Elöljáróban elmondanám, hogy nem akarok profi amúrhorgásznak látszani. Ez meglátszik abból is, hogy eddigi pályafutásom során csak néhány amúrt fogtam bojlival, bár az is igaz, hogy igazi amúros pályán nem igen horgásztam.
Valamikor tavaly tavasszal beterveztünk egy recski túrát, amiről már olvashattatok a Stég Magazin oldalain. A recski Búzásvölgyi víztározó kimondottan amúros pálya, ezért a túra előtt komoly kutató munkát végeztem, hogy egy fogós bojlireceptet tudjak összeállítani.
Alig találtam használható internetes forrást az amúrbojlival kapcsolatban. Az angolok imádnak gyári mixekből dolgozni és mivel a mixek összetételét a gyártón kívül senki sem tudja, így az angol alapanyagokból összeállított recepteknek nem vettem sok hasznát. A külföldi cikkek hiányának másik oka, hogy a hideg angol vizeket az amúr nem igen szereti, ezért náluk alig lehet ezzel a hallal találkozni.
Szerencsére beleakadtam egy hazai "szagtekintélybe" :] Grasscarphunter személyében, aki 2003-ban több mint 100 nagytestű amúrt fogott, ezért elküldtem neki a következő receptet:
<li>10% mézeskalács őrlemény
<li>10% Pelzer Birdfood Blend (ez egy piskóta őrlemény mindenféle maggal, csak növényi anyagokból, kellemes édes íze van)
<li>10% epres tejsavófehérje koncentrátum (édes és elég erős epres íze van)
<li>10% rozsliszt
<li>10% búzacsíra
<li>10% búzadara
<li>10% kukorica glutén
<li>10% zsírtalan szójaliszt
<li>10% tökmag és napraforgó őrlemény
<li>5% fruktóz
<li>5% tigrismogyoró őrlemény
<li>folyékony édesítő, étvágygerjesztő, aminosav mogyoróolajban feloldva
<li>aroma: Top Secret Wildhonig - vagyis vadméz
<li>Az eredeti elgondolás kialakításakor arra törekedtem, hogy az állati fehérjét teljesen kihagyjam a receptből és a 3000 Ft/kg-os pontyos bojlinál jóval kedvezőbb áron hozzam ki az anyagot, hiszen az amúroknak többet számít a mennyiség, mint a minőség.
<li>Ha jól megnézzük a receptet, akkor lehet látni, hogy a mézes aroma mellett fontosnak tartottam, hogy íze is legyen a bojlinak. Ezt a célt szolgálja a Pelzer Birdfood Blend, és a Mosella mézeskalács őrlemény. Egy jó amúr bojli szerintem édes, ezért írtam a receptbe 5% gyümölcscukrot (fruktóz).
<li>A receptben azt is figyelembe vettem, hogy milyen összetevőim voltak otthon. A Top Secret mézes aroma már egy éve porosodott a ládám mélyén, ugyanígy az epres tejsavófehérje, ami egy néhány hónappal lejárt szavatosságú emberi fogyasztásra alkalmas táplálékkiegészítő port takart. :]
Grass ezt a választ adna nekem, talán nem bánja, ha közreadom (annál is inkább, mert a fórumban már megírta a titkot :] ):
<i>Tehát, közel ilyen az én bojlim is. De! Én kihagytam belőle az olajos magvakat, mert visszavette a kapások számát. A hallisztes bojlira nekem sem volt szinte kapásom sem. Az eper aroma egyáltalán nem jött be amurra. Sőt tavaly kb.100 amuromból kb 2db-ot fogtam tigrismogyorós bojlival. Igaz Ladányi Tomi meg Szeliden tarolt vele. Az én bojlim tartalmaz még kukoricalisztet, kukoricadarát, búzakorpát, malac tejpótlót, szőlőcukort, burgonyakeményítőt is.
