes választani, ami viszonylag értékes, olcsóbb mint nálunk és nincs nagy súlya, kiterjedése.
Ha egy internetes boltból vásárolunk, akkor az eladó várhatóan tájékozott lesz a szállítást illetően. Nekünk csak azt kell megadunk, hogy milyen formában szeretnénk megkapni a csomagot. Van néhány lehetőségünk, ezek eltérő költséget jelentenek. (lehet, hogy az adott bolt nem ajánlja fel mindet)
A legolcsóbb a postai szolgáltatás. A tőlünk nyugatra lévő országoknál a posta általában nem úgy működik, mint nálunk, és országon belül a csomagküldés viszonylag biztonságos. Országok közötti küldeményeknél már nagyobb a kockázat, mert értékesebb tárgyak utaznak és ezt a bűnözők is tudják. Komoly bűnbandák alakulnak a csomagok fosztogatására, ezért legyünk óvatosak.
Néhány dollárért, vagy euroért biztosíthatjuk a csomagunkat és ha a posta mégis elkeveri a csomagunkat, akkor nem bukunk komoly összeget (csak a szállítás árát).
Ha az USA-ból küldenek nekünk csomagot postai úton, akkor azt nagyjából jövő év ilyenkorra fog ideérni. Ha többet szánunk a szállításra, akkor légipostaként is jöhet a csomag (par avion). Ilyenkor a szállítás általában néhány hét. (Az én esetemben ez két hónap volt legutóbb).
A légipostánál drágább és jobb, ha a légitársaságok speciális szolgáltatását választjuk. Nem csak az emberek utaznak a kontinensek között, hanem a csomagok is. Szinte minden légitársaság vállal csomagszállítást. A csomagot fel lehet adni személyesen is az adott cég irodáiban, de ezt nem sok kereskedő fogja nekünk megcsinálni, ezért nekünk inkább azt a szolgáltatást kell igénybe vennünk, ahol a légitársaság a megadott címről elhozza a csomagot, feladja az adott országba, majd a célreptéren leadja. Természetesen azt is választhatjuk, hogy a légitársaság, vagy egy szerződött cég a címünkre hozza a csomagot, de ennek még magasabb a költsége.
Én személy szerint ezt a fajta szállítást javasolnám, mivel a repülőtársaságok felülről kötött tarifával dolgoznak, így attól függetlenül, hogy melyik céget preferáljuk, nagyjából azonos költséget kell fizetnünk. Tehát ha az USA-ból rendelünk meg valamit, akkor kb. 10-15.000 Ft-ért elhozzák nekünk a cuccot és le is vámkezelik. Nekünk csak jelentkeznünk kell érte a reptéren.
A szallitmanyozas.lap.hu oldalon jó sok linket találtok a különféle szállítmányozó cégek szolgáltatásaival kapcsolatban.
Ha vastag a pénztárcánk, akkor szállíthatunk valamelyik globális csomagszállító céggel is (UPS, TNT, stb.). Ők megbízható szolgáltatást nyújtanak, a csomagunk akár két nap alatt ideér, de ennek ára van.
Természetesen akkor járunk a legjobban, ha van egy külföldön élő ismerősünk, akinek a címére szállíthatunk. A belföldi csomagküldés mindig sokkal olcsóbb, mint a nemzetközi és biztonságosabb is. Ha néhány eszköz már összejött, akkor már megéri a szokásos látogatás alkalmával begyűjtenünk a dolgokat. Persze csak akkor, ha az ismerősünk nem Hong-Kongban él. :]
<b>VÁM, Áfa</b>
Ha egy EU tagországból akarunk horgászfelszerelést vásárolni, akkor könnyű dolgunk van. A csomag vámkezelés nélkül érkezik az országba, nem kell semmi extra költséget fizetnünk.
Ha EU-n kívüli országban vásárolunk, akkor vámot és Áfát kell fizetnünk. Ezzel a költséggel érdemes előre kalkulálni. A konkrét VÁM tételeknek érdemes utánajárni, hiszen a különböző termékeknek különböző VÁM tétele lehet. Az Áfa általában 25% lesz, és ez garantálom jobban fog fájni, mint a néhány százalékos vámköltség.
<b>Néhány tanács:</b>
<li>Ha van egy külföldön élő ismerősünk, akkor ő sokat tud tenni az érdekünkben. A használt eszközökre bizonyos értékhatár alatt nincsen VÁM. Tehát ha ismerősünk veszi meg a terméket és ő nekünk ajándékozza, akkor jobban járhatunk. Ilyenkor egy ajándékozási nyilatkozatra lesz szükség, ami utazzon a csomagban, hogy a vámtiszt is megtalálja.
<li>Ha egy tárgy nem az eredeti csomagolásában utazik, és mondjuk a használatban véletlenül picit sáros lett, akkor nagy valószínűséggel használtnak fogják tekinteni. A használt eszközök után nem kell Áfát fizetni és egy vizes szivacsnak viszonylag alacsony költsége van. Ha a csomagolás vagy a garancia papírok esetleg később mégis megérkeznek hozzánk egy másik csomagban, akkor az megint csak nem áfa köteles, hiszen néhány darab papírról van szó.
<li>A vám és az áfa alapja az eszköz értéke. De ki fogja megmondani azt, hogy egy "használt" termék pontosan mennyit ér? Persze ha arcpirítóan "olcsón vásároltunk", akkor a vámhatóság felértékelheti a tárgyat.
Természetesen senkit sem szeretnék csempészésre biztatni! Tartsuk be a törvényeket és fizessük meg azt, ami az államnak jár.
Legközelebb az egyik legjobb és legnagyobb internetes licitoldalról, az Ebay-ről fogok írni, amit Fejkó ajánlott nekem még 2004-ben. Azt hiszem megéri megvárni az írást, mivel ezen az oldalon néha az eredeti ár töredékéért tudunk horgászfelszerelést vásárolni.