Cikkek

Tartós teszt – Technipeche Compact Explorer 2. 2005. augusztus 18.
2 olvasó 10-ből 10 pontra értékelte az írást.

Mint a legtöbb bojlis én is egy egyszerű házi bottartóval kezdtem a bojlis pályafutásom. Jó két évig jól szolgált a kerek 5.000 Ft-ért vásárolt szerkezet, de idővel elkezdtem hiányát érezni egy igazán stabil és jól „konfigurálható” 3 botos rod-podnak.

Kapóra jött tehát a hirdetés, melyben egy használt Technipeche Mini Explorert hirdettek meg. Alku nélkül megvettem a jó állapotban lévő szerkezetet és nagyjából egy szezont használtam (Ez a rod-pod látható a 2004-es Stég DVD kezdő képkockáin is). Egészen 2004. októberéig maximálisan elégedett voltam a kis Technipeche rod poddal, nem is szándékoztam megválni tőle, Októberi palotási túránkon azonban a szokásos 2 botom mellett Ádám öcsém egyik botját is elszállásoltam a tartómon.

Ekkor derült ki számomra, hogy ha nagy méretű orsókat használunk, akkor a Mini Explorer csak korlátozottan alkalmas három bot tárolására. Mivel az általam használt Banax Helicon 5600-as orsók igen komoly méretűek, ezért nagyon kellett figyelni rá, hogy a hajtókarok megfelelő szögben álljanak és bevágáskor ne akadjanak össze a botok.

Ezért fájó szívvel megváltam a Mini Explorertől és némi pénzt hozzácsapva beruháztam egy Technipeche Compact Explorerbe, annak is a Generation 2. változatába. De itt álljunk meg egy pillanatra!

Érdemes pár szó erejéig megállni, hogy tisztázzuk mi a különbség a Technipeche rod-podok különböző típusai között:

<b>Technipeche Mini Explorer</b>

A Mini Explorer 3 botos, négy lábú, központi alátámasztású rod-pod. A legfontosabb különbség a Mini Explorer és a nagyobb testvér Compact Explorer között, hogy a Compact Explorer központi eleme kb. 20 centivel hosszabb, és a teleszkópos lábak is kb. 10 centivel hosszabbra nyithatók. (A képen a Generation 2. Mini Explorer látható)

{KEP::2548::123::center::}

További különbség, hogy a Mini Explorernél nem alkalmazzák a Compact E-nál használt rugós nyitási mechanizmust, hanem a fő elem 3 különálló részből áll, melyeket szorító csavarokkal lehet összefogatni.

A Mini Explorer és a Compact Explorer buzz-bar része technikailag azonos megoldású, az egyetlen különbség &#8211; amit már korábban említettem &#8211; hogy a Mini Explorer buzz barja kb. 20 centivel keskenyebb, mint a Compact Explorer túlméretezett buzz barja.

A Mini Explorert a Compact Explorerhez hasonlóan folyamatosan fejlesztik. Az általam korábban használt változat már nem kapható, helyette az új generációs Mini Explorert gyártják. A régebbi és az új verzió között csak néhány apró különbség fedezhető fel, komoly változtatást nem hajtottak végre.

<b>Compact Explorer B600C</b>

A B600C és 700C kódnevek gyakorlatilag a Compact Explorer és a Compact Explorer Generation 2. rod podok hivatalosabb megfelelői. A Gen. 1-es Compact Explorert Ladányi Tamás régebbi filmjeiben lehet látni. Ezt a rod-pod-ot mostanában már nem gyártják.

A Generation 1. és 2. rod-pod között az a legfontosabb különbség, hogy a Gen 1. podnál a négy lábat 1-1 meghajlított elemből állították össze, míg a jelenleg használatos Gen. 2-nél már négy darab lábat hegesztenek a kúp alakú fő részbe, valamint a lábrészt és a fő teherhordó részt összekapcsoló elemet is erősebbre alakították. (A képen bekarikáztam a régi lábrész megoldást)

{KEP::2543::123::center::}

<b>Compact Explorer B700C</b>

A B700C kódnéven futó Generation 2. rod pod a Generation 1. változat ráncfelvarráson átesett változata. A lábrész különbségén túl a két rod-pod nagyon hasonlít egymásra. Az egyik legfontosabb különbség &#8211; erről az előző bekezdésben írtam -, hogy a Generation 2. podnál a legfontosabb elemet áttervezték, így az valamivel erősebb lett, mint a B600C-nél volt.

{KEP::2542::123::center::}

A képek alapján az is látható, hogy a Gen 2. rod-pod már 100%-ban fekete színben pompázik. :]

{KEP::2539::123::center::}
{KEP::2538::123::center::}

A Gen 2. komoly előnye a kisebb Mini Explorerhez képest, hogy a nagyobb testvér igen széles buzz barokkal készül. Ekkora helyen akár 4 bot is kényelmesen elhelyezhető lenne. Erre a Technipeche-nél is rájöttek és külön kiegészítőként megvásárolható a podhoz 4 botos buzz bar.

