Cikkek

A Stég DVD készítése 2006. november 05.
3 olvasó 10-ből 8.7 pontra értékelte az írást.

Amikor 2004-ben először csináltam Stég DVD-t még teljesen más célok vezéreltek, mint mostanában. 2004-ben összesen 5 óra anyagot vettünk fel a parton, de inkább csak saját szórakozásra. Azt tudtam, hogy 5 órányi videószalagot sohasem fogom megnézni egyben, ezért összenyomtam a felvételeket amennyire csak lehet és akkor jutott az eszembe, hogy miért ne csinálhatnánk ebből egy publikus DVD-t.

Nekiláttam tehát a képszerkesztő, videó vágó és DVD szerkesztő programok megtanulásának és kezdetben igen lassan haladtam, de kb. 2 hónap alatt megcsináltam a 2004-es DVD-t. Kijöttünk vele és úgy tűnik bejött, mert egy csomó embernek tetszett és ezres nagyságrendben szedték le a pecások a tömörített DivX verziót.

Persze a 2004-es anyaggal kapcsolatban sok kritikát kaptunk, de szándékosan kértem is a véleményeket, mert már akkor tudtam, hogy a sorozatot 2005-ben is szeretném folytatni. 2005-ben már „csak” 4 órányi anyagot vettünk fel horgászat közben, de ekkora már megvolt a tapasztalat, hogy mi mutat jól egy ilyen „horgász DVD-n” és mire nincsen szükség.

2005-ben arra is figyeltünk, hogy ne csak a fogásokat és a fárasztásokat mutassuk, hanem egy kicsit a szerelékekről is beszéljünk. A 2005-ös DVD-vel kapcsolatban már sokkal jobb volt a visszajelzés, egy csomó olyan hibát nem követtem/követtünk el felvétel közben, ami a 2004-esnél hiba volt. A számítás bejött, másodjára már sokkal nagyobb volt a várakozás és majdnem 2000-en töltötték le a tömörített verziót, illetve év közben több száz DVD-t ajándékoztunk barátoknak, ismerősöknek, vásárlóknak.

<b>Felvételek</b>

Most már kezemben tartom a 2006-os anyagot és azt hiszem, hogy a három közül ez a legjobb anyag, amit csináltunk. Az év közben felvett anyag összesen 5 óra hosszú, tehát nagyjából annyit kameráztunk, mint az előző években, bár kicsit kevesebbet horgásztam, mint 2005-ben, ezért átlagosan több felvétel készült a horgászatok alatt.

A felvételek 90%-a Ecséden készült, mivel én ebben az évben szinte csak ezen a gyönyörűen tiszta vízben horgásztam. Annyira megkedveltem a tavat, hogy teljesen hűtlen lettem Hatvanhoz, ahol ebben az évben még csak nem is horgásztam. Ha végig nézitek a filmet, garantálom, hogy ti is szeretnétek majd Ecséden horgászni. Ezért talán majd kérek némi jutalékot Gábortól a tógazdától. :]

A célom nem változott, szeretnék maguknak, az ismerősöknek, barátoknak egy olyan anyagot a kezébe adni, amelyen megláthatják ők is, hogy mit éltünk át ebben az évben, mit éreztünk és azok is kedvet kapjanak a bojlizáshoz, akik eddig másfajta horgászmódszerrek kísérleteztek. Az is cél volt, hogy minél több tippet adjunk a bojlisoknak, ezért elég sok szerelést, radarozási és etetési tanácsot lehet majd látni a DVD-n.

A Stég DVD készítését általában nem ősszel kezdem meg, mikor már lassan vége a szezonnak. Már a videó felvételeknél tudom, hogy nagyjából mire van szükség és bár néha a táj és a víz szépsége feledteti velem, hogy kamerázni kellene, de azért általában felkapom a kamerát, mikor halat megyünk fárasztani, vagy mikor hajnal 5-kor felébredek és a víz éppen gyönyörű vasalt, melyen akár 500 m távolságból meglátni az ugró pontyot.

