Cikkek

Big Carp Bojlisuli 1 2007. november 07.
4 olvasó 10-ből 8.3 pontra értékelte az írást.

A pontyozás egyik divatos válfaja a bojli horgászat, amely speciálisan a nagytestű halak elejtését célozza meg. Azoknak a kezdőknek szándékozunk segíteni, akik bár óriás pontyok horogra akasztására vágynak, a hogyan-t nem tudják. Célunk: megmutatni, hogy a bojlizás nem misztikum, nem csak a milliomosok sportja. A legfontosabb az alapszemlélet, a „fogd meg és engedd vissza” elv alkalmazása, amely párosul a halakkal való kíméletes bánásmód alkalmazásával. Ehhez be kell szerezni egy jó minőségű pontymatracot, amin a hal nem töri össze magát, egy nagyméretű merítőt, és kímélő szákot, más néven pontyzsákot.

Első alkalommal a szlovák Big Carp csapat képviselője, a 15 éves tapasztalattal rendelkező Jakub Jano lesz a segítségetekre.

Tévhit, hogy a siker eléréséhez alkalmanként több tízezer forint értékű csalit kell a vízbe szórni. Fontosabb megismerni kedvencünk, a ponty tartózkodási helyeit, táplálkozási szokásait. Jano szerint elengedhetetlen, hogy megismerjük a vizet, ahol horgászni akarunk, hiszen két egyforma terepet soha, sehol nem találunk, így, ami igaz az egyik tóra, nem feltétlenül válik be a másikon. Az eredményes horgászathoz fontos lehet a helyiek környezetismerete: mennyi idős a tó, milyenek a terepviszonyok, mekkora az eddig kifogott legnagyobb ponty, és persze tapasztalataik sem nélkülözhetők. Így rengeteg olyan információ birtokába juthattok, amelyek lerövidítik az előkészületeket.

Ha teljesen magatokra vagytok utalva, meg kell keresni az akadókat, hínárfoltokat, medertöréseket, a vízzel elárasztott szigeteket, a kagylópadokat, a kemény iszapmentes területeket. Ezeken a ponty biztonságban érzi magát, szívesen időz,pihen, táplálékot keres. A mederfenék feltérképezéséhez segítségre lehet egy méterenként bejelölt 5 méter körüli karó, amellyel biztonságosan lehet vizsgálni a talaj szerkezetét 4,5 méteres vízmélységig. Érzékelni lehet a kemény „kopogós” helyeket, melyek általában a halak útvonalát jelzik. Itt érdemes az iszapos és a kemény rész találkozásán is próbálkozni, de természetesen a kemény rész is eredményezhet kapitális pontyot.

A karó egyik végére rögzíthetünk közönséges tésztaszűrőt, amivel máris kutatólapátként kereshetünk szúnyoglárvákat az iszapban. Ha az így felszínre emelt talajmintában hemzsegnek a szúnyoglárvák, terített asztalt találtunk, ahol nagy valószínűséggel számíthatunk nagy pontyokra is. Ha viszont büdös az iszap, azonnal álljunk odébb.
Amennyiben nem áll rendelkezésünkre karó, egy 60-100 gr közötti csepp alakú végólommal is sikeresen megvizsgálhatjuk a talajt.

{KEP::6312::232::center::90 gr-os végolóm}

A halak táplálkozási helyeire utal a víz felszínén látható és lassan haladó buboréksor. Ilyenkor túr a hal, vagyis a mederfenékről a szúnyoglárvákat, egyéb táplálékokat vesz magához. Ha kavicsbánya tavakon próbálunk halat fogni, az akár 15-30 méteres mélység indokolttá teszi egy egyszerűbb halradar használatát, hiszen a vízoszlop magassága biztonsággal mással nem vizsgálható. Ilyenkor a képernyőn láthatóvá válik minden, ami alattunk a meghorgászni kívánt területen található. Itt bátran horgászhatunk a medertörésekre, a „púpokra”.

