Tartós teszt – M-Class Dream sátor
2005. július 07.
0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
Az M-Class Dream sátrával tavaly áprilisban találkoztam először, amikor Dobrai Zsolttal pecáztam együtt egy hétvégén. Akkor nagyon kifogtuk az időt, mivel péntek estétől folyamatosan szakadt az eső.0 olvasó 10-ből 0 pontra értékelte az írást.
Én egy kis iglu sátorban húztam meg magam, majd mikor rájöttem, hogy az ágyam nem fér bele, beköltöztem az autómba. Zsolt és unokaöccse egy Dream sátrat állítottak fel, ami jól állta az esőt és a szelet.
{KEP::2340::113::center::}
{KEP::2341::113::center::}
Nekem addig semmi tapasztalatom nem volt a sátrakkal, mivel életemben nem aludtam egyetlen éjszakát sem sátorban. Azt hittem, hogy a sátrak beáznak az esőben, nehéz súlyos csomagban lehet tárolni őket és legalább fél óra a felállításuk. Tévhitem valószínűleg azokból az időkből származik, amikor még a régi NDK sátrakat lehetett kapni Magyarországon. :]
Mi a különbség tehát egy bojlis sátor és egy túrasátor között?
Hát nem az, hogy az egyik zöld színű a másik meg szép színes... A bojlis sátrakat a bojlis horgászok igényei alapján tervezték. A bojlis sátor általában magasabb, mint a helytakarékos és ezért lapos túrasátrak. A bojlis sátrakat úgy alakítják ki, hogy egy vagy két ágy elférjen bennük.
Az iglu típusú sátrakkal az a probléma, hogy az alj-résznél megvan az átmérőjük és a szélességük ahhoz, hogy egy vagy két ember a földön alva elférjen benne. Azonban az iglu sátor formája miatt a földtől 30-40 centire itt már általában nem elég széles, hogy elférjen benne egy bojlis ágy.
Ezért a bojlis sátrak általában hosszabbak, mint a „Tescos” iglu sátrak és formájukat úgy alakították ki, hogy a föld feletti 30-40 centire is ugyanolyan tágasak legyenek, mint az aljuknál.
A túrasátrak és a bojlis sátrak között van még egy jelentős különbség, ez pedig a rétegek száma. Ha egy három évszakos (tavasz-nyár-ősz) sátrat szeretnénk vásárolni, akkor minimum két rétegű sátorra van szükségünk. Ezt szinte minden bojlis sátor tudja alapesetben, vagy ha nem, akkor biztosan lehet egy ún. winterskint (plusz ponyva) vásárolni hozzájuk.
A Tesco sátrak 99%-a egyrétegű, ami nyáron még csak elmegy, de egy három napos esőt nem szeretnék ezekben a sátrakban tölteni. (Más kérdés, hogy az egyrétegű hegymászó sátrak szigetelése kiváló, áruk azonban olyan, amiért csúcskategóriás bojlis sátrak kapunk.)
Van még egy fontos különbség. A bojlis sátrak 90%-ának üvegszálból készült rudazata, melyet a rúdakban végigfutó gumi szál feszít meg. Fontos különbség, hogy az olcsó sátrak rudazatának átmérője általában a fele, mint amit egy közepes minőségű bojlis sátorban használnak. A tavalyi évben pont így ment tönkre Tibi cimborám Tescos sátra. A rudazat egy erősebb északi szélben feladta a harcot és azóta sem sikerült megfelelő rudat vásárolni az amúgy igen olcsó sátorhoz, tehát működésképtelen az egész szerkezet.
{KEP::2337::113::center::}
E kis kitérő után térjünk vissza az M-Class háza tájára. Valamikor tavaly május környékén váltam M-Class Dream tulajdonossá. A sátor egy helyes kis hordtáskában érkezett meg hozzám, ami tartalmazta a 4 db merevítő rudat, a sátor belső részét, a winterskint és egy sátorleszúró készletet.
A csomagban összeállítási útmutató nem volt, így első alkalommal jó fél óráig tartott a totó, hogy melyik elem hova való és mi a helyes sorrend. A sátor összerakása egyébként kb. 15 percet vesz igénybe, ami igen messze van a katalógusban reklámozott 2 perctől. :]
A tavalyi évben kb. 10-15 alkalommal állítottam fel a sátramat és kb. 20-30 éjszakát tölthettem benne. A sátor ezt a megpróbáltatást jól bírta, nem igen látszott rajta, hogy használt lenne. Természetesen minden használat előtt egy vastag ponyvára állítottam a sátrat és a sáros részeket összecsukás előtt lemostam. Arra is nagyon vigyáztam, hogy a sátrat tökéletesen száraz állapotban csomagoljam el. Ha vizes volt még a ponyva, akkor azt otthon megszárítottam. Így a sátor megmaradt szinte teljesen újszerű állapotban.
A sátor méretéről szuperlativuszokban tudok beszélni. A két fal mellett egy-egy ágy kényelmesen elfér és közte marad kb. fél méter hely. A sátor speciális kialakítása miatt az ágyak fejrésze és a fal között van egy kb. 1,5 négyzetméteres üres terület, ami ideális hely a csomagoknak. A winterskin kb. 1 méteres szabad teret hoz létre a sátor bejárata előtt, ahova a vödröket és cipőket pakolhatjuk.
{KEP::2338::113::center::}
Most jöjjenek a negatív tulajdonságok:
Vannak azonban jelek, melyek azt mutatják, hogy nem egy életre szóló sátrat vettem magamnak. A sátor belső részét egy szúnyoghálós ajtó és egy másik ajtó választja el a külső pontva által leválasztott első tértől. Valamikor tavaly kaphattam egy erősebb oldalszelet és az egyik szúnyogháló zippzárja megadta magát. Igaz, hogy sem előtte, sem utána nem használtam a szúnyoghálót, de akkor is zavart, hogy nem 100%-os sátram van.
Nagyon össze kell szedjem magam, hogy további negatív tulajdonságokat találjak.
Még egy valami akad, ami csak akkor jelent problémát, ha a sátor gazdája lusta. :] A Dream sátor külső – amúgy igen vastag – ponyvája akár napokat is kibír esőben, feltéve, ha a ponyva nem ér hozzá a belső részhez. Ha ez mégis megtörténik, akkor a felületi feszültség megszűnik és a winterskin átázik.
Mivel a több mint három méteres sátor, ezért a winterskin a középtájon hajlamos a belső ponyvához érni, ha az egész sátor nincs rendesen megfeszítve a mellékelt pányvákkal. Ilyenkor az éjszakai pára átjut a pontyván, ami nem veszélyes, de kellemetlen. Ezért ne legyünk lusták és minden felállításkor húzzuk ki a pontyvát a zsinórokkal. Így elkerülhetjük a beázást.
Összességében el lehet mondani, hogy a Dream ár-érték viszonylatban igen jó választás. Ezért az árért ne várjuk, hogy egy Trekker minőségű sátrat kapunk, de ha vigyázunk rá, akkor a Dream évekig elkísérhet minket a bojlis túrákra. Már ha kapunk... Ugyanis a sátor előnyeit nagyon sokan felismerték és ha jön egy adag szállítmány, akkor néhány hét alatt elkapkodják a magyar bojlisok. :]