Sajnos több esetben elmulasztottam kamerázni év közben. A legnagyobb halam 19,10-es volt, de ezen a túrán - ahol a legszebb halaimat fogtam - alig készült felvétel. Azért esett így a dolog, mert édesapámmal pecáztam, akinek akkor még nem volt tapasztalata abban, hogyan kell elektromos csónakmotort és kamerát egyszerre használni, miközben figyelni kell a szélre és a fárasztásra is. Elsőre tényleg nem könnyű háromfele figyelni, így néhány jó felvétellel szegényebbek lettünk, de az élmény attól még fantasztikus volt.

Nagyon hiányzik nekem a DVD-ből az eredetileg tervezett víz alatti felvételek. Sajnos a tok amit kölcsön kaptam nem volt teljesen vízhatlan és nem mertem levinni 5-6 méter mélyre. Néhány vízalatti felvételt azért sikerült ellőni, de inkább csak a felszín közelében úsztunk és a nádszegélyből sikerült felvételeket készíteni. Azt hiszem, hogy jövőre megvan a szorgalmi feladat, és a 2007-es Stég DVD-n igazi búvárfelvételek is lesznek.

Az én kedvenc részem egyébként teljesen véletlenül került szalagra. Éppen a napfelkeltét vettem fel, hogy aztán a kb. 10-15 perces felvételt összenyomjam néhány másodpercre. Már vagy 5 perce ment a kamera, amikor az egyik szerelékem eldurrant. Ez nagyon hangulatos rész lett, bár a fárasztást nem sikerült felvenni, mert a hal nagyon erős volt és összeszedett két bóját. Kár, mert nagyon szép volt a kb. 14 kilós hibátlan tőponty.

<b>Zenék</b>

Év közben inkább csak fejben készítem az anyagot, pl keresem a zenéket, melyek passzolnak a képekhez. A tavalyi DVD-vel kapcsolatban könnyű dolgom volt, mert tavaly megjelent Mike Oldfield Tres Lunas albuma, melyen két zenét is kiválasztottam és tavaly találtam meg az ES Posthumus kettős Unearthed albumát. Sokan említették, hogy mennyire jó a 2005-ös DVD vége és ezt szerintem főleg az Island című film befejező zenéjének (My name is Lincoln) köszönhető, melyet még 2005. őszén láttam a moziban. Már akkor tudtam, hogy ez lesz az a zene, amit a film végén fogok használni.

2006-ban nehezebb helyzetben voltam, mert év közben szinte nem találkoztam használható zenével. Szerencsére megjelent Mike Oldfield új albuma a Ligh Shade, melynek a Sunset c. &#8211; igazán érzelmes és dinamikus - száma megtalálható a DVD-n.

Végül ismét az ősz hozta meg a szerencsémet, kijött az új Miami Vice trailere és miután utánajártam annak, hogy a zene a Linkin Park és Jay Z közös munkája, melynek Numb a címe, gyorsan fel is használtam a számot a Stég DVD trailerhez. Közben kuttattam a netet és megtaláltam az eredeti Linkin Park számot, majd annak egy finomabb zongorára írt változatát. Ez a három zene végül bekerült az anyagba és szerintem így együtt sokat dobnak a film hangulatán.

Egy nagy kedvencem is belepasszíroztam a filmbe, bár nem a fő helyre. A Tomb Raider játékoknak mindig nagyon hangulatos a zenéje, ezért a Tomb Raider Legend fő témáját beraktam a film végére, a creditekhez. Ha valaki emlékszik, akkor tavaly is egy Tomb Raider klasszikus került a film végére. Nagyon impresszív, dinamikus zenék ezek, és legalább olyan jó zeneszerzők készítik a játékot készítő stúdiók számára, mint a filmzenéket.

<b>Vágás</b>

A vágás a legunalmasabb munka, mégis a legfontosabb. A 2006-os Stég DVD vágása közel 1 hónapig tartott. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy 1 hónapig nem csináltam mást. Csak a szabadidőm ment rá, de az teljesen. Estéként mikor hazajöttem a munka után, rendszeresen éjfélig dolgoztam rajta és legalább három teljes hétvégém ráment. Ezért is esett úgy, hogy közben a Stégre nagyon nem volt időm és kedvem bármit cikkeket írni.

