Etikai Kódex
Bevezetés
Az Amatőr Bojlisok Klubja bojlizáson elsősorban a ponty horgászatát, módszerét tekintve, a horog közelében felkínált, bármilyen csalival történő horgászatot érti. A halászat, mint az egyik legősibb emberi tevékenység, a természet és az ember különleges kapcsolatát jelenti. Ezt a kapcsolatot együttesen alakítják és szabályozzák az ösztönök, a tradíciók és a jogszabályok. A bojlis horgászat szenvedély, sport, szakma, ugyanakkor a társadalmi kultúra egyik speciális megnyilvánulási formája is.
A bojlis horgászat egy sajátos életforma, önként vállalt felelősség, amely a bojlis horgász és a hal, a bojlis horgász és a természet, valamint a bojlis horgászok és a nem bojlis horgászok sokszínű és bonyolult kapcsolatrendszerének egészére terjed ki.A bojlis horgászat, mint a sporthorgászat egyik ága, művelőjétől intelligens, segítőkész, kulturált magatartást kíván meg, úgy a vízparton, ahogy az élet más területein is. Az ABK Etikai Kódex útmutatást ad, amelyek betartásával minden bojlis horgász elismert tagja lehet a horgásztársadalomnak.
1. Felelősség a természetért, felelősség a halakért
1.1 A bojlis horgász ismerje, védje és oltalmazza a védelem alatt álló állatokat és növényeket. Ismerje a horgászható fajok általános leírását, magatartását, táplálkozását.
1.2 A bojlis horgász ne csak szeresse, tisztelje, becsülje, de ismerje is a természetet. Folyamatos önképzéssel fejlessze ismereteit, melyek nélkül nem igazodhat el a vizek és vízpartok mozgalmas és sokrétű életközösségében.
1.3 A víz a hal számára élőhely, az ember számára életfeltétel. A bojlis horgászat erkölcsi alapja a természet iránt érzett szeretet, tisztelet, megbecsülés.
1.4 A bojlis horgász óvja és támogassa a vizek és vízpartok tisztaságát, lehetőségeihez képest vegyen részt a szennyeződések és károk elhárításában.
2. Szakértelem és jártasság
2.1 A bojlis horgász a halfajok szakértő ismerője.
2.2 A bojlis horgászat célja a hal kifogása, lemérése, lefényképezése, ápolása, majd visszabocsátása, de nem minden eszközzel és minden áron! A bojlis horgászat emberséges, állatbarát, esélyt ad a halaknak a továbbélésre.
2.3 A bojlis horgászat hivatásnak tekinthető, amely szakértelmet, pontosságot, megbízhatóságot feltételez, függetlenül attól, hogy az illető foglalkozásszerűen, vagy hobbiból űzi a mesterséget.
2.4 A bojlis horgász pontosan ismerje, és maradéktalanul tartsa be a horgászattal kapcsolatos törvényeket, rendeleteket, horgászegyesületi, magánkezelésben lévő tavakon a tógazdák által hozott szabályokat, előírásokat.
3. Halak és más vízi állatok méltósága
3.1 A halak kifogására csak a törvények és rendeletek, illetve az írott és íratlan bojlis szabályok keretei között, az adott horgászegyesület halgazdálkodási terveinek megfelelően, a helyszín és a körülmények alapos ismeretében, az arra alkalmas törvényes eszközzel kerülhet sor.
3.2 A bojlis horgász a vizek, és vízpartok állatainak szenvedést semmiképpen ne okozzon, az állatkínzás minden formáját elítélje el, attól határolódjon el, és ha teheti, akadályozza is meg.
3.3 A magyar horgásztársadalom érdeke, hogy vizeinken a halak nyugodt körülmények között leívhassanak, életszükségletüknek megfelelő teret találjanak.
3.4 A tavakat, folyókat, patakokat benépesítő és változatossá tevő halfajokkal és vízi állatokkal közös szülőhelyünk, a Föld. A vizek és vízpartok lakói nem ellenségeink. A bojlis horgászat állati életek kioltásával nem járhat, a horgászetika egyik legfontosabb alapelve a halak és vízi állatok méltóságának elismerése, életének tisztelete.
3.5 A halak védelmének nagyon fontos része a – lehetőleg - szakállnélküli horog használata, amellyel a hal szája kevésbé sérül, tekintettel arra, hogy a horog egyetlen mozdulattal kiakasztható.
3.6 Horgászatkor elengedhetetlen a nagyméretű merítőháló és a pontymatrac használata. Fontos, hogy a pontymatrac a hal ráfektetése során vizes legyen, ezzel csökkentve a pikkely és a nyálka sérülését, valamint egyéb megbetegedések keletkezését. Ugyanezt a célt szolgálja a fertőtlenítő szerek visszabocsátás előtti rendszeres alkalmazása.