Szerintem rozsliszt helyett jobb a rizsliszt, bár én egyiket sem használom. Mogyoróolaj helyett olivaolaj. Az aroma - és ez egy roppant egyszerű, de nagyon tuti megoldás - Kotányi mézeskalács fűszerkeverék. 1,5kg szárazanyaghoz 2 zacskó, persze a tojásban elkeverve. Semmi kiegészítőt nem használok mellé. Olcsó, egyszerű, főzésálló és ami a lényeg fogós.
De amurra bejött nekem a fahéjas íz is. Szerintem érdemes ezeket kipróbálnotok. Etetésre feltétlenül ajánlom a bojli mellé a tejsavas kukoricát! Hát így kb. ennyi. De ahány víz annyi íz. be.</i>
Grass javaslata alapján alakítottam át a receptet:
<li>A Pelzer Birdfood Blendet leszitáltam és kiszedtem belőle a magokat.
<li>Kicsit módosítottam a lisztek arányán, az epres tejsavófehérjét kihagytam.
<li>Megemeltem a fruktóz arányát. Így a próbagyúrás alkalmával kiderült, hogy a cukor kegyetlenül összefogja a tésztát, ezért a rozsliszt arányát felére csökkentettem.
<li>A mogyoró olajat teljesen kihagytam és szűz oliva olajat tettem bele.
<li>A méz aroma mellett tettem a Grass féle Kotányiból is. Igaz nem tettem bele olyan sokat, mint amit Grass javasolt. <li>A tökmag őrleményt is teljesen kihagytam.
<b>Végül a következő receptet raktam össze: </b>
<li>20% Mosella mézeskalács őrlemény
<li>15% Pelzer Birdfood Blend magok nélkül
<li>5% rozsliszt (békécsabai István malom)
<li>10% búzacsíra (békécsabai István malom)
<li>10% Starbaits búza glutén
<li>10% Starbaits szója izolátum
<li>15% zsírtalan szójaliszt (békécsabai István malom)
<li>5% fruktóz (Buki Mix :] )
<li>10% Starbaits tigrismogyoró őrlemény
<li>Sensas Sweet-X por édesítő, Pelzer Bait Booster, Chicktonic
<li>30 ml/kg olíva olaj
<li>aroma: Top Secret Wildhonig és Kotányi mézeskalács fűszerkeverék
Mivel Recsken nem a legjobb időpontban horgásztunk, így csak néhány kisebb amúrt fogtunk. Mivel megmaradt vagy 3-4 kiló kész mézes amúrbojlim, így az év további részében több helyen próbát tettem a bojlival.
Meglepő módon több helyen az amúrok helyett a pontyok szépen húzták ezt az olcsó, mindenféle extrát nélkülöző bojlit. A Balatonon kb. 10 kg-ig fogtam a bojlival. (Bár ott készerűségből horgásztam a bojlival, mivel egy új receptet állítottam össze és az új tintahalas bojlimat csak hidegfront alatt húzták a pontyok.) Szeptemberben Palotáson 11 kg-os nyurgát fogtam a mézessel, és egy másik kapásom nem lett meg. (egy éjszaka alatt)
Sajnos ez a bojli nem tartalmaz semmilyen olyan lisztet, amibe gyárilag tartósítót kevertek, ezért rettenetesen penészedik, ha nedvesség éri. Tél elején szabályosan letároltam a maradék 1 kilót, amit éppen a napokban dobtam ki a penész miatt. Szerencsére van néhány kiló bekevert lisztem a tavalyi évről, azt hiszem márciuban meggyúrok belőle néhány kilót. :]
Ha kipróbáljátok a keveréket, akkor lehet még tuningolni rajta kazein, laktalbumin hozzáadásával. Ez a fehérje tartalmat jelentősen növeli. A kazeinnel érdemes vigyázni, mert a cukor nagyon összefogja a bojlit és a kazeint ezt a hatást erősíti.
A bojlival fogtam néhány szép pontyot is, mint például a palotási 11 kg-os nyurga, és néhány 9-10 kilós ponty a Balatonon.
{KEP::1940::36::center::}