Házibuhera, avagy így csináljuk mi, így csinálom én. 2. rész.
2008. április 06.
8 olvasó 10-ből 9.6 pontra értékelte az írást.
- Erjesztett kukorica.8 olvasó 10-ből 9.6 pontra értékelte az írást.
A kukorica még napjainkban is a legnépszerűbb, és talán legfogósabb csali a ponty illetve az amur horgászatában. Ami lényeges információ a bojlizásnál, hogy nem csak csalizásra, hanem etetésre is kiváló. Főleg azokon a helyeken bír komoly használati értékkel a kemény erjesztett kukorica, ahol a törpeharcsa minden megszokott csalit minden más halnál jóval hamarabb talál meg. Tehát fel-fel vetődik a kérdés, hogyan is kell elkészíteni az erjesztett kukoricát? Mi is kell hozzá elsősorban? Hát kukorica! Meg még sima egyszerű víz, és egy zárható fedelű vödör.
{KEP::7827::268::center::Sok soooook kukorica…}
A lehető legegyszerűbb erjesztési mód a következő. Kukoricát töltünk zárható fedelű vödörbe, nagyjából a vödör 3/4-ig, majd felöntjük vízzel úgy, hogy a víz ellepje pár centire a kukoricát. Ha a víz nem lepi el a kukoricát, akkor az fekete penésszel berohad.! Ennek ellenőrzésére hetente egyszer bőven elég sort keríteni.
{KEP::7828::268::center::Mindig el kell, hogy lepje a víz!}
{KEP::7829::268::center::Vödörtetőt rá, majd félrerakni egy olyan helyre, ahol éri a nap, és senki nem esik át rajta.}
Aki akarja, akár elő is főzheti a kukoricát, ám, erre az erjesztéshez igazándiból semmi szükség. A főzött kukorica egy más dolog, kár keverni az erjesztést és a főzést.
Az erjesztett kukorica pár hét után saját levében történő erjedésnek „hála” (???) elkezd megpuhulni, ám azt tudni kell, hogy szét, még 1-2 év után sem esik. A leve pár hét után gusztustalanul nyúlóssá válik, főleg a vödör alsó régióiban. Kiválóan jelzi az, hogy jó munkát végeztünk, hogy kezünket szinte csípi, marja a kukorica leve. Érzékenyebb bőrű embereknek erőteljesen el is vörösödik a bőre addig, ameddig érte az erjedt lé.
{KEP::7830::268::center::Kézzel is bele lehet nyúlni …..}
{KEP::7831::268::center::De jobb lapáttal kiszedni a szükséges mennyiséget.}
De a csípős érzés csak egy, ami azt jelenti, hogy ügyesek voltunk, jó lett a kukoricánk. A penetráns „lóhúgyszag” szintúgy árulkodó jelentéssel bír, sőt, el kell, hogy áruljam, ez a szag a kezünkről alig lemosható… De van jó hírem is! Másnapra lekopik! :) Némi szerencsével… Félre a finnyázással, bőven ki lehet bírni ennyi kis kellemetlenséget, hiszen sokféle hal kedveli.
{KEP::7832::268::center::Szereti a ponty…}
{KEP::7833::268::center::Rajong érte az amur}
{KEP::7834::268::center::Neki erjesztett kukoricára fájdult meg a garatfoga!}
{KEP::7835::268::center::és neki is………}
Sokan használnak a kukorica erjesztésénél erjedés-gyorsító adalékokat. Ezek sokfélék lehetnek. Talán a legnépszerűbb trió a kefir, az élesztő és a búza. Mind megindítja, sőt, meg is gyorsítja az erjedést. Ezeket lehet külön-külön is használni, vagy akár egyszerre is.Szubjektív véleményem szerint azonban a legjobb a saját lével történő „beoltás”. Sokan évekig eltárolják a kukoricát, és egy-egy újabb kukoricaadag elkészítéséhez a régi levet használják fel oltóanyagként. Ez teljesen logikus, hatásos megoldás.
Bevallom, nálam kint a telken egy műanyag hordóban nagyjából tavaly szeptember vége óta már erjed a 2008-as évre szánt mennyiség egy igen tetemes része. El lehet gondolni, „AZ” milyen állaggal, szaggal no és persze fogósággal bír majd a jövő év tavaszára, nyarára. Még egy fontos dolog. Ha szűrkés-fehéres penész úszik a kukorica tetején, az nem feltétlenül jelent rosszat. Sőt, egyáltalán nem!
Akit zavar, leszedheti, de ha ott marad a víz tetején, magától az nem fog kimászni, és nem fog öntudatra sem ébredni.
Az ízesítésekről….. Ki ne hallott volna a fokhagymás, sós, cukros, ánizsos, fahéjas …stb kukoricáról? Minden nemű hőkezelés nélkül, még az előkészületek illetve a vödörbe pakoláskor a kukorica mellé be lehet rakni a nyerőnek gondolt/tudott ízű és illatú dolgokat.
A szagról…..Nagyon sokan idegenkednek attól, hogy tartósan, akár napokra is büdös szagú legyen a kezük. Erre én egy pofonegyszerű megoldást találtam ki. Nyáron, a nyaralónk padlásán szétterítettem nagyjából egy kilónyi, már jó fél éve rohasztott kukoricát. Ekkoriban voltak a rosszhírű 38-42 fokos kánikulai napok. Nékem azonban jól jöttek. Öööö, illetve a kukoricámnak……
{KEP::7836::268::center::Szárítás.}
Hozzávetőlegesen 3 hetet száradt a kukorica. Nagyon meglepő (na jó annyira nem, hisz számítottam hasonlóra) tulajdonságokkal szembesültem. Ezek mindegyike előnyös.
- Érdekes módon még könnyebbek is lettek a szemek az erjesztés előtti állapothoz képest.
- Kisebb lebegtetés is elegendő.
- Zárt edényben tárolva nem penészednek be a szemek.
- Az erős szaga megmaradt a kukoricának.
- Nem veszi át az ember keze a kukorica szagát.
- Döbbenetesen fogóssá vált.
- Tartja a szagát, 3-4 óra áztatás után is erősen büdös.
Alternatív megoldás, de stopperként is használható.
Érdemes megpróbálni a szárítást, sok kellemes meglepetést okozhat a horgászembernek ez a csali is.
{KEP::7837::268::center::Egy kis lebegtetés sohasem árt.}Azonban, azt érdemes tudni, hogy mint minden csalit, kikönnyíteni, enyhén meglebegtetni az erjesztett kukoricát is érdemes. Különösen akkor, ha amurozni szeretne az ember fia, vagy ha netán nagyon finnyásan kapnak a halak.
Jogosan jön egy alapvető kérdés, mit tegyen az, akinek nincs telke, és nincs arra lehetősége, hogy vödrökkel, hordókkal bűvészkedjen, de mégis, szeretne kukoricát erjeszteni?Érdemes pillantásunkat az üdítős-ásványvizes műanyag palackokra vetni. Én aprómagvakat szoktam ezekben erjeszteni, mert abból általában túl sokra nincs szükség. A menetrend a következő. Nagyjából ¾-ig kell magvakkal ( vagy akár kukoricával) feltölteni a palackot, majd annyi vizet kell rátölteni, hogy ellepje a benne lévő mag-matéria mennyiséget.
Az apró köleseknek már 2-3 nap múlva kellemes „erjedtmag” szaga van. Még valami. A kölest én egy tölcsér segítségével bele tudom önteni a palackba, azonban a kukoricával ez nem megy. A kukoricát kézzel, marokból kell beadagolni a palackba, s ez, babra munka. De megéri.
{KEP::7838::268::center::Ez most vörös és fehér köles, de lehet helyette bármi, még akár kukorica is….}Egy figyelmeztetés. A palack hajlamos arra, hogy „kikerekedjen” a benne lévő erjedés miatt létrejövő gázoktól. Érdemes ránézni időnként, és a kupak óvatos (megismétlem: ÓVATOS!) meglazításával kiengedni a túlnyomást.
Még egy érdekesség. Ha az apró magvakat, vagy a kukoricát megfőzzük, azt is sokáig el lehet tárolni légmentesen lezárt befőttes vagy műanyag üvegben.Kívánom, hogy aki belekezd erjesztett kukorica készítésébe, annak siker koronázza ügyködését. Egy jó tanácsot fogadjatok meg írásom végére.
Ha a család reklamál a bűz miatt, fogjatok mindent a szomszédra! :)
Írta: Nyika Sándor / Sanyamester