DELKIM Tx-i Plus vs. SOLAR Alm V10i
2005. augusztus 10.
2 olvasó 10-ből 8 pontra értékelte az írást.
Cikkünkben két csúcskategóriás elektromos kapásjelzőt vizsgálunk meg. Írásunkban sokkal inkább a gyakorlati kérdéseket helyezzük előtérbe ahelyett, hogy a technikai részletekbe bonyolódnánk. Ez úton kívánunk segítséget nyújtani azoknak, akik e két remek gyártó termékét szemelték ki, de nem áll módjukban a két jelzőt használat közben összehasonlítani. A különbség igen csekély a két kapásjelző között, ám mégis vannak bizonyos szempontok, ami alapján fontos következtetéseket lehet levonni.2 olvasó 10-ből 8 pontra értékelte az írást.
{KEP::2501::121::center::}
{KEP::2506::121::center::}
A jelzők papírdobozainak széttépése után erősen meglepődtünk. Míg a SOLAR jelzője és vevője kellemes neoprén tartóban lapult a kiegészítőkkel, addig a Tx-i egy silánynak nevezhető műanyagtokból került elő, a távjelző pedig egy kotonszerű valamiből, aminek ráadásul iszonyú szaga volt.
{KEP::2505::121::center::}
{KEP::2509::121::center::}
A DELKIM Tx-i Plus család jelzőkből és a hozzájuk tartozó távjelzőből áll. A jelzőkbe beépített adó található, így a külön távjelző adó részét elfelejthejtük és a kábelekkel sem sokat foglalkozni. A SOLAR-hoz a távjelzőn kívül egy ún. FÁKLYA egység is vásárolható. Ez egy olyan távjelző, amely csak fényjeleket ad. Ennek olyan vizeken van jelentősége, ahol extra nagy távolságra kell behordani. A vízen a piacon kapható legjobb távjelző hatósugara is csak néhány száz méter. Ilyen esetben a SOLAR fáklya távjelzőjének a fényét messziről láthatjuk, ha kapásunk van a többi bot egyikén.
A SOLAR vevőhöz és az un. fáklyához a ma oly divatos nyakba akasztós pánt jár egy speciális illesztéssel. A DELKIM jelzőhöz ezzel szemben kapunk egy övre akasztható csatot, illetve egy sátor rudazatra illeszthető elemet. Ezen a téren a SOLAR ALM V10i előrébb jár.
Az első és legszembetűnőbb különbség a két jelző formája. A SOLAR jelzője inkább hasonlít egy mobiltelefonhoz, mintsem kapásjelzőhöz. Minden egyes alkatrészét CAD rendszerrel tervezték, ezáltal tökéletesen passzol minden, sehol egy rés, illesztési hiba. Az ALM V10i jelző előlapja cserélhető, alapból karbon mintázatú, illetve kapni lehet hozzá Real Tree mintájút is, mely -25°C-80°C hőmérsékleti viszonyok mellett is működőképessé teszi a jelzőt. A DELKIM jelzője inkább hasonlít egy téglához. Ezen a téren mindenesetre némi lemaradás látok a Tx-i –nél, de meg lehet szokni. Ha szemből nézzük azt is rá lehet fogni, hogy szép. Na de nem ezért tesszük a podra ezeket a drága cuccokat.
{KEP::2503::121::center::}
{KEP::2507::121::center::}
Mindkét jelzőn megtalálható a hangerő, tónus, és érzékenység állítására szolgáló "tekerő". Érdekes hogy a V10i semmilyen módon nem jelöli a gombokon a tónust, hangerőt, érzékenységet. Se skála, se elnevezés, tekergesse mindenki kedvére, mire rájön melyik micsoda. Ezzel szemben a DELKIM gombjai kifejezetten tetszetősek, és a skálázás is megfelelő.
Lássuk, akkor hogy mutatnak szerzeményeink a bottartón. Először a DELKIMET próbáltuk feltenni. Mondom próbáltuk, mert elakadtunk, mikor a swingert alátettük, és próbáltuk behajtani a menetbe.
A jelző ki-bekapcsoló gombja ugyanis beleütközött a swinger tartójába. Kénytelenek voltunk 2db gumiütközőt beiktatni, így már sikerült. Viszont még mindig kevés hely volt arra, hogy kézzel lehessen kapcsolni a készüléket. Ez a kis hiba kiküszöbölhető, szinte minden komolyabb gyártó árul magasító elemeket a podokhoz. Mindenesetre kellemetlen, illetve plusz költséget jelent.
{KEP::2502::121::center::}
Mondanom se kell a SOLAR-nál is elakadtunk. Na nem vagyunk azért technikai analfabéták, de értek minket meglepetések :] A SOLAR egy un. T-LOCK System nevű gyorszárat fejlesztett ki jelzőjéhez, melyet egy imbuszkulccsal lehet a menetbe betekerni, majd a jelzőt egy egyszerű mozdulattal bepattintani a helyére. Ennek egyetlen szépséghibája, hogy a gyorszár alja beleszorulhat a pod-ba mivel nem tart semmi ellen a menetnek kitekerésnél. Ez velünk meg is történt. T-LOCK System egy jó elgondolás, ám a kivitelezése szerintünk nem a legtökéletesebb.
Bekapcsolás, majd a hangolás következett. A SOLAR a hangolást igen egyszerű módon intézte el. Nincs más dolgunk, mint a neoprén tokból kivenni egy készlet SIM kártyát és belehelyezni a jelzőbe, illetve a vevőbe. Az UCRS (Unique Channel Recognition System) rendszerrel a jelzők soha nem „akadhatnak” össze más jelzőkkel, mert minden egyes kártyát más kóddal láttak el. A technológia nagyon hasonló a mobiltelefonok SIM kártyáihoz.
A DELKIM-nél egyesével kell ráhangolni minden egyes jelzőt a vevőre, bár ez amúgy egy igen egyszerű feladat. A vevő hátulján található süllyesztett gombot nyomogatva lehet kiválasztani az aktuális jelzőt, persze ilyenkor a jelzőt működésbe kell hozni, hogy a vevő érzékelje az adást.
{KEP::2504::121::center::}
{KEP::2508::121::center::}
Jöhet a gombok tekergetése. :]
DELKIM 100dB –s hangereje igen imponáló, minden „állatot” fel lehet vele ébreszteni a környékünkön. Még jó, hogy nullára le lehet halkítani. Az érzékenysége semmi kívánnivalót nem hagy maga után. A jelző digitális technológiát alkalmazz a kapások észleléséhez, nincs semmi görgő, csupán egy érzékelő. Az meg ugye nem fagyhat be, téli pecásoknál nagy előny!
A Tx-i Plus leglassabb, ejtős, illetve húzós kapást is tökéletesen jelezte. A jelző alján található kapcsoló három funkcióval is szolgál. A ki-be kapcsolás, érzékenység beállítás, illetve jelző távolság érzékenységét is állíthatjuk. A legérzékenyebb állásban a Tx-i szerintem túl érzékeny. Legalábbis stégen. A legapróbb vibrációt is érzékeli a jelző, elég, ha a stég megmozdul. Viszont ebben az állásban kell használni ahhoz, hogy átmenjek a 150m-re lévő szomszédhoz a behűtött sörért, és még a kapást is észrevegyem a távjelzőn. Természetesen lehet rajta állítani, de rendkívül érzékeny.
A hangszínről még nem beszéltünk. Igen széles skálán mozog a hangszín, Schlotti kacsának hívja a DELKIM legmélyebb tónusát. Mi inkább géphangnak hívnánk :]
A SOLAR hangereje mesze elmarad a vetélytársáétól. Persze bőven elég, ha van vevőnk hozzá. Azonban nem lehet teljesen lehalkítani, igaz nagyon halkan, de lehet hallani a sípolást. Az érzékenység itt is első osztályú, a V10i hasonló mágneses elven működik, mint a FOX digital jelzők. A hangszín szintén gyengére sikeredett, a mély nem mély, a magas elfogadható.
Nem beszéltünk még a ledekről. A SOLAR Tx-i jelzőt 2005-től 6 féle, lila, piros, sárga, fehér, kék, zöld színekben lehet megvásárolni. A Tx-i jelzőknél a kapásjelző ledeket 5 féleképpen lehet állítani. Igaz ebből három szükségtelen, hacsak nem használjuk hozzá, az un. Nitelite jelzőket, melyeket közvetlenül a jelzőbe kell csatlakoztatni. A Nitelite –ra külön nem térünk ki, nem teszteltük. Mindenesetre van nappali állás, mikor a led nagyon világít, nappal is, ill. éjszakai, mikor helyzetjelző világít halványan. Amúgy a ledek fénye elég erős.
A SOLAR-nál alapból színtelen ledek vannak a jelzőbe, és vevőbe, magunknak kell a ledek buráját kicserélni, 5 színből, (piros/sárga/fehér/kék/zöld) 4db áll a rendelkezésre, amit tetszés szerinti sorrendben helyezhetünk a burkolat alá. Helyzetjelző led nincs a V10i-n. Viszont az előlap alatt található két kis üreg, ahova izotópos patronokat tehetünk be, melyek évekig világítanak. Természetesen a SOLAR árul ilyen patront, viszont alapból nem jár a jelzőhöz.
{KEP::2510::121::center::}
{KEP::2511::121::center::}
Ezután jött talán a legizgalmasabb próba. A vevők hatótávolságának tesztje. A SOLAR papírjai szerint 500 méter felett tud, a DELKIM 200 méter fölé teszi ezt a számot, persze mindkét gyártó hozzáteszi, hogy ez nagyban függ az időjárástól, légköri viszonyoktól, illetve az útban lévő tereptárgyaktól.
A távolsági tesztet a nyílt vízen hajtottuk végre először. Itt mindkét jelző egyformán szerepelt, GPS készülékkel mérve 250-260 méter volt a maximum hatótávolság. A SOLAR sem tudta az 500 métert nálunk. Ezután következett a tereptárgyas teszt. Az akadály többek között nádfal, fa, kerítés, kutya, macska, szomszéd és egyéb láthatatlan akadály volt. Megbízhatóan 120-130 méter volt a hatótávolság, de mindkét vevő bejelzett még 160 méternél is, de azt nem ítéltük megbízhatónak. Hozzáteszem a DELKIM vevője igen érzékeny a GPS, számítógép és más egyéb hasonló frekvencia tartományban működő eszközre, ilyenkor sistereg elég rendesen. Grass még egy ház akadályos tesztet is lefutatott, házak között 50-60 méterre csökkent a hatótávolság.
Néhány meg nem említett adat:
DELKIM
SOLAR
Összegzés
Mindent figyelembe véve nehéz dolga lesz annak, aki a két termék közül akar választani. Mindkettőnek megvannak az erősségei, gyengeségei, mindenki döntse el, mi az, ami a fontos a számára egy elektromos kapásjelzőben. Egy biztos, ha két ilyen „egyforma” de mégis oly különböző jelző már verseng a piacon, akkor a jövőben igen erős mezőny alakulhat ki, ha a többiek is felzárkóznak a high end gyártók mellé.
Szeretnénk megköszönni a segítséget Christian Schlott-nak (Schlotti Horgászboltja) aki a SOLAR jelzőket biztosította számunkra, illetve a Twister Horgászbolt-nak, akiktől a DELKIM kapásjelzőket kaptuk.
Grasscarphunter & Origo
Néhány megjegyzés Siba Zsolttól, aki Delkim jelzőt használ:
Érdekes és hasznos megjegyzések. Köszönjük!