3.7 A bojlis horgász trófeája a kifogott halról készült fénykép. A fénykép készítése közben a halat tartó horgász ne álljon, hanem lehetőség szerint guggoljon, vagy térdeljen a pontymatrac felett, megelőzve, hogy a hal egy hirtelen mozdulat következtében a kézből kicsúszva megsérüljön. A hal fényképezése során a halat két kézzel fogjuk meg, kerülve a kopoltyúfedők alá történő benyúlást.
3.8 Minden 5 kilogramm feletti halat - bojlis módszerrel fogva az öt kilogramm alatt lévőt is – kíméletesen vissza kell bocsátani, megnövelve az esélyt újbóli kifogásukra. Egy esetleges hosszabb fárasztás után, visszabocsátás alkalmával a kimerült halat addig kell a vízben kéz között tartani, amíg a hal nem képes önmagától - maradandó károsodás nélkül - elúszni!
3.9 Bojlis horgászhoz méltatlan magatartás a kifogott halakat - későbbi visszafogáskor az azonosíthatóság érdekében - bármilyen jelzéssel ellátni, megjelölni, megcsonkítani.
3.10 A hal kifogása és visszabocsátása közötti időben nélkülözhetetlen a hal folyamatos locsolása, így elkerülhető kiszáradása.
4. Önfegyelem, önuralom, nevelés
4.1 A bojlis horgász, tekintettel arra, hogy a bojlis horgászat egyre népszerűbb Magyarországon, legyen legmesszebbmenőkig előzékeny, udvarias, teremtsen sporttársi kontaktust a más módszerrel horgászókkal szemben, nem zavarva szórakozásukat, tevékenységüket.
4.2 A bojlis horgászat ne a média és a horgásztársadalom által tévesen azonosított „felsőbbrendűség” megnyilvánulásáról szóljon, látsszon inkább csendes bolondságnak, mint hivalkodásnak.
4.3 A bojlis horgász tudásával, szakértelmével, segítőkészségével szerezzen tekintélyt, megbecsülést magának és a bojlis társadalomnak.
4.4 A bojlis horgász a vízparton esetlegesen előforduló nézeteltérések során is őrizze meg méltóságát! Minden bojlis horgász törekedjen jó viszony kialakítására más horgászokkal!
4.5 A bojlis horgász adja meg a kornak és a horgászatban eltöltött éveknek a kellő megbecsülést. A bojlis horgász a többi horgász tehetségén, képzettségén, tudásán, felszerelésén ne tréfálkozzon, ne tegyen rá megjegyzéseket, inkább javaslataival fejlessze tudását.
4.6 Segítse, lelkesítse a sporttársait, hogy ők is legyenek eredményes horgászok.
4.7 A horgászirigység éppen azt öli ki a horgászatból, ami az eszenciáját adja. Örülni kell mások sikereinek!
4.8 A hangoskodó és kulturálatlan megjegyzések a horgásztúra egész hangulatát elrontják. A bojlis horgász horgászat közben óvakodjon a szeszesital mértéktelen fogyasztásától.
4.9 Nem a kifogott hal súlya minősíti a horgászt! A hal szabadságának visszaadása mindig legyen előrébbvaló, mint a mennyiségi eredményekre, a rekordok elérésére való törekvés. A horgászélmény szempontjából a kifogás körülményei, a hal megszerzéséért, majd visszabocsátásáért hozott áldozatok meghatározóak.
4.10 A bojlis horgász nevelje, tanítsa a gyermekeket arra, hogy szeressék, tiszteljék a vizet és lakóit. Egy gyermeknek mindig egy felnőtt a példaképe, így helyes viselkedéssel a jövő horgásznemzedékének fejlődése a bojlis horgász kezében lehet.
4.11 A bojlis horgász szeresse, tisztelje élete párját, hogy társa megteremthesse az alapot arra, hogy nemes szenvedélyének hódolhasson.
4.12 A bojlis horgász ne dicsekedjen felszerelésével, annak értékével, mert ezzel lejáratja a Klubot és a bojlis társadalmat. A drága horgászfelszereléstől még nem lesz jó pontyhorgász senki!
4.13 Közös horgászatokon, horgászversenyeken a fegyelmezettség, a másokhoz való alkalmazkodás képessége, valamint a kapott feladatok pontos és szakszerű végrehajtása minősíti a részvevőket.
4.14 A bojlis horgász ismeri és betartja a természet- és környezetvédelmi előírásokat, törvényeket és rendeleteket.
"Az ABK Etikai Kódex készítése közben gondolatokat vettem át a Vadászok Etikai Kódexéből, a szerző (Békés Sándor) engedélyével, amiért ezúton is köszönötemet szeretném kifejezni. (A Szerző)"
Hudomiet János
Alapító
Amatőr Bojlisok Klubja