{KEP::4030::189::center::Premire Pro szerkesztő képernyő}

A vágáshoz az Adobe Premiere Pro programát használtam. Ez egy lineáris vágáshoz alkalmas program, melyet a legtöbb netes videószerkesztő használ, de a kisebb tv stúdiókban is alkalmazzák. Sajnos van egy hátránya, nem lehet vele túl komoly effektezést elvégezni, legalábbis a megfelelő pluginok nélkül nem.

Talán érdekes info, hogy a kezdő és a befejező képsorok zenére vágása a legnehezebb és legidőigényesebb feladat. A kezdő 1 perc elkészítése kb. 2 napot vett igénybe! Igazából nem a fizikai vágás a hosszú idő, hanem a megfelelő felvételek megkeresése, kiválogatása. Ez frame-ről frame-re történő nézelődés, melynek annyi előnye van, hogy a felvett 5 órányi anyagot kockáról-kockára megtanultam. :]

{KEP::4031::189::center::Ádám vigyorog az első 15 feletti fogásával :]}

A zenei anyag vágásához a Soundforge programot használtam, mely legalább olyan jó a zenei vágások területén, mint a Premiere Pro a videóknál. A képszerkesztéshez az Adobe Photoshop volt a segítségemre, melyet egy külön szakma megtanulni, de az alapokat szerencsére megtanultam az elmúlt években.

A 2004-es Stég DVD még 2 órás volt, a 2005-ös 1:45. A 2006-os anyag elkészítése előtt elhatároztam, hogy a legújabb DVD a legrövidebb is lesz egyben. Ennek két oka van. Pörgősebb filmet akartam készíteni a korábbiaknál és a DVD formátumnak komoly korlátai vannak. 2 óra felvétel esetén a tömörítés már olyan nagy mértékű, hogy a DVD pixeles lesz. Ezért a 2006-os DVD mindössze 1:23 perces. Szerintem a rövidítés hasznára vált az anyagnak.

<b>DVD menü</b>

A film anyaga nyersen kb. 50 gigabyte volt, majd mire a vágás végére értem, akkor az 1 óra 23 perces fő rész 18 gigabyte-ra csökkent. (A többi felvétel ment a levesbe) Ezt a 18 gigás tömörítetlen avi-t tömörítem majd le a napokban divx codec-kel, hogy a netről is letölthető legyen a film.

Az egész DVD készítés legjobb része a DVD összeállítása. Ezt a Ulead DVD Workshop programmal készítem. A DVD-n helyet kapott a fő film, a trailer, némi víz alatti felvétel extraként és a szokásos fénykép galéria, mely a kedvenc részem a DVD-n.

{KEP::4032::189::center::DVD Workshop - így néz ki a DVD főmenü}

Idén könnyű volt képeket válogatni, mert megkértem Varga Tamás barátomat, hogy adjon bele néhány képet a közösbe. Tamásnak jó szeme van a fényképezéshez, ezért a galériában igazán jó képeket lehet látni, mely alatt a Forrest Gump film főcímdala szól.

Sajnos Nyáry Misi barátom képe legutoljára került be a galériába, ezért a film végéről már kimaradt a neve &#8211; mivel az kb 2 héttel korábban elkészült már. Misi Molnár Gábor (Fish-01) gyönyörű tűzpiros fejű koipontyát fotózta le néhány napja. Így Misi neve kimaradt, de a fotója szerintem a galéria legszebb képe!

<b>Összegzés</b>

A 2006-os Stég DVD tehát elkészült és terveim szerint november 18-án letölthető lesz az oldalról. A divx változat mellett mindenkinek azt javaslom, hogy jusson majd hozzá egy ingyenes Stég DVD-hez, mert a galéria és a többi extra csak a DVD-n található meg.

Úgy tűnik a jó példa ragadós, mivel a Green Team hasonló anyaggal jön ki jövő év elején. A srácok első filmesek :], de a technikai felkészültségük messze túlmutat annál, mint amit mi a Stég DVD-nél használtunk. Én már nagyon várom azt az anyagot is.

És hogy mi lesz jövőre? Remélem sok peca, profibb technika, ütős fényképek és víz alatti felvételek a Stég csapat víz alatti kommandójától. :] Addig is tight lines mindenkinek! <b>Ne felejtsétek: november 18.</b>

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 11 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések