Cikkek

Yad Yorkshire teszt – Az erő velem van! 2008. április 18.
4 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.

Az elmúlt hetekben olvashattatok már egy beszámolót Gaben tollából, ami az idei év első tatai túrájáról szólt. Az első három napot együtt nyomtuk a 23-as helyen, majd Gaben és Laci tovább folytatták a pontyok kergetését a magas parton. Mondanom sem kell, hogy ha választhattam volna, akkor én is inkább maradtam volna, de a munka mindig közbeszól! Dühöngve vettem tudomásul az öltönyöm belső zsebében megrezzenő telefonom üzeneteit, tudomásul véve, hogy a srácok szedik a halat.A túra során kiemelt figyelmet kapott egy új „szerzemény”, egy Yad Yorkshire bot, amit tesztelésre kaptam, és már az első kézbevételkor meggyőzött erejéről, ugyanakkor kellő lágyságáról.

Nézzük a száraz adatokat, és a bot jellemzőit!

 bot hossza: 360 cm – 12”
 tagok száma: 2
 dobósúly: 2,75 lbs
 tömeg: 360g (mért tömeg)
 gyűrűk száma: 5+1 (két talpas, három lábas SIC gyűrűk)
 bot anyaga: IM8 carbon mikroszövésű szénszál szerkezet
 illesztése: stuccnis rendszerű, kevlar-carbon csapos
 orsótartó: csavaros, speciális fémhüvelyes betétes orsószorító
(típus: GPS-20)
 nyélborítás: nemes parafanyél, gumibetétes ALU-záró dugóval
 UV fényvédő, epoxy gyantaborítás
{KEP::7926::270::center::2004-ben a "Blinker" legjobbja}
A bot szemrevételezése során rögtön megtetszett a mélybarna, mahagóni szín, közelről vizsgálva jól látható a mikorszövésű spirálisan felépülő szénszál szerkezet. A lakkozás hibátlan, végigtapogatva nem találtam a bot felületén durva, sorjás részt (más hangzatos márkáknál már láttam ilyet), bár azt hiszem, egy ilyen kategóriájú botnál ez el is várható! A három lábas, két talpas gyűrűk sötétbarna (majdnem fekete) bandázsolást kaptak, melyeket alul-fölül ezüstszínű díszítés zár. Itt említeném meg, hogy az orsótartó és a keverőgyűrű között szintén megjelenik a fent említett ezüst kis motívum egy jelzés erejéig, ami az esztétikum mellett még hasznos is! Az orsótartótól mért távolság épp 50 cm, ami nem véletlen: ha ezzel a bottal használjuk a marker-t, akkor könnyen tudunk az orsóról lehúzott zsinór alapján mélységet mérni! ;)
{KEP::7929::270::center::Na! Róla beszélek! ;)}
A bot illesztése stucnis szerkezetű, amely megoldást - bevallom őszintén -, hogy az eddigi botvásárlásaim során kerültem. Az ember mindig tanul valamit, és ilyenkor megszabadul a téves előítéletektől. Most már épp ott tartok, hogy teljesen szerelmes lettem ebbe a megoldásba, ha közelről megvizsgáljuk, talán érthető miért. A nyéltag végén ékeskedő Kevlar-Carbon keresztszövéses csap 8 cm hosszú, és 1 cm átmérőjű, a másik tagon lévő párja pedig majd 2 mm falvastagságú. (Volt már kérdés a fórumon a csapos illesztés nem baj, ha nem tudjuk teljesen összetolni!)

Ezen kívül a stucni mindkét oldalán lévő keresztszálas Woven-Carbon erősítések találhatóak, melyek a biztonság kedvéért epoxy gyantával vannak borítva. Esélytelen az a téveszme, ami bennem is élt, hogy az ilyen jellegű illesztés egy gyenge pontja lehet a botnak. A Yad-oknál legalábbis biztosan nem, hiszen közelről megvizsgálva rájövünk, hogy ez a német precizitás, és körültekintő tervezőmunka eredménye.
{KEP::7928::270::center::Fontos részletek..}
Az orsótartó csavaros rendszerű, műanyag, ám fémhüvelyes betéttel erősített. A Shimi LC orsót tökéletesen rászorította a bot nyelére, semmi lötyögés, elmozdulás nem volt tapasztalható.