A bojli kiválasztásánál figyelembe kell venni: nagyon jó gyárilag előállított kész bojlikat lehet vásárolni, s ha figyelmesen választjuk ki az ízeket, biztos sikerben lesz részünk.Ezeket a bojlikat a cégek teszthorgászaikkal évekig próbálják, finomítják, mielőtt piacra dobják.Nem mindig a drága alapanyagokból meggyúrt bojli hozza a sikert. A vízparton a pénztárcák nyújtotta különbségek kiegyenlítődnek, inkább a tudás, az ügyesség, leleményesség lesz a meghatározó.

Az októberi lehűlő vizekben már többször bizonyított a Big Carp GLM-szilva, Belga csoki, Full Scopex, Kiwi-Ananász és Örült eper készítménye. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.A fentiekből is látható: a lehűlő vizekben érdemesebb az édes ízekkel próbálkozni, bár extrém esetekben jó lehet a tintahal-polip, és a vöröslazac & asafoetida.

{KEP::6311::232::center::Kitűnő minőségű gyári bojli}

Ha a „gyári” bojlik mellett döntötök, érdemes a hozzávaló ízű dippeket is megvásárolni, amibe áztatva a bojlikat, még fogósabbá tehetjük azokat. Egy-egy doboz dipp sokáig elegendő, kifejezetten gazdaságos, lezárható kivitelben kapható.

{KEP::6308::232::center::A dippelt bojli fogósabb lehet.}

Egy kétnapos horgászat is sikeres lehet, amennyiben megtaláljuk a halak tartózkodási helyét, és a megfelelő ízeket kínáljuk fel nekik. Mivel a halakat megfogni és nem megetetni akarjuk, botonként bőven elegendő egy-egy marék szemes etetés, 5 szem egész bojli, 5 szem félbevágott bojli.

{KEP::6309::232::center::Egy maréknyi szemes az etetés.}

Lehetőségünk van még PVA (vízben oldódó) hálóban is felkínálni 3-4 szem bojlit, amit a horogra akasztva koncentráltabbá tehetjük az etetést.

{KEP::6313::232::center::PVA hálós etetés}

Két botra, egyhetes horgászatra, bőven elegendő 4-5 kg bojli és 10-15 kg szemes csali (juhar, csicseriborsó, tigrismogyoró, stb.). A Palotási Big Carp kupán egy hét alatt kevesebb, mint 5 kg bojlink, és 8 kg-nál valamivel több szemes etetőanyagunk fogyott, de mivel sikerült megtalálni a halak tartózkodási helyét, 399 kg feletti fogással megnyertük a versenyt. Etetőanyagként tigrismogyoró-csicseriborsó-juharmag keverékét használtuk. 24 órás áztatás után megfőzve a magvakat, kiválóan használhatók etetésre.

A szerelék összeállításánál vegyük figyelembe: minél bonyolultabb egy végszerelék, annál több a kötés, a szakadási lehetőség. A megfelelő végszerelék összeállításánál ne hagyjuk figyelmen kívül a terepviszonyokat. Más-más szerelék szükséges hinarasban, akadóban, nyílt vízen, kavicsbánya tavon. Tiszta terepen semmi sem indokolja 15 lb-snál erősebb előkezsinór használatát, hiszen a megakasztott hal nem tud olyan helyre bújni, menekülni, ahol kiszálkásíthatná, elhasználhatná az előkét.A legegyszerűbb szerelék inline ólomból, gubancgátló csőből, forgókapocsból, előkéből áll.

{KEP::6314::232::center::A szerelék alapjai.}

{KEP::6310::232::center::A kész végszerelék}

Más ólomsúlyt használjunk rövidtávra (100-150 méterig), és más súlyt hosszútávra (200-300 méterig), hiszen az előbbi távra bőven elegendő 100-130 gr, míg távolabb akár 150-200 grammot is indokolhat a sikeres akadás. Természetesen ezek a távolságok behordásnál jöhetnek számításba, parti dobós horgászatnál 50-100 méter közötti távolság az, ami biztonsággal etethető-meghorgászható.

Big Carp Team









teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 15 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések