Bojlisuli 2. rész; a bojlis horgász felszerelésigénye:
2007. november 26.
5 olvasó 10-ből 8.4 pontra értékelte az írást.
A Horgászat, mint szabadidős tevékenység egyre népszerűbb „sport”.Alapvető mentalitásként a horgászok többségét a halfogás örömén kívül a természet szeretete is vezérli, hogy hosszabb vagy rövidebb időre a vízparton verjenek tábort.Egy többnapos horgászat megterhelő, fárasztó lenne, amennyiben nem lennének megfelelő felszerelések a kényelem maximális kiszolgálása érdekében.Mivel rendelkezzünk ahhoz, hogy a szabadság tényleg szabadság legyen? Lássuk:5 olvasó 10-ből 8.4 pontra értékelte az írást.
A szabadság tervezésekor, nem tudhatjuk milyen időjárási viszontagságoknak leszünk az adott időszakban kitéve, ezért fontos egy jó minőségű sátor beszerzése, ami ellenáll szélnek, esőnek, megóv a kánikulai forróság égető sugaraitól. Amennyiben lehetőségünk van, válasszunk olyan modellt, aminek jó a szellőzése, ugyanakkor akár a hideg ellen is megvéd. Strapabírás szempontjából vegyük figyelembe egy éven belül hány alkalommal kívánunk tábort verni, hiszen néhány típust időnként ipregnálni kell a vízállóság érdekében.
{KEP::6456::238::center::}
Ha barátunkkal, vagy a családdal tervezzük a horgászatot, figyeljünk oda, hogy megfelelő számú férőhellyel rendelkezzen. Neves gyártók széles termékpalettával rendelkeznek az olcsóbb kategóriától az egészen „exclusiv” kivitelig. Bármely típus kiválasztásánál biztosak lehetünk abban, hogy jót választottunk, amennyiben
a fenti lehetőségeket figyelmesen végiggondoltuk.
Egyre több sporttársunknál nem ér véget a nyár végével a horgászidény, így igényünknek megfelelő „bojliságy” kiválasztásával megmenekülhetünk a hideg földön való alvás „következményeitől”. Természetesen ha hidegebbre fordul az idő, elengedhetetlen lehet egy jó hálózsák, vagy sátorfűtés beszerzése.Kényelmi igényeink kielégítése után nézzük a „szakmai” felszereléseket:
{KEP::6457::238::center::}
{KEP::6458::238::center::}
Rod-pod, vagy más néven bottartó állvány:
Fontos a horgászbotok megfelelő elhelyezése a vízparton, hiszen extrém körülmények között is biztonságos helyzetben kell a bevetett kézségeinket rögzíteni. Gyakorlatilag a ma kapható rod-podok közül 20. 000 ft-tól már megfelelő minőséget találhatunk a piacon, olyanokat, amelyekkel bármilyen szögben be tudjuk állítani a horgászbotokat. Nem ugyanabban a szögben állítjuk be a botokat egy víztározón mint például Háromfán a „zöld pokolban”.Típustól függően 3 vagy 4 horgászbot elhelyezésére van rajtuk lehetőség, bár ne feledjük el a magyar horgászrend felnőtt horgász részére 2 bot használatát engedélyezi.
{KEP::6446::238::center::}
Kapásjelző, swinger:
Egy többnapos horgászatnál lehetetlen folyamatosan a horgászbotok mellett ébren tartózkodni, elengedhetetlen az elektromos jelző használata, amely kapás esetén hang és fényjelzéssel adja tudtunkra: érdeklődő vendég talált rá a csalinkra. Általában vízálló kivitelben készülnek, így az esetleges eső, zápor sem okozhat meglepetést nekünk. A komolyabb kivitelek már rendelkeznek rádiós egységgel, így akár 100-200 m-es távolságból is „érzékelhetjük” a kapást. Mivel nem csak „húzós” kapással távolodhat tőlünk a hal, hanem felénk is közeledhet „ejtős” kapással, szükség van a swingerekre, amely ebben az utóbbi esetben is hangjelzésre készteti elektromos jelzőnket, mivel feszesen tartja a zsinort.
{KEP::6447::238::center::}
Horgászbot, orsó:
A horgászbot kiválasztása talán a legnehezebb feladat. Ha csak partról van lehetőségünk horgászni, nem engedélyezik a behordást, teljesen más erők hatnak a bottestre, mintha csónak segítségével behordanánk a szereléket.A dobóbotok általában 3,9 m-es hosszúsággal, 3.5 librás terhelhetőséggel készülnek. Jóval keményebbek, hiszen akár 120 gr-os ólomsúly pontos célba juttatását teszik lehetővé 100-130 m-es távolságra.
Ezekkel a botokkal akadós részeken is biztonságosan tudjuk irányítani a halat, nagyobb sikerrel tudjuk az akadóktól elfordítani és fotózásra invitálni őket.A behúzós horgászatnál finomabb pálcákkal is horgászhatunk, csónakból egy 3,6 m-es 2,5 librás bot jóval izgalmasabb fárasztásban részesíthet bennünket mivel a hal minden kirohanását érzékenyebben közvetíti felénk.Az orsó kiválasztásánál elengedhetetlen követelmény a biztonságos fékrendszer, esetleg a nyelető fék.
Szerkezetileg a csigás dobemelés pontosabb, szebb zsinór rakást eredményez az orsó dobján, segítve a hosszabb dobótávolság elérését. Pótdob beszerzésére mindenképpen legyen lehetőség, hiszen minden egyes pótdob egy-egy új orsót jelenthet más-más vízterülethez szükséges zsinórokkal feltöltve. Az, hogy a fékrendszere első, vagy hátsó teljesen mindegy, hiszen már megbízhatóan működő segítője lehet a horgásznak bármelyik technika. A felszerelt botok biztonságos szállításához válasszunk bélelt botzsákot.
Kíméleti eszközök:
{KEP::6448::238::center::Nagyméretű merítő}
Ha felkészülésünk kapást eredményezett, túlvagyunk a sikeres fárasztáson a halat valahogy partra kell segítenünk. Egy nagyméretű ponty, főleg ha a vadabb fajtába tartozó nyurgaponty a „vendégünk” 10 kg feletti súlynál már 80 cm feletti hosszúsággal rendelkezik. Egy szokványos méretű merítőbe beleerőltetni elég lehetetlen próbálkozás lehet, főleg ha éjjel riasztott fel álmunkból.
{KEP::6449::238::center::Pontymatrac}
Mivel egy ekkora hal erejéből kifolyólag már vergődésével is kárt tehetne magában, fontos, hogy ne a földre, hanem benedvesített kímélő matracra fektessük őt, ahol nyálkahártyája sem tud sérülni. Ne sajnáljuk a pénzt az erősebb kivitelű puhább, szivacsosabb, matracokra, ezeken jóval biztonságosabban szabadíthatjuk meg halainkat a horogtól. Lehetőleg mindig legyen a közelében egy vödör víz, amiből folyamatosan tudjuk locsolni a halat.
{KEP::6453::238::center::Sebfertőtlenítő}
A horog ütötte sebek, és az esetleges fekélyek kezelésére szolgáló permet. Segítségével elősegíthetjük a gyógyulási folyamatok beindulását.
{KEP::6454::238::center::Pontyzsák}
Az éjszaka fogott halak biztonságos tárolására szolgál, hiszen nappali fénynél jóval szebb képeket tudunk készíteni „zsákmányunkkal”. VIGYÁZAT!!! Egy pontyzsákban csak egy pontyot tároljunk, igyekezzünk minimálisan 1 méter mély vízbe lekötni, bár a nyári kánikulában sok helyen meg van tiltva a hal tárolása. Ez a hal biztonsága érdekében teljesen természetes és elfogadott.
{KEP::6455::238::center::Fejlámpa}
Hatalmas segítség egy nagy fényerejű fejlámpa, főleg éjszaka, hiszen „nappali” fényben sokkal könnyebb tájékozódni, cselekedni.
Big Carp Team