{KEP::2549::123::center::}
{KEP::2550::123::center::}

<b>Compact Explorer Generation 2. Inox</b>

A Generation 2. full inox acél változatban is készül. Az eredeti CE könnyű alumínium csövekből és elemekből áll, míg az Inox változat jóval nehezebb rozsdamentes anyagból. Az inox felületkezelés dögös külsőt kölcsönöz a bottartónak, bár ez kb. 2,5x magasabb árat jelent az alapmodellhez képest.

{KEP::2547::123::center::}
{KEP::2546::123::center::}

<b>Compact Explorer Generation 3.</b>

Időközben a Generation 2. is átesett egy kis ráncfelvarráson. A Generation 2-nél áttervezett lábrész változatlan maradt, de a fő tartó elem nyitási mechanizmusát jelentősen átalakították. Lényegtelen, de szembetűnő változás, hogy a Generation 3. rod pod fekete helyett barna színű.

{KEP::2544::123::center::}

<b>Akkor terjünk vissza a Generation 2. rod-podhoz!</b>

Néhány előny, melyek hozzájárultak ahhoz, hogy nagyon megszeressem a B700C-t:

<li>A bottartónak nagyon hosszú teleszkópos lábai vannak, így közel csípőmagasságig emelhetők a botok. Bevágáskor nem kell hajolgatni, és az eső nem csapja fel a sarat a magasban elhelyezkedő botig.
<li>A 4 lábas megoldás hihetetlenül stabillá teszi a Compact Explorert. Igazán komoly viharban is horgásztam már vele és atomszilárdan állt a stégen.
<li>A rod pod jól konfigurálható. Rendkívül magasra lehet emelni a botokat, de ugyanígy mélyre is dönthetők, ha a nagy a csónakforgalom, vagy erős a szél. Ez egyébként a 4 lábas rod-podoknál nem ilyen egyszerűen megoldható
<li>A 3-as buzz bar hihetetlen széles. Nincs a világon olyan orsó, melyek összeakadnának a CE-en.
<li>A két buzz bar szabadon csúsztatható a fő tartó elemen. Én általában azt szeretem, ha a keverő gyűrű közvetlenül az elektromos kapásjelző előtt található. A Compact Explorerrel ezt még egy 390-es bottal is meg lehet tenni. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a nyeletőfék hibája esetén a hal nem tudja könnyen kihúzni a botot a tartóból.

{KEP::2540::123::center::}

<li>A Compact Explorerhez sok hasznos kiegészítőt adnak. A bottartóhoz jár 3 db műanyag elem, melybe a kapásjelzőt és a swingert használatra kész állapotban tarthatjuk. Így horgászat előtt csak be kell csavarni a jelzőt és nem kell azzal foglalkozni, hogy az ellentartó csavarral jó szögben fixáljuk. Ez számomra nagyon hasznos kiegészítő!

{KEP::2541::123::center::}

<li>A Compact Explorert 3 db swingerrel szállítják. Ezek a swingerek nem egyszer használatos műanyag vackok, hanem első osztályú darabok. Külön megvásárolva a 3 swinger legalább 10.000 Ft-ba kerülne.

{KEP::2551::123::center::}

Ennyit a pozitív tulajdonságokról. A tartós teszt rovat &#8222;különlegessége&#8221;, hogy a tesztek valójában nem szponzorált hirdetések és itt a negatív tulajdonságokról is bátran írunk.

Az én Compact Explorer rod-podommal kapcsolatban egy &#8222;komoly&#8221; problémát tudnék megemlíteni. A csövek belseje nem felületkezelt, így az éjszakai pára hatására ezek az elemek elkezdtek rozsdásodni. Nem kell valami komoly dologra gondolni, éppen csak megcsípte a felületi rozsda az anyag felszínét. Biztos vagyok benne, hogy a többi rod-podnál is van ilyen probléma, csak ezt nem látja az ember, ha kívülről néz egy bottartót.

A másik probléma számomra nem is probléma, ellenben ismerek olyan bojlisokat, akiket zavar. A rugós nyitási mechanizmus miatt a rod-pod fő tartó elemének két vége kb. 1-1 centit lötyög.

Azt gondolom, hogy ezek a kompromisszumok szinte elkerülhetetlenek egy központi megtámasztású, könnyűfémből készült rod-pod esetében. Számomra a Compact Explorer tökéletes megoldás, nem is tervezem a közeljövőben a cseréjét.

Fotók: 4 botos Technipeche - Fejes Gergő (Fejkó), Technipeche Compact Explorer Generation 1. - Ladányi Tamás. KÖSZÖNET!

teteje | vissza

Stég a Facebookon
A hét képe
Friss videó
Nagy pontyok nyomában 4 !
Szerző: Tóth László
Megnézve: 0
Akciós termékek
Cikkek
Kiemelt vizeink
Látogatók a honlapon
Jelenleg 10 vendég és 0 bejelentkezett felhasználó tartózkodik a honlapon!
Hírdetések