Házibuhera, avagy így csináljuk mi, így csinálom én. I. rész.
2008. április 03.
7 olvasó 10-ből 9.7 pontra értékelte az írást.
- Bojli párolás-7 olvasó 10-ből 9.7 pontra értékelte az írást.
Egy új sorozatot szeretnék elindítani, mely a bojlizással, illetve a ponty és amurhorgászattal foglalkozik. Valószínűleg sokan, sokféleképpen művelik a horgászatot, sokan sokféleképpen használják eszközeiket, sokan, sokféleképpen készítik csalijaikat és sokan sokféle terméket használnak. Írásaimmal célom az, hogy bemutassam, jóbarátaim és jómagam mit, hogyan teszünk, mit, mily módon használunk.
Ez lehet azonos, vagy akár teljesen eltérő attól, mint amit máshol, más helyeken látni. Ám a lényeg, hogy amiről olvashattok, az mind-mind bejáratott, kitapasztalt dolgokon alapul.A különböző témák közt oda-vissza ugrálni fogok, nincs lista
Bojlit több módon is lehet hőkezelni. Lehet főzni, lehet sütni, lehet szárítani, lehet párolni. A főzést mindenki ismeri, mint technikát, arról kár túl sok szót ejteni (báár, ha kéritek?,,).
Az én kedvencem a párolás. Így elsőre erről szeretnék írni.
Március eleje táján már pezseg minden horgászember vére. A botok katonás rendben pihennek helyükön, a horgászorsók dobjai fel vannak töltve új zsinórral, a horgász szaküzletekben be lett szerezve minden, mely szükségesnek gondoltatott a 2008-as esztendő sikeres horgászataihoz. Természetesen a blokkokat mindenki gyakorlottan megsemmisítette, vagy eldugta párja elől, hogy otthon a családi béke is biztosítva legyen.
A szerencsések túl vannak első horgászataikon, a még szerencsésebbek már első halaikat is megfogták. A tavaszi első horgászatok sokaknál még inkább a finomszerelékes pecáról szólnak, ám, ilyen tájt készülnek el az idei első bojlik is.
Apró gyermekkorom óta horgászom, azonban csak 4 év óta bojlizom. Sok halat fogtam gyári bojlikkal, és sok jó gyári bojli van, de hamar rájöttem, hogy egy házilag legyúrt golyóbis mégis egészen más.
Imádok kotyvasztani, keverni, kavarni, kísérletezgetni az összetevőkkel. Az ember fia jó párszor mellényúl, bár minden sikertelen próbálkozásból tanul valami hasznosat, ám, ha beletrafál, és sikerül egy egyedi, fogós „hendméd” bojlit összehozni, az bizony frenetikus érzés!
{KEP::7817::267::center::Házikulimász. Ez tutira fogós lesz!}
Régen (ami nem is volt oly rég) én is főztem bojlijaim, ám, el kezdtem próbálkozni a párolással is.
Megfigyeltem azt, hogy a víz, amit a főzésre használok, pár adag bojli kifőzése után elszíneződött. Szemmel látható volt, hogy a bojliból kiázott a színezék egy része. Innét már csak egy lépésnyire van az a logikus a következtetés, hogy nem csak a „szín”, hanem így az értékes alapanyagok jó része is távozhat csaligolyóimból.
Már régebben is hallottam a párolásról, ám a technológiájáról inkább csak fél-információk jutottak el hozzám. Így kifejlesztettem saját technikámat.
Az első ötlet egy pároló készülék megvásárlása volt, ám erről hamar letettem, mert állítólag nehézkes vele dolgozni.
Tehát maradt a paraszti logikán alapuló párolás. Nem is kell hozzá túl sok minden. 1 nagyobb lábos és 1-2 darab törőszita.
A lábost háromnegyedéig kell feltölteni vízzel, majd fedő alatt fel kell forralni a vizet.
{KEP::7818::267::center::Nem túl sűrűn szabad pakolni a szitára.}
Ha felforrt a víz, akkor lehet rárakni a lábosra a szitát.
{KEP::7819::267::center::Csak fedő alatt lehet párolni!}
{KEP::7820::267::center::Amíg a párolás megy, addig lehet görgetni és pakolni a másik törőszitára. Már ha van még egy.}
A párolás idejét meghatározni már némileg nehezebb dolog. Több minden befolyásolja. Maga a bojli alapanyaga (az összetevők), a bojli állaga, a gőz intenzitása (ez függ a gáztűzhely teljesítményétől), no és az, hogy mennyire kemény bojlit akarunk végeredményben.
Nálam a méret és a párolás idejének függvénye a következőképpen alakul:
- 0.14-0.16 mm ---- 4-6 perc
- 0.18-0.22 mm ---- 5-8 perc
- 0.24-0.28 mm ---- 6-10 perc
- 0.30 mm-től ----- minimum 10 perc
Természetesen a fenti adatok inkább csak tájékoztató jellegűek, lévén, hogy lehetnek eltérések. Én úgy szoktam leellenőrizni, hogy jó-e az idő, hogy az első adag lepárolását követően várok körülbelül fél órát, órát, s akkor széttörök pár szem bojlit, és megnézem, hogy jól sikerült-e a párolás.
{KEP::7821::267::center::Pároláskor a bojli dagad is egy kicsit.}
Nagyon fontos még megemlíteni azt, hogy tilos egymás tetejére, hegyire-hátára pakolni a bojliszemeket a szitán. Sőt, érdemes egy kissé keményebbre keverni a bojli tésztát, mert a törőszita rácsaira könnyedén rányomódhatnak a szemek.
{KEP::7822::267::center::A jól végzett munka eredménye}
Párolás után én pár órát a hő-légkeveréses sütőben „gyorsszárítom” 40-60 fokon a kész bojlikat. Szárítást követően az előre kikevert halolajas, aromás, fűszeres, színezett folyékony alap lével DIPelem a bojlikat.
{KEP::7823::267::center::Az „alaplé”.}
{KEP::7824::267::center::Így még jobb……….}
A kész bojlikat DIPelés után egyből a fagyasztóba rakom. Így sokáig friss, jó állagú marad a bojli. Csalizni lehet akár a frissen kivett, még puhább bojlikkal is, a dobócsövezéshez azonban jobb, ha a horgászat előtt 2-3 nappal ki van véve, és szárad, szikkad egy kicsit.
{KEP::7825::267::center::Tumultus a fagyasztóban.}
{KEP::7826::267::center::Hát nem szép látvány?}
Sok sikert kívánok mindenkinek, ki megpróbálkozik a párolás praktikus, egyszerű, ám hatékony trükkjével.
Nyika Sándor