A 1078-317,627 típus (amilyen nekem is van) nemes parafanyél borítást kapott, ami a csupasz, vékony típusú bojlis botok nyeléhez viszonyítva nekem kicsit furcsa, ám kétségtelenül kellemes, természetes tapintású. A botvég masszív alu záródugóval szerelt, amely félgömb alakú gumiban végződik. A vastag nyél furcsasága még, hogy a vékonyabb botokhoz tervezett butt grip-ek (rod pod-ba, bottartókba csavarható hátsó tartófejek) túl kicsik ahhoz, hogy a parafázott relatív vastagabb nyelet csúszásmentesen befogják. Ennek kiküszöbölésére ajánlott a hátsó elvékonyodó fémdugót használni, mert ennek a legvékonyabb pontja 2 cm, míg a nyél parafázott része 2,8 cm vastag.

A bot fent említett részét elemezve még egy észrevétel: az orsótartótól számítva a záródugóig terjedő rész 50 cm, ami nekem kissé rövidnek tűnik. Természetesen a botok ilyen jellegű optimális paraméterei mindenkinél különböznek. Nem vagyok magas, a karjaim is átlagos hosszúak, ráadásul nem vagyok egy dobó bajnok, talán megszoktam az eddig birtokolt angol típusú botjaim talán extrém módon hosszúra hagyott nyéltagjait, amikben szeretek megkapaszkodni, és jó szélesen fogni dobáskor.

Ha már a dobásnál tartunk, akkor itt az ideje megemlítem, hogy a második bevetésen, a tatai Stéges fórumtalálkozón volt alkalmam dobálni a bottal. A 2,75 lbs dobósúly tudvalévő, hogy minden márkánál, típusnál más és más. A Yad Yorkshire-nél úgy érzékeltem, hogy a 2,75 lbs egy leheletnyit keményebb, mint más típusoknál, kevésbé „lötyögős”, inkább gerinces, ugyanakkor nem érzéketlen, pont az optimális tartományban mozog, főleg akkor, ha olyan pályán horgászunk mint Tata, vagy Ecséd, ahol a sok tuskó, akadó, bokor miatt nem lehet játszani a hallal, és élvezni egy már-már feeder botra hasonlító 2 lbs fárasztó bot előnyeit. Az első próbálkozásom a Fox Horizon in line ólommal (3oz / 85 gr) volt, a Long Cast orsón 0.35-ös csúnyán UV sárga Prowess monofil éktelenkedett, és kb. 80 cm hosszú Pelzer Lead Core került a szerelék és a főzsinór közé.

A dobásokat nem mértem le pontosan, de a hajtókar forgatásával számolva nagyjából le tudtam mérni, hogy még az olyan gyenge dobóknak is megdobható a fent említett szerelékkel a 80-90 méter, mint amilyen én vagyok. A terhelhetőség kedvéért feltettem egy 110 grammos ólmot is, de nem tudtam a botnak nehézséget okozni, szépen lehetett dobni a nehezebb súllyal is. A dobási optimum ezzel a bottal szerintem 95-110 grammal érhető el, a jó dobók számára, dobásra kifejlesztett ólommal, 0.30-as zsinórral, dobóelőkével hihető, hogy elérhető a 120-130 méter is.
{KEP::7927::270::center::Dobássorozat}
Sajnos a Stéges találkozó nem ajándékozott meg hallal, de az első tatai túra számomra legnagyobb halát, egy 8 kilós tövest a Yorkshire-ral kényszerítettem partra a nem egyszerű, akadóktól hemzsegő terepen. A bot teljes egészében szépen dolgozott, egyszer sem bizonytalanított el, hogy nem lesz elég a benne rejlő erő, hogy kifordítsam a száguldó pikkelyest az akadóból.
{KEP::7925::270::center::8-as ponty a bozótból}
Figyelemre méltó az a tény, hogy a 2004. év közismerten szigorú „Blinker” horgászmagazin tesztjén aranyérmet nyert a Yorkshire, ami azért is elgondolkodtató, mert a német piacon fellelhető kínálat a világ egyik legjobbja, ráadásul valószínűleg nem megterhelő a német bojlis fanatikoknak az ilyen-olyan hangzatos márkák megvétele sem.

Mindent összevetve úgy gondolom, hogy a mai kínálat ebben az árkategóriában már sok jó botot rejt, de mindenképpen érdemes szemügyre venni a Yad termékeket, mert a jó ár-érték arány mellett a precíz kidolgozottság, modern anyaghasználat, és nem utolsó sorban a szépség is megfogja a leendő vásárlót.



teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